Snak

Mere indhold efter annoncen
Tror heller ikke det giver aktuelt. Only a rumour. Ingen pris på ham. Behold du bare den gamle Fiat 500.
Det blev den ventede sejr over Real Madrid med den ligeledes ventede klasseforskel, som dermed sikrede Barca La Liga-trumfen, som der ikke rigtig har været tvivl om i nogle måneder efterhånden.

Det mest bemærkelsesværdige ved sejren - udover Rashfords frisparksmål - var faktisk, at Hansi Flick stod på sidelinjen til trods for, at han havde mistet sin far aftenen før.

Nu begynder transferperioden så småt, Barca udgangspunkt må formodes at være - selvom det hele naturligvis ender anderledes :

Ud / ind :

Lewandowski - Julián Álvarez
AC - Alvaro Cortéz ( Barca Athletic )
Aráujo - Alessandro Bastoni
Bardghíj - Jan Vírgili ( Mallorca )
Casadó - Tommy Marqués ( Barca Athletic )

Rashford, Cancelo og Xavi Espart ( Barca Athletic ) må også forventes at indgå i truppen.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
AC - Alvaro Cortéz ( Barca Athletic )

Det er faktisk meget godt tænkt: Alvaro Cortez vil jo direkte kunne overtage AC´s trøje uden at de behøver at ændre navnet på ryggen.
On a more serious note: Nu har jeg ikke fulgt med i den ofte omtalte kulørte spanske presse, men er der begrundet tro på at Julian Alvarez vil udskifte Madrid med provinsen?

Og den med Bastoni. Mit syn på ham kender du jo, men de altid glade Inter-fans virker heller ikke helt overbeviste om at det kommer til at ske..?
Tintin … det var vist en hybrid af de to 😎😎😂
I min høje alder er det ikke det smarteste træk
"We didn't underestimate them. They were just a lot better than we thought” 🙈 #KSDH 🤍 #KTBFFH 💙
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er der vel - med Álvarez. Hans seneste sæson i Atl. Madrid har ikke været noget videre, og Barca må alle dage være mere interessant end Atl. Madrid, men ja, den er bestemt ikke sikker,

Bastoni er langet fremme. Og nu er både det italienske og spanske mesterskab faldet på plads. Jeg ved ikke lige, hvor meget man skal tro på Inter-fans; de vil benægte, til Bastoni står i Barca-trøje på Camp Nou.

Skulle jeg sætte procenter på, vil det være 75 på Bastoni og 65 på Álvarez.

Ps : I øvrigt lader det til, at Inter-fansene har andet at gå op i. Hvad, ved jeg ikke. Det ligner en meget lang diskussion om ingenting.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Det ligner en meget lang diskussion om ingenting.

(@Nick) Ja, den slags bruger vi jo heldigvis aldrig her på tråden... 😂

I min høje alder er det ikke det smarteste træk

(@Wise) Nej, det kan være hårdt. Omvendt, når man efter et par uger er kommet sig nogenlunde igen, så plejer min konklusion nu alligevel som regel at være, at det sgu er heldigt at man IKKE bliver klogere med alderen. Det ville godt nok blive trist...
@Nick - Ved du noget om Arsenals transferplaner?

Der har eksempelvis været adskillige historier om Arsenal og Alvarez, om end Alvarex helt sikkert hellere vil til Barcelona, end han vil til Arsenal. Derudover er der alt det her med, at Arsenal allerede har tre 9´ere, der dog alle sammen er meget dårlige og tilsammen mindre værd.
Nej, ikke eksempelvis, det du stort set direkte spørger om, er, hvorvidt Arsenal bliver kædet sammen med Julián Álvarez.

Nej, ikke noget seriøst. Barca nævnes flittigst, og PSG er også i spil, men derfra og til de næste er der langt.

Martinelli nævnes af og til som udgående.

Ellers følger jeg ikke Arsenal på den måde, men den spanske presse er også inde over klubberne på en helt anden måde end den engelske.

Det er ikke vanskeligt at finde ud af, hvad de forskellige spanske klubber har af planer.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Kopieret fra Arsenal-tråden :

Ofte er der følge skader på Minisk eller andet.

Men nu er Ben White jo ikke hviderusser...
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Annonce