Redigeretman 17. nov 19:54
Best City XI Ever # 6 Holding midfielder
Alltime-holdets midtbane er bygget op med en defensiv, en central og en offensiv midtbanespiller. Og herved opstår det første større problem med at lave ét hold gældende for alle tider, for med Citys 4-4-2-opstilling i 1960-70’erne var der faktisk ikke rigtig nogen 6’er på det første guldalderhold i nutidig forstand. Det nærmeste vi kommer er nok Alan Oakes, men han var reelt mere en 8’er-type, og ryger derfor ind i klassificeringen på den position. Nogle steder (f.eks. Transfermarkt) kan man se Bobby Kennedy oplistet som defensiv midt på datidens City-hold, men i virkelighedens verden var han venstreback. Og da jeg ikke tænker at Peps inverterede fullbacks endnu var introduceret i slut-60’erne, har jeg på denne position desværre helt måttet se bort fra mulige kandidater fra denne ellers så gyldne tid.
Tredjevalget er Gareth Barry, der i årene 2009-13 spillede 175 kampe for City, med 8 mål og 16 assists. Han var en altid pålidelig fremskudt skanse foran backkæden, som med sin forudseenhed og solide indgreb gav holdet den nødvendige ro til at vinde klubbens andet mesterskab i 2012. Det mest spektakulære ved Barry er vel, at han gennem sine imponerende 22 år som aktiv førsteholdsspiller er noteret for 653 PL-kampe ialt (foruden City også for Aston Villa, Everton og WBA), hvilket er rekord.
Andetvalget er Rodrigo Hernandez Cascante, blandt Likørstuens gæster nok bedre kendt som Rodri (selvom der faktisk står Rodrigo på ryggen), der siden sin ankomst til City i 2019 har spillet foreløbig 273 kampe, og i disse - udover at vogte leddet til UG - har lavet 26 mål og 32 assists. Citys hidtil eneste Ballon d’Or-vinder, hvis blotte navn kan få Vinicius Junior til at kaste sig til jorden i gråd (men okay, hvad kan ikke det?), betegnes af mange som verdens bedste 6’er pga. sine evner til at kombinere det solide defensive overblik med sublime fremadrettede afleveringer og giftige skud mod mål. Nævnes må også hans suveræne hovedspil - i sæsonen 22/23 blev han af Squawka noteret for 100% succes i sine hovedstødsdueller. Den episke krone på værket i offensiv henseende var vindermålet mod Inter i CHL-finalen, mens hans defensive betydning fik legendestatus, da han nåede op på 74 kampe i streg for City uden at have tabt en eneste! Og da han midt i dette blev skadet, tabte City kampe på stribe. Inden skaderne begyndte at sætte ind, spillede han nærmest konstant og var rygraden på det hold der vandt mesterskabet fire år i streg + den berømte treble. Det eneste lille minus i karakterbogen beror på hans evne til at få en enkelt ”hjerneblødning” i de fleste kampe, hvor han helt umotiveret mister eller smider bolden væk med en farlig situation imod til følge. Men med alt det fantastiske han udretter i resten af sin tid på banen, tager vi gerne det med, og håber - måske lidt naivt - på en snarlig retur til fordums styrke. Og så tæller det også op i en gammel oldschoolers bog, at han som en af de få i disse opløsningstider stadig stopper trøjen ned i bukserne. Og manden har jo ret: Gibraltar ER spansk!
Førstevalget er - selvfølgelig - Fernandinho, der over sine gyldne ni sæsoner fra 2013 til 2022 spillede 383 kampe for City, og i disse lavede 26 mål og 32 assists. Den lange årrække er desto mere imponerende ved at han blev hentet til klubben i en alder af 28 år, da han i 2013 skulle afløse ovennævnte Barry. Eller, Fernandinho og Yaya Toure skulle ifølge Pellegrini dele opgaverne i midten af parken imellem sig, men eftersom Yaya altid løb op mod de andres felt, måtte ”Ferna” blive tilbage og redde eventuelle kastanjer ud af ilden. Hvilket Yaya da også senere har takket ham for. Og Fernandinho var da også trods sin klejne statur aldeles suveræn som holding midfielder. Hurtig, intelligent, energisk, taktisk forudseende og forbløffende kraftfuld i tacklinger og skud. Sidstnævnte blev bevist i en af hans sidste kampe for City i 2022, da han i en alder af 37 år bankede en 4-0-scoring ind i overtiden mod Leeds, som efterfølgende blev målt af Opta til at være sparket afsted med 117,6 km/t og dermed kåret til Premier League’s Most Powerful Goal. Fernandinhos centrale værdi for holdet fortsatte, da Pep overtog tøjlerne, og den helt nye spillestil gav ham ifølge et senere interview spillelysten tilbage, da han ellers var begyndt at kede sig lidt. Med årene begyndte alderen selvfølgelig at trykke, men når han var fri af skader, var niveauet uændret. Da Rodri kom til i 2019, tog brasilianeren det på sig at lære den unge spanier op det bedste han kunne. Hvilket må siges at være faldet ganske heldigt ud. Nogle vil måske mene at lærlingen endte med at overgå læremesteren, men jeg vil nu fortsat mene at Jamie Redknapp havde ret, da han i 2022 betegnede Fernandinho som ”the number 1 defensive midfielder the Premier League has ever seen”.