Snak

Mere indhold efter annoncen
@JGGJ
Tak tak for høvdinge-punchen👍
Jeg kører jo løbende City Premier League Post Round Report.
Vi skal lige have Arsenal og Everton kampene færdigspillet.
Så kunne det være at min(nye) Premier League Power-Ranking liste ser anderledes ud🤔
Nå, det var den førsteplads. Tak for lån, Arsenal. Vi vender tilbage senere... 😉 🍺
@JGGJ
Jeg tænkte på du ikke ville stå for en Premier Legue Power Ranking sammen med mig?
Gerne give mig rigtig meget modspil og uenighed. Så byder vi begge ind med en top seks power-ranking?
Hvad er vi ude i? En top 6 ved sæsonafslutningen baseret på sæsonen hidtil og forventningerne fremover?

Fra det italienske er det i øvrigt værd at bemærke at Udinese lige er strøget til tops i Serie A med en 3-1 sejr over Inter! 😲 En lille trøst at Roma ikke er de eneste til at have udtur i Udine. 😏
@JGGJ
Premier League Top Six Power Ranking er en benchmarking på følgende parametre:
1. Dagsform vundne kampe i streg trækker op tabte og uafgjorte kampe trækker ned.
2. Styrkeforhold på banen målt i antal scoringer, possession og spilovertag.
3. Individuelle 1:1 som fx når Kyle Walker køres rundtosset af Saint Maximin trækker ned.
Når Haaland tryller trækker det naturligvis op.
4. Når et hold toppræsterer over hele linien fx når City banker Wolves 3-0 trækker det op.
Når City igen underpræsterer som sidste år mod Tottenham trækker det ned.

Er du sådan cirka med på idéen om Premier League Top Six Power Ranking JGGJ?🤔
Lige en anden vigtig ting, så kommer vores PL Power Ranking efter hver færdigspillet runde i Premier League.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Nu bliver jeg lidt nysgerrig, Cityzens. Ud fra de parametre, hvad er det så der gør, at United og især Chelsea ligger højere end Arsenal?
https://kortlink.dk/sudv
@Geddar
City Premier League Power Ranking
Er slet ikke udkommet endnu. Det er kun lige på tegnebrættet.
Så jeg forstår søreme godt din forundring👍
@Cityzens
Ok, en slags aktuelt formbarometer på de oplistede kriterier. Baseret på hvor mange kampe bagud?

Umiddelbart vil jeg vurdere City og Arsenal til at ligge på den øverste hylde. De fire andre "sædvanlige" på den næste. Men deres indbyrdes positionering synes jeg er utrolig svær at vurdere. Jeg er personligt ret ærgerlig over de udsatte kampe i denne og sidste runde (især Man City-Tottenham og Chelsea-Liverpool), der kunne have givet mange foreløbige svar på de indbyrdes styrkeforhold i top 6.

Men vi bliver nok en del klogere efter næste runde, når vi har set udfaldet af Arsenal-Tottenham og City-United.
@JGGJ
Lad os bare kickstarte PL Power Ranking med de sidste fire spillerunder i Premier league in mente.
Og fremadrettet inddrager vi denne her spillerunde.

Status
Brentford-Arsenal 0-3
Tottenham-Leicester 6-2
Wolverhampton-Manchester City 0-3
Nottingham-Fulham 2-3
Fra sjette spillerunde
Brighton-Leicester 5-2
Manchester United-Arsenal 3-1.


Grundet Queen Elizabeth II bortgang, så er der kampe som er blevet udskudt.
Som Manchester United Leeds kampen
Og Brighton´s kamp syv spilles først den 1.10 2022.

Konklusion lidt kaotisk, men når 9. Spillerunde er færdigspillet, så kommer City Premier League Top Six Power Ranking for første gang👍😁
Ok, så vi lancerer listerne den 3. oktober? Lyder som noget der let kan tiltrække nogle øretæver, men jeg er frisk. Også selvom jeg næsten udelukkende har set Citys kampe. 😄
Det bliver i øvrigt interessant hvilke hold vi har overhovedet har med i top 6. Brentford har nok spillet sig ud af feltet i dag, men Fulham og Brighton kan fortsat tænkes at liste sig ind på min liste.
Annonce