Snak

Mere indhold efter annoncen
@ KnockOut

Jaså, så ved jeg næsten ikke, hvordan man skal beskrive den nuværende periode, hvis problemerne først begynder næste sommer.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Økonomiske problemer ....

Tror også det vil være sundt for dig at læse andet end de spanske nyheds sprøjter.
Men hver sin last.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Okay, så der kommer flere og andre problemer.

Hvis de økonomiske problemer begynder næste sommer, kunne det vel være på sin plads, hvis man allerede begynder problemløsningen nu.

Nå, det er nu heller ikke fordi, at jeg er specielt interesseret i Joao Pedro.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Jeg kan love dig der kommer flere økonomiske problemer uden CL, min forventning er der også ligger en UEFA staf (evt udelukkelse). (som faktisk kan være en kortsigtet redning for Chelsea).

Chelsea kommer til at mangle VM og CL penge man fik den her sæson, og selv den her sæson er økonomien forfærdelig, Chelsea er den klub med flest ansatte i PL, skylder mange penge væk på spiller og de er dybt afhængig af akademi salg.

Selv uden CL (fald på 20-25%) i løn til spiller kan man ikke se det positivet økonomisk.

For slet ikke at tale om spillet og træner og ledelses situationen.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
“ og måtte se kampen forskudt “

Havde du set den, hvis City havde tabt?🤷‍♂️🤨
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Tintin
Ja, for jeg gjorde mig store anstrengelser for ikke at kende resultatet på forhånd. Jeg har således ikke helt fattet den røde finte endnu. Men skide med det, det virkede jo..! 😁
Det er godt nok helt absurd så god Doku har været på det seneste! Faktisk også et lovende indhop af Foden. Og Guehi har spillet sig lidt op fra de seneste kampe. Til gengæld ny tæt-på-katastrofal kamp af Nunes, der er heldig med ikke at begå mindst et straffespark. Og Bernardo, well, han får da ryddet godt op på midtbanen, men hans fremlægninger bliver mere og mere håbløse. Og så er hans attitude bare ikke positiv på nogen måde. Det samme med Nunes. Ligesom naboens Bruno. Er det mon noget særligt portugisisk?
Mht Bernardos slag mod Collins. Skulle den have give rødt? Det kan de jurakyndige utvivlsomt komme med lange paragrafcitat-udredninger om. I forhold til "whats-fair-and-whats-not" i min optik, så håndterede dommeren det helt fint med en advarsel. Og ja, det havde jeg også ment, hvis det havde været den anden vej omkring. Det bagudrettede tjat fra den lille tyndarmede portugiser var trods alt end ikke kraftigt nok til overhovedet at bøje knæet på Collins, der bare kiggede forundret ned. "Hvad laver den lille mand ved mit ben?" Stor respekt i den anledning til Collins for ikke at lave "en Gibbs-White" og kaste sig skrigende op på tredje tilskuerrække og vride sig i smerte i 5 minutter efter.
@Nick

Okay, jeg kender slet ikke de episoder med Klinsmann - han overstrålede bare alle da jeg så ham live i 1998 i London - første live-kamp for mig væk fra Danmark og Klinsmann scorede 4 mål og lavede 2 assists i Spurs´ 6-2 sejr over Wimbledon.

Jeg var solgt og derfor jeg holder med Spurs - i mine øjne stadig den bedste fodboldkamp jeg nogensinde har set - stemningen - det offensive spil på banen - det hele var bare magisk. (Ginola - Anderton og Ferdinand hjalp nu også godt til)

Fedt at du ikke holder med Barca pga. en enkelt spiller (og ja - det kommer fra mig 😄)

Men jeg hører bare så mange sige, de holder med Barca pga. Messi. Trættende..

Så er det federe at JGGJ holder med City pga. de 115..😂😂
Også Spurs-fan i Championship
@ Rikke

He he - de første par år kendte jeg ikke en eneste spiller fra Barca; jeg skulle blot være et hold, når vi spillede i hjemmet.

Episoden i den første video er også aldeles ukendt.

Det er denne dog ikke :

https://www.youtube.com/watch?v=gB7-xJGCvEU

Det er fra VM-finalen i 1990 i Rom.

Monzon var kommet på banen et par minutter tidligere med den simple ordre at stoppe Klinsmann, som havde voldt de argentinske forsvarere store problemer.

Det valgte Monzon at gøre effektivt, som det ses på videoen.

Det kom faktisk frem nogle år senere, at den danske havbiolog Torbjørn Fengelmose have analyseret Klinsmanns efterfølgende saltamortale, og havde fundet frem til, at eftersprællene på Monzons tackling var en klar indikation på, at Klinsmann nedstammede fra fiskene.

Ellers havde det i flere år lydt - uden at italiensk politi havde pågrebet en snigskytte, at Klinsmann var blevet skudt af en tilskuer med riffel med ind på stadion.

Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Annonce