Snak

Mere indhold efter annoncen
@Tintin9
Nu finder jeg snart de stærke sager frem.
Nordsø-olien og Giganterne fra Nordøst og mit fodboldkompas.
Nej gid fanden og pokker snupper det hele😄
Jeg har druknet sorgen i varm kakao med datteren og nogle afsnit af the wire ..- godnat de herrer, forhåbentlig bliver morgendagen bedre!
@Wise1964
Vent lige 5 minutter...
Tænk hvis top fire kommer til at se sådan her ud...efter 38. Spillerunde 2023 i PL.😐

1.Arsenal
2.Tottenham
3.Leeds
4.Brighton
Godnat de gode herrer med altid fornøjelig humor---må vores respektive hold klare sig godt.---og nu napper jeg lige en Chloe Kelly pip tanke......

Hvis i er triste over bloody sunday---så kom i godt humør med Alan B`stard og Onslow ( de har guldet)....
@CelticMancity
Godnat herfra, City Trådens Onslow😉
Mere indhold efter annoncen
Annonce
City Dagen Derpå Part One
Efter for meget Johnny&Kyle Walker post match Newcastle-Manchester City.
Så melder der sig nogle alvorlige tømmermænd, men også spørgsmål, som Cityzens skal forholde til i den nye sæson.
https://postimg.cc/w356BMy9

I gårsdagens kamp fik vi i hele første halvleg udstillet hvordan City går fra normalvis at spille som et klassehold til et bundhold.
-Vores Tikitaka var ikke eksisterende
-Rundgang mellem Ederson og den defensiv kæde en katastrofe eller ikke eksisterende
-Der var ingen høj pres til at stresse Newcastle
-Vores to keyplayers til at stoppe kontra-angreb Kyle Walker og Rodrigo leverede en så ussel og pinagtig præstation, at de burde være blevet flået ud efter første halvleg.
-Ederson så meget skidt ud med skovture.
Trippiers frisparksmål var klasse, men Ederson skal minimum have fingrene på den bold. For han kan følge bolden hele vejen. Det er ganske enkelt ikke godt nok for en forsvarende tre dobbelt Golden Glove Winner.

De eneste lyspunkter igår var afgjort Kevin De Bruyne, som i den grad levede op til standarden.Bernardo Silva checkede ind og scorede målet til 3-3.
Men Erling Haaland skal have kæmpe ros, for at holde City inde i kampen med hans scoring til 2-3. Det er netop derfor Cityzens har købt Erling.
Fortsættelse følger.
City Dagen Derpå Part Two
Efter gårsdagens kamp mod Newcastle og efter tredje spillerunde i Premier League.
Så bliver vi nødt til at være realistiske hos Cityzens.
- Vi er ikke klare favoritter til det engelske mesterskab, dertil mangler vi stabilitet specielt i defensiven.
- i Champions League skal vi også skrue forventningerne gevaldigt ned, før end at maskineriet fungerer 120% i Premier League.

City skal i indeværende sæson have følgende prioritering.
1. Premier League
2.Champions League
3. FA Cup
4.Carabao Cup

Til slut vil jeg sige at. Titler, trofæer og mesterskaber er som fugle på taget, man kan sjældent få alle i hus.
Hvis man alligevel prøver, så er risikoen at man står tomhåndet eller med to små fugle i buret, når sæsonen er slut.

Konklusion City skal gå efter at blive tredobbelt forsvarende engelske mestre, så kan Champions League komme i anden række.

City Post Match Scriptum
3-3 på St.James Park er ingen skam, når man som City var håbløs bagud med 3-1 ved halvlegpausen.

But We´re Man City we´ll fight´ til the end.
https://mobile.twitter.com/ManCity/status/1561672243477970945
@Cityzens
Enig. Newcastle-kampen var nok et tiltrængt wakeup-call til eventuelle selvfede Man City-fans (og spillere?) som måtte tro at trofæerne for 22/23 allerede er sikre. (Hvem sagde "vi vinder hele lortet!"? Nårh jo, det var vist mig...! :) Der er lang vej endnu. At dømme efter den defensive indsats i den første time af kampen i går endda meget lang vej endnu.

Vi klynkede lidt på Blå Stue i går, og det var vel også rimeligt nok. Når nu skuffelsen har lagt sig og tømmermændene er aftaget (min chef påstod altså at hun aldrig havde hørt om "omsorgsdage pga. tømmermænd", @CelticMancity?) så kan vi vel dagen derpå også godt rejse os op igen og sige at det trods alt heller ikke var værre end det. Det er ingen skam at spille uafgjort på udebane mod et hold der kan mønstre den kampgejst og spilleevne som the Toons gjorde i går, og hvis de kan fortsætte bare lidt i den stil, bliver vi næppe det første af "Top 6-holdene" (aktuelt en ikke helt retvisende betegnelse) der får problemer mod de stribede. Lad os i stedet hæfte os ved at City efterhånden er blevet et habilt comeback-hold, der som Cityzens påpeger keeps on fighting till the end. Og nu ved vi tillige, at der er noget at arbejde på i defensiven. Måske ikke lige Pep´s spidskompetence, men han har fikset det før. Så jeg holder trods alt tossesikkert fast i min tidligere fremsatte prognose: "Vi vinder hele lortet!"

Ser frem til The Big Red Battle of the North senere i aften. Efter at jeg har hygget mig med min romerske romance på Stadio Olimpico. Daje Roma! Come on City! Cheers all! 🍺

@JGGJ
Tja du har luret, hvorfor jeg altid indtager forsigtigheden, når jeg omtaler Manchester City og vores forudsigelser angående Premier League og Champions League.

Vi to og CelticMancity kender jo vores hold ud og ind helt ud i alle afkrogene.
Desværre har vores defensiv kostet os meget dyrt i sidste sæson. Her tænkes på specielt på begge vores kampe mod Real Madrid i Champions League...

Igår mod Newcastle gentog historien med vores defensiv, som sejlede rundt sammen med Ederson.
Kun De Bruyne, Haaland og Silva reddede det enkelte point med hjem til Manchester.
Annonce