Snak

Mere indhold efter annoncen
@JGGJ
Jamen så var jeg ikke helt galt på den. Men jeg forstår tankegangen om, at Carabao er ‘jeres cup’.
Men det kan jo også være opstillingerne giver en form for misvisende billede af hvad man går meste efter - i og med at lodtrækningen i de to turneringer er lidt forskellig.
Sandt nok. Der er jo også den lille joker med i spillet at Man United venter fire dage efter Southampton. Og ud over håneretten hen over hækken har den kamp som bekendt også ret væsentlig betydning i en større sammenhæng, hvis vi skal kunne holde trit med opkomlingene nede fra London...😉
City´s Starting XI mod Chelsea:

Ortega
Walker (c) - Akanji - Laporte - Gomez
Silva - Rodri - Palmer
Mahrez - Alvarez - Foden

Pep vælger altså at gå tilbage til 4-3-3, formentlig for at kunne spare Stones og Aké. Laporte er åbenbart klar igen efter sin rygskade. Og endelig får Gomez en chance igen på venstrebacken; håber det går bedre denne gang.

Spændende med en kamp uden KDB! Silva spillede også denne plads i første halvleg af den forrige Chelsea-kamp, dog uden større succes. Interessant med Palmer på venstre offensive midt, det kan godt ende med at blive hans fremtid, hvis han skal forblive i klubben. Lidt underligt at Rodri ikke spares til fordel for Phillips. Men Pep må jo vurdere Rodri kan, tør måske ikke skifte for mange af de garvede ud på midtbanen, og så må Phillips vente til Southampton på onsdag, f.eks. sammen med Gündogan.

Pause til Haaland, der da også ellers har spillet fuld tid siden VM-pausen sluttede. Bliver fedt at se Alvarez igen centralt foran. Mahrez og Foden på flankerne er vel ok.

Med hensyn til diskussionen om prioritering, ligner det samlet set nok B-kæden hos City. Spændende om det alligevel stadig rækker til en sejr?

Come on, City! ✊⚽🍺
Mon Pep så bare har set i spåkuglen at Chelsea også stille med en blandet pose bolsjer?

Så city må da stadig føle sig godt tilpas, når de på den her måde får demonstreret hvor bred deres trup egentlig er.
God kamp JGGJ 😀
Jeg er lidt.bekymret når du siger det er B holdet i stiller med - 8-9 af dem ville gå direkte ind på andre Premier league hold
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tak og i lige måde, Wise.
Jo, måske, især på hold med 8-9 skadede spillere... ;D
YES! Mahrez igen igen! 😄⚽🍺
Mahrez-ridtet er begyndt igen for Chelsea..😜
HUTTELIHUT! Spiderman finder nettet igen! 😄⚽⚽🍺
Hold nu kæft et flot gennemspillet mål!!! 😲😄⚽⚽⚽🍺
Ser ret skræmmende ud, hvis du mener det er b-holdet der spiller i dag, @JG 😅

Ligner det ikke næsten en 4-2-3-1 med Foden som 10’er, Palmer som kant og Silva som en lidt dybere 8’er?
Annonce