Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg har hørt, at Pep allerede har haft snøren ude efter Randers Reb + de lokale KFUM-spejdere for at lære hvordan man snører sækken og nej, der er ikke tale om Peps (eks)kone
FCN
😂😂😂
Sådan et bondage-kursus på aftenskolen ville nok ellers heller ikke have været uinteressant...😁
The City Weekly
Januars transfervindue nærmer sig. Gårsdagens målorgie med Fulham viste med al ønskelig tydelighed, at City har voldsomt brug for en backup for Nico Gonzalez på 6’eren. De to fullback-pladser bløder også stadig, og på de dage hvor yetien ikke er i målhumør, har vi lige præcis ingen til at afløse ham på 9’eren.

Så hvad er mere logisk for den sportslige ledelse på Etihad end at lade Hugo Viana kigge efter end ny højrewing, hvor man jo kun har Savinho, Cherki og Bobb til rådighed (samt Foden og Doku som mulige backups)? Ifølge normalt lidet pålidelige The I Paper overvejer City således at hente Antoine Semenyo til klubben. Den 25-årige engelskfødte ghaneser gør det da bestemt heller ikke dårligt i Bournemouth, hvor det i denne sæson er blevet til 6 mål og 3 assists i 13 ligakampe. Semenyo vil angiveligt kunne erhverves i første halvdel af januar til en frikøbsklausul på £60+5m, mens prisen ventes at falde til omkring £50m til sommer. Hvis man da tør vente så længe.

Dertil har Bild og Sky Sports noteret sig, at snart 30-årige Serhou Guirassy har en speciel frikøbsklausul indskrevet i sin kontrakt med Borussia Dortmund, der kun gælder for syv navngivne klubber – heriblandt Man City – som vil kunne købe ham for en rund €50m-seddel. Den franskfødte guineaner er foreløbig noteret for 9 mål i 19 kampe i denne sæson. I forrige sæson lavede han 38 mål i 50 kampe. Så han kunne vel være en ok backup for Haaland.

Pep Guardiola har fortalt at han mistede alt sit hår under afslutningen på aftenens gyser på (Wes) Craven Cottage. Og jeg som troede at han bare brugte samme effektive frisør som Vincent Kompany. Apropos sidstnævnte, så har denne direkte adspurgt på et pressemøde pure afvist at kommentere på, hvorvidt han bliver Manchester Citys næste træner: »I have zero thoughts about other teams, I only see FC Bayern.« Det tager City-fansene som en klokkeklar bekræftelse af, at det bliver han! Formentlig i 2027.

Vi slutter af med konstateringen af, at i modsætning til undertegnede har Opta en ”supercomputer”, og den kan forudsige hvordan Premier League ender sådan rent tabelmæssigt allerede nu efter blot tretten spillede runder. Og ifølge den slutter City på andenpladsen. Med den betryggende ro med i bagagen kan Pep jo så godt begynde at rotere noget mere på pladserne og lade omskolingerne tage fart.

Cheers!
Hehe. Tak JGGJ! Jeg synes nu mere holdet er inde i en fase hvor det ene point ikke er så afgørende. Det handler mere om, at Thomas Frank kan udvikle det offensive spil...
Også Spurs-fan i Championship
Fair nok! Forbilledlig, tålmodig indstilling. Synes du så at han gør det?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er jo helt absurd at man skal sidde og tælle sekunderne til sidst, når vi har ført 5-1! City har i den grad brug for et sækkesnører-kursus.

´Fun´ fact, så var OB i 1998 foran 5-1 mod Haderslev, men endte med at tabe 5-6. Så galt gik det trods alt ikke for Pep :-)
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
Hva’ pokker, er din karantæne udløbet, Badazz?
Velkommen tilbage
Tak for de trøstende ord, Badazz. Konklusionen må være, at Ricardo (apropos OB) tog fejl. Det er 5-1, og ikke 2-0, der er den farligste føring. Han er imidlertid lovligt undskyld, eftersom ingen af hans hold nogensinde formåede at score fem mål i én kamp... 😆
Tak for det.
Hvis man trykker for mange gange på Anmeld knappen, så bliver man åbenbart autobanned...
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
Konklusionen må være, at Ricardo (apropos OB) tog fejl.

Ah ja, go´e gamle Ricardo.
Der kom mange guldkorn ud af hans mund!
Han er ligesom Lars Høgh en savnet mand på Fyn.
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
Annonce