Snak

Mere indhold efter annoncen
Angående fodboldklub-adresser, så kan vi da nok hurtigt blive enige om at byer som London, Paris, Barcelona, Madrid og Milano er sjovere at bo i end enhver større eller mindre flække i Nordengland. Men at nogen spillere ligefrem skulle fravælge Manchesterklubberne eller LFC pga. vejret og gastronomien tror jeg nu ikke på. Lønforholdene er nok også til at leve med, mon ikke? :) Det er vel tillige heroppe i Nordvestengland - Cityzens, du må altså se at få justeret dit kompas! - at vi for tiden finder tre af verdens bedste eller i hvert fald højest profilerede trænere. Mon ikke man så også kan leve med lidt regn og en gang fish´n´chips? Hvis Ronaldo kan, kan de fleste andre nok også... ;D

Og lige præcis Bellingham kan da dårligt være meget bedre vant? Jeg skal blankt indrømme, at jeg intet kendskab har til byen Dortmunds attraktionsniveau, men jeg har svært ved at forestille mig at den skulle være markant sjovere at bo i (for en englænder) end Manchester...

Umiddelbart tænker jeg at Bellingham faktisk kunne være en rigtig spændende ung tilgang til City. Klubledelsen vil jo tydeligvis gerne tilknytte nogle engelske profiler til holdet, og i modsætning til Grealish kan jeg sagtens se dette her blive rigtig godt. Og hans fansang ligger jo lige til højrebenet: "Hey Jude..." :)

@JGGJ
Du har da fuldstændig ret. Men her er så min tese pro et contra.

Hvilke spillere har man igennem tiderne hørt sige? Min drømmeklub som barn har været Real Madrid(K.Mbappé).Eller FC Barcelona(Frenkie De Jong).
Eller de to største traditionsklubber på engelsk jord giganterne fra Nordøst Liverpool og vores naboer Mægtige Manchester United.

Jeg har sjældent hørt, nogen sige at Manchester City er min drømmeklub. Og dog, så valgte en lille Erling at gå i faderens fodspor. Og blive Cityzens Lærling
https://postimg.cc/fSQ5Gwxk

Med til historien er jo også at 23 tidligere FC Barcelona medarbejdere valgte i 2012 at pakke kufferten fra det solrige Catalonien og flytte permanent til den lille Nordvestlige provinsklub i England.

Joseph Guardiola var blevet træt af det sydtyske og specielt af Bayerns legendariske klublæge. Og mange års opslidende kamp mod Mourinho i La Liga havde sat sine spor. Så i 2016 ringede Txiki Begiristain og Ferran Soriano til Joseph Guardiola.Også fik Cityzens en ny træner.

Angående City´s spillertrup kunne man frækt spørge?
Hvis vejret, maden, shoppingmulighederne og de kulterelle tilbud er så begrænset i det kolde Nordengland. Hvorfor pokker er Ederson Moraes, Julian Alvarez, Rodrigo, Laporte, Ruben Dias, Joseph Guardiola, Bernado Silva, Cancelo, Riyad Mahrez alle vores sydlandske spillere, så skiftet til City?
Svar:"Der er altid undtagelsen, som bekræftiger reglen" forklaringen følger.

Premier League er verdens mest prestigefyldte liga i verdenen. Der er rigtig mange spillere fra hele verden, som går og drømmer om at tørne ud i Premier League.

Det er så her Manchester City kommer ind i billedet. Vi er en lille Nordengelsk Provinsklub. Vi kan tilbyde rimelige løn og ansættelsesvilkår. Vi spiller med om det engelske mesterskab. Og deltager i de to hjemlige Cup turneringer.

Det har Joseph Guardiola og City spillertruppen lagt billet ind på.
Og Julian Alvarez, vores nye Lærling Erling, Stefan Ortega og Kalvin Phillips valgte jo at skrive kontrakt med Cityzens i det sommer vinduet her.

Konklusion tiltrods for at vi er den lille Nordengelske Provinsklub, så har vi stadig nogle ting, som vi kan tilbyde. Og der er stadig spillere, som er ligeglade med vanvidslønninger, god mad, finkulturelle tilbud, men faktisk går mere op i at spille fodbold. Og vælger Manchester City.




@Cityzens
Vi er jo langt hen ad vejen ganske enige. Og nej, der er nok ikke mange af nutidens spillere der siden drengeårene har drømt om at spille i Manchester City. Erling som en mulig sjælden undtagelse på grund af farmand. Og så selvfølgelig folk som Foden og andre homeborn Manchesterdrenge. Folk som os to og en håndfuld andre herinde ved selvfølgelig godt af City ikke bare er en historieløs nyrig klub som billedet ellers ofte males, vi har haft vore triumfer op gennem tiden, men vi kommer aldrig på højde hvad drengedrømme angår med naboklubber som Liverpool og Man United. Om en generations tid kan vi i bedste fald måske begynde at nærme os Londonklubber som Arsenal og Chelsea i popularitet.

Folk snakker jo meget om alle vores oliedollars. I hvilket omfang lønniveauet adskiller sig markant hos City fra andre engelske topklubber aner jeg ikke, det virker du til at have rimelig styr på, og fra det forstår jeg, at det faktisk ikke er højere end hvad man ellers ser? Jeg tænker at den primære forskel består i, at City har råd til at knytte mange topspillere til klubben på én gang, men at de hver især ikke nødvendigvis tjener markant mere end de kunne andre steder. Inkl. superstjerner som KdB og Haaland.

Delkonklusionen på dette er, at alment-prestigemæssigt ligger City langt nede af skalaen i forhold til rivalerne, og lønmæssigt er der næppe nogen videre forskel. Så hvorfor vælge Man City i dag som ung lovende stjerne à la Bellingham?

1. Som engelsk fodboldspiller er der vel ikke meget der er større end at kunne vinde Premier League. På den konto er Manchester City ubestrideligt det mest attraktive hold set over de sidste 5-10 år. Intet tyder umiddelbart på at det vil ændre sig i de kommende år (7-9-13).
2. Hvis man som engelsk spiller formår at markere sig hos Manchester City, må man også stå sig godt hvad angår opmærksomhed hos den engelske landstræner.
3. De fleste topspillere, unge som ældre, er godt klar, at hvis de skal løfte deres spil til et endnu højere niveau, så hjælper det gevaldigt at spille under en af verdens aktuelt bedste trænere. Rigtig mange "sofatrænere" revser Guardiola for kun at have trænet tophold, det kan man mene om hvad man vil, men fakta er vel at han er en de få, der formår at få Europas selv allerbedste klubhold til at spille endnu bedre.
4. Den anden vej til selv at blive en bedre spiller er at spille sammen med andre superspillere, som man kan lære af i det daglige og må holde sig på niveau med for overhovedet at komme på banen. Her er det ligeledes svært at pege på ret mange klubber i Europa, om overhovedet nogen, der kan matche Citys trup.

Smag og behag for "god fodbold" er heldigvis forskellig. Hvis man er til spil med høj teknisk kunnen, stor boldbesiddelse og hurtige førstegangspasninger, så står Manchester City meget nær toppen og vel i virkeligheden der, hvor Barcelona var for en del år siden. Det er nok en stil, som man vinder flere mesterskaber end europæiske pokaltitler på. Og jeg tror aldrig, at City selv i en kortere årrække vil kunne matche eksempelvis Real Madrid, Liverpool og Chelsea i CL-sammenhæng. Men vi burde altså kunne hive stikket hjem bare en enkelt gang ind imellem, og med det hold der nu tegner sig til 22/23-sæsonen er chancerne vel så gode som de nogensinde bliver. En inklusion af Bellingham i den kabale vil for mig at se kun øge chancen. :)

Skål i sommerferieøl (denne gang en helt ordinær Tuborg Classic).
(opfølgning)
Nu var jeg i ovenstående især fokuseret på Bellingham og andre engelske spilleres mulige motivation for at vælge City, men i virkeligheden kan det samme nok langt hen ad vejen siges om spillere fra alle øvrige lande også. Der er næppe nogen nationale mesterskaber der rangerer højere i international anerkendelse end det engelske, og hvis man spiller i en topklub i PL, kan man nok godt påregne sin landstræners opmærksomhed. :)
Der er vel ingen krav om at man skal bo i Manchester for at spille i Man City?
Bellingham kan jo bare bo "hjemme" i Birmingham.
Leeds supporter siden 1995 (Desværre kun 4 livekampe indtil videre) Sept. 1998 PL Tottenham - Leeds 3-3 Aug. 2002 PL Leeds - Man City 3-0 Marts 2008 L1 Leeds - Bournemouth 2-0 Marts 2008 L1 Leeds - Cheltenham 1-2 ALAW - MOT
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@MKilgallon
Sandt nok. Et skifte til Manchester ville gøre det muligt at vende hjem til Stourbridge og Birmingham.
Afstanden mellem Birmingham og Manchester er faktisk omtrent hvad jeg selv pendler til arbejdet 3-4 dage om ugen. Og jeg gætter på at hans løn ville kunne give råd til en lidt heftigere bil end min, selvom jeg nu ikke skal klage. ;)
@JGGJ
Jeg er(igen) fuldstændig enig i dine indlæg.
Og skål for det🍻
https://m.youtube.com/watch?v=EQfomZMjD9o
Jeg har købt tre kasser med Ale Nr.16 på tilbud🤔😄😂SKÅL IGEN🍻🍻
https://postimg.cc/873JMM6g

On topic tilbage til den kære Jude Bellingham.
Jude kunne først og fremmest spørge John Stones, Phil Foden, Kyle Walker, Jack Grealish og senest Kalvin Phillips, hvad det indebærer at være en del af Cityzens?
https://postimg.cc/Q9jTds7F

Derefter kunne han spørge Gareth Southgate om, at det ville øge hans chancer på det engelske landshold, hvis Jude kom under vingerne på Joseph Guardiola?

Sidst men ikke mindst så kunne han ringe til hans gode gamle ven vores nye Lærling Erling?
https://postimg.cc/k2f4v8Rg

Konklusion Jude Bellingham kan på papiret vrage og vælge mellem samtlige topklubber i sommeren 2023, om han vælger Manchester City og det vi kan tilbyde ham. Kan kun tiden vise?🕰🤔


@JGGJ
Lad os nu se lidt tilbage på City´s transfer historik. Det ville gøre os del klogere på fremtiden.
Ederson Moraes(Benfica)
Stefan Ortega(Arm.Bielefeld)
Kyle Walker(Tottenham)
Nathan Ake(Bournemouth)
John Stones(Everton)
Ruben Dias(Benfica)
Joao Cancelo(Juventus)
Aymeric Laporte(Atl.Bilbao)
Kalvin Phillips(Leeds)
Rodrigo(Atl.Madrid)
Bernardo Silva(Monaco)
Kevin De Bruyne(Wolfsburg)
Ilkay Gundogan og Lærling Erling(BVB)
Jack Grealish(Aston Villa) og Solihull Moors
Phil Foden(Stockport)
Riyad Mahrez(Leicester)
Julian Alvarez(RiverPlate)

*Syv spillere er købt fra andre engelske klubber.
*Fire spillere købt fra subklubber i tyskland
*To fra Laliga og to fra den portugisiske liga.
* En fra argentina og en fra den franske liga.

Konklusion
Man kan ikke beskylde City for at købe verdensklassespillere fra de traditionsrige og eksklusive mondæne rige klubber rundt om i Europa.

Tværtimod ser jeg et forretningsmæssig og sunde kerneindkøb af klassespillere, som Cityzens sliber og retter til, så de gør det godt i Premier League og de to hjemlige Cupturneringer.

Det er købmandskab, som vi driver den i den lille Nordengelske Provinsklub.


City Transfer Center
Nu skulle det være officielt. Zinchenko skifter til Arsenal.
Og Manchester City har i samme ombæring officielt afgivet et bud på Brightons Marc Cucurella.
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=551468250114004&id=100057525006204&m_entstream_source=timeline
Velkommen tilbage, citizen.

Vi siger tak for Jesus: direkte involveret i 5 mål på 2 kampe (et par selvmål var hans fortjeneste.) Håber Ukraineren får en lignende impact (mindre kan også gøre det.) Det jeg bed mærke i med Jesus, var hans evne til at søge boldene i feltet og hans placeringsevne. Oven i det en ærgerrighed for at bevise sig.
gunner since 94’
Annonce