Snak

Mere indhold efter annoncen
@JGGJ
Vi to er gamle nok til at huske 85 og 91.
Det er netop den slags tragedier og katastrofer, som vi for alt i verden skal undgå med de fuldstændige unødvendige og åndsvage baneinvasioner på Etihad og for den sags skyld alle andre steder, hvor det forekommer.

Cityzens skal først og fremmest fører en nultolerance og brutal selvjustits med vores egne fans.
-Baneinvasion er lig med karantæne for livstid på Etihad.
-ingen sæsonkort, køb af biletter eller adgang til andre stadions i FA og UEFA regi.
Så kort kan det gøres hvis det stod til mig.
Er Delap ikke bedre end Stoke og The Championship?
Virker lidt underligt at sende ham på lån der
Is it cold in his shadow?
@DanishBhoy
Kayky og Liam Delap er i min optik sendt til mindre klubber for primært, at få fuld spilletid igennem en hel sæson.

Det er bedre at spille i en lavere række og få et gennembrud end at få pillet alt selvtilliden væk i Fx Premier League for Delaps vedkommende.

Det er bare min helt personlig mening om Liam Delap.
City Portrait Julian Alvarez
Skysport har bragt et længere spændende interview med vores nye dygtige argentinske angriber Julian Alvarez.

Som så mange sydamerikanske fodboldspillere, så lærte Alvarez at spille fodbold i de argentinske gader.

Som jeg har været inde på tidligere, så har de fleste fodboldspillere fra de sydamerikanske lande og selv på britiske jord nærmere Sydlondon har mange spillere, som er startet på gaden eller i fodboldburet ude i ghettoen.

Det er jo en sympatisk historie, at starte ude på gaden, men for mig betyder det mere, hvilken fodboldspiller og personhed, de bliver når de skifter gaden ud med klubber i Premier League eller de andre store ligaer.
https://www.skysports.com/football/story-telling/11095/12674347/julian-alvarez-exclusive-interview-man-citys-little-spider-on-sergio-aguero-lionel-messi-and-pep-guardiola
Er der nyt om holdet mod Newcastle`?
Bliver Dias klar?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvorfor skulle Dias ikke blive klar mod Newcastle???
Syntes bare jeg havde læst på medie,at han var skadet?- ikke lige noget jeg havde hørt om....for han spillede da sidst!--eller også er jeg bare overtræt....
@CelticMancity
Jeg har lige kikket alle mine City Kilder igennem. Og Ruben Dias skulle være frisk som en havørn.
Det er Aymeric Laporte, som er langtidsskadet indtil september.

John Stones er lige vendt tilbage efter en skade...
City Portrait Nathan Ake
Vores altid glade og Sprudlende hollænder Nathan Ake har nok været den største positive overraskelse siden Preseason og de to færdigspillet runder i Premier League.

Jeg har sagt, at det skal være Dias og Ake eller Dias og John Stones.
Laporte og Dias matcher ad HT. Bare se de to Real Madrid kampe i sidste sæson i Champions League.

Mange siger, at Nathan Ake ikke kan klare de helt store kampe på papiret.
Men Ake er åbenbart god nok til det hollandske landshold. Det kan jeg så ikke få til at passe med min fodboldlogik
https://www.manchestereveningnews.co.uk/sport/football/football-news/man-city-ake-stones-laporte-24758301
Jeg tror egentlig, at jeg kom til, at tænke på Laporte !!! men fik det vendt til Dias....jeg har mixed det op.....
beklager----jeg har fået alt for få Ale i dag...åbenbart.
Nå- men vi er klar til en tror jeg rigtig svær kamp. Men en hurtig City scoring, så er sejren i hus.
Annonce