I aften er der igen internt opgør i Blå Stue: Chelsea vs. Man City på Stamford Bridge. Begge sider kommer med et skuffende 1-1-resultat i bagagen, og begge har de voldsomt brug for en sejr for at holde troværdigt liv i forhåbningerne om at nå deres respektive mål: henholdsvis Top 4 og det engelske mesterskab.
Chelsea er vel efterhånden inde i lidt af en krise, i hvert fald hvad resultaterne angår. I de seneste seks kampe er det blot blevet til én sejr (mod Bournemouth), en uafgjort og fire nederlag – inkl. 0-2 mod City på Etihad i Carabao-cuppen. I samme seks kampe har man høstet den lidet imponerende målscore 4–9.
Spillet har reelt heller ikke kørt på skinner for Man City siden storsejren over Man United tilbage i midten af efteråret, men resultatmæssigt er det trods alt gået mere hæderligt. I de seneste seks kampe er det blevet til fire sejre, en uafgjort og et nederlag, med en samlet målscore på 12–7. Til undertegnedes overraskelse har Pep Guardiola udtalt, at City efter hans vurdering har spillet det bedste i hans tid i de seneste tre kampe efter VM-pausen – hvilket vil sige inklusive en tandløs første halvleg mod Leeds og jammerlige halvanden halvlege mod Everton. Sådan ser øjnene jo så forskelligt, men hvis Pep siger alt går hunky-dory, then who am I to argue?
Det er faktisk ikke helt nemt at forudsige hvem Pep vil stille med i aften mod Chelsea, da han lidt overraskende har holdt fast i nogenlunde samme trup og system i de tre seneste kampe, selvom man kunne forvente mere rotation nu hvor alle VM-spillerne igen er til rådighed. Kun Ruben Dias meldes fortsat helt ude efter den skade han pådrog sig i Portugals VM-kamp mod Marokko. Laporte har ikke været med i de to seneste kampe pga. en rygskade, og han er tvivlsom til kampen i dag. Verdensmesteren Julian Alvarez er tilbage fra sejsfesten i Argentina og nåede også at få de sidste minutter mod Everton.
Ederson må være sikker i målet. Stones synes ligeledes sikker på posten som højre midterforsvarer. Mod Leeds og Everton stillede Pep med en ”dynamisk fire-back-kæde” bestående af Lewis-Stones-Akanji-Aké, men således at når City var i boldbesiddelse omdannedes den til en tre-mands-kæde bestående af Stones-Akanji-Aké, mens Lewis trak frem og ind på midtbanen ved siden af Rodri. Hvad jeg mener om dén idé har jeg ytret mig rigeligt om andetsteds, men Pep synes det fungerer skidegodt, så det mest sandsynlige er nok, at han bruger den igen i aften på The Bridge. På midtbanen må det blive et sikkert genvalg til Rodri på 6’er-positionen, hvis han da snart kan holde til alle de kampe uden pause. Også De Bruyne må være sikker på den højre offensive midtbane, hvorfra han med Lewis’ indrykken på den centrale midtbane kan flagre frit omkring. På sin venstre flanke havde han Gündogan mod LFC og Leeds, og Bernardo Silva mod Everton, og det gik afgjort bedst med tyskeren, så mon ikke Gündo får endnu en kamp med anførerarmbindet i aften? Helt fremme har Mahrez, Haaland og Grealish dannet trioen i de tre post-VM-kampe, men nu er Alvarez jo kommet tilbage, så mon ikke han kommer ind fra start i stedet for Mahrez?
Så hvis Pep kører en ”same-procedure-as-last-game”-taktik med minimale tilpasninger, ser start-11’eren formentlig ud som følger:
Ederson
Lewis- Stones - Akanji - Aké
De Bruyne - Rodri - Gündogan
Alvarez - Haaland - Grealish
HVIS nu Pep alligevel vil lytte til et velment råd, så skulle det være at se at få hans to landsholdsbacker Walker og Cancelo bragt ind i spillet igen, dels for ikke at spilde deres enorme potentiale ude på bænken, dels fordi City i den grad mangler noget ekstra offensiv gennemslagskraft ude på flankerne. Unge Rico Lewis har bestemt gjort det fortrinligt, men dels er der grænser for hvor meget man bør trække på ham i kamp efter kamp, og dels får man efter min mening ikke nok ud af hans offensive kvaliteter nede ved siden af Rodri. Så kør da hellere linen helt ud og prøv Lewis af som et alternativ til den efterhånden lidt træt udseende KDB længere fremme i højresiden – evt. som et indskift i 2. halvleg. Det skærer også i hjertet at se Foden degraderet til bænkevarmer og sen indskifter, så hvis han ikke snart skal ind i angrebet i stedet for Grealish, så brug ham på den venstre offensive midtbane i stedet for Silva/Gündo. Hvis Foden starter dér, vil Gündogan om nødvendigt kunne indskiftes i 2. halvleg, og i modsætning til Foden er Gündo en type, der i den grad kan komme ind fra bænken og vende en kamp med sin ildgejst. Faktisk kunne man passende koordinere udskiftningerne, så Lewis og Gündo kom ind samtidigt i stedet for KDB og Foden, og man derved viderefører kombinationen af erfaring og ungdommelighed.
Så hvis du nu er lidt fræk, Pep, så prøver du den her opstilling i stedet:
Ederson
Walker - Stones - Aké - Cancelo
De Bruyne (Lewis) - Rodri - Foden (Gündogan)
Alvarez - Haaland - Grealish
There you have it, Pep. De nada!