Snak

Mere indhold efter annoncen
Nå, hr. Banjo. Er du stadig overbevist om, at Arsenal vinder ligaen?

Jeg bliver mere og mere sikker på det modsatte, for jeg ser kun holdet blive mere og mere skrøbeligt og uskarpt. Derudover har både Rice og Timber udtalt, at holdet er præget af nervøsitet, og at det har indflydelse på præstationerne. Derudover ser Arteta og resten af trænerstaben ikke ud til at kunne få styr på spillernes nerver, for det har stået på længe nu.
Tja, dr. Slinger, jeg ser i hvert fald ingen grund til at gøre City til storfavorit, selv hvis vi skulle slå Nottingham i morgen. Skrøbelighed og uskarphed har været holdets adelsmærke gennem hele sæsonen og er det stadig. Jeg var tæt på en selvindlæggelse til puderummet efter de første 40 minutter af Leeds-kampen. City spiller på ingen måde som et mesterhold, og hvis Arsenal heller ikke gør, kan man vel sige at mesterskabet er billigt til salg i år. Måske United overhaler os begge indenom. Med mindre et af holdene kollapser totalt, ligner det et meget tæt løb indtil de sidste runder.
Leeds U18 har " kun" 23 point OP til City. Trods Samba igen dansede foxtrot en enkelt gang-så fik leeds da 1-1.City er gået i pit. Nu er de dysfunktionelle kun to point væk.
Lidt træls med U18-pointtab i Leeds. Samba-brødrene med assist og mål, og trods adskillige lige-ved-og-næsten-øgninger til 2-0 ved Tyrone Samba, Teddie Lamb og Finley Gorman så det stadig ud til at vi kunne køre 1-0-sejren hjem i garagen - indtil der kom en Morris i vejen med fem minutter igen. Ét sølle point ud af de seneste to kampe betyder ganske rigtigt, at United nu kun er 2 p. efter - men de har også spillet en kamp mere.

Liverpool venter på lørdag.
Efter aftenens træning er eneste issue Erling og Nico. Endnu ikke besluttet om de er spilleklar til onsdag. Ellers ser truppen ganske fin ud.

Det dufter af en smadring af skovens udvalgte riddere.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Programplanlæggerne gør det da heller ikke nemt for double-dateren Tintin! Problemet er selvfølgelig ikke så meget mens kampene spilles, det er mere hvis nu han skulle være så uheldig at begge hans klubber vinder, så bliver det fa´me en lang nat når man skal se begge sejre forskudt.

Imens tænker jeg at vi sætter Leeds-Sunderland på direkte heroppe på hovedskærmen i baren? Vi kan selvfølgelig også vælge at se Barca lave den helt store remontada i pokalkampen mod Atleti. 0-4 nede, herregud, så skal blaugrana jo bare vinde med 5-0...
Det kommer alligevel nok til at knibe.

Madrids nederlag i aftes, Rodrygo ude resten af sæsonen og Mbappé på kanten af en operation er dog en passende kompensation - ikke, at jeg ønsker nogen skadet.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Er det ikke Rodrygo der “altid” scorer et par kasser mod City? Det slipper man da for, denne gang.
En af dem...
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Du er velkommen til, at tage Leeds af hoved skærmen og sætte den på d 12 tommers i sort/ hvid uden lyd og billede.

235 extra touch. Mere end 10% bedre accuracy på de første to faser. Dårligere xg. Det er på tide, at sætte Mel Sterland på højre wing( kigger du med Nunes og ser, hvordan man gør).
Annonce