Snak

Mere indhold efter annoncen
Sommeren er i gang, selvom vejret efterlader meget at ønske. I Middlesbrough skal Wilder og Scott styre klubben en større genopretning. Der skal en del nye spillere ind, og et par stykker skal ud. Lejespillerne er allerede smuttet, og det efterlader nogle huller. I angrebet er de to elendige lejespillere Aaron Connolly og Folarin Balogun heldigvis historie. Connolly var bare ikke særlig god teknisk og Balogun lignede en lille bitte dreng blandt voksne mænd. De to må nok en tur i League 1 eller bunden af Championship næste sæson. Derudover skal man også have solgt Uche Ikpeazu, der som angriber slet ikke passer til Wilders stil.

Vores genopbygning skal højst sandsynligt finansieres af salget af Djed Spence, der har været lejet ud til Forest. De mest vedvarende rygter sende højre backen til Spurs, men også en håndfuld andre større klubber er interesseret. Man forventer at få 15 mio. pund plus bonusser. Så det har været fantastisk at få ham ud på leje, samtidig med at man allerede har en spiller der mindst lige så god i Isiah Jones på højre wing back.

Vi skal som minimum have hentet:

Ny målmand
Venstrebenet central forsvarsspiller
Venstre wingback
3 angribere
En defensiv midt, med mindre det er planen at McNair skal tage den plads, og Howson får en ny kontrakt som konkurrent til pladsen.

Det har været meget småt med rygter. De to mest vedholdende rygter er Karl Darlow fra Newcastle og Darragh Lenihan fra Blackburn. Darlow vil være en fin tilføjelse som førsteholdsmålmand og Lenihan vil give god konkurrence i forsvaret.

Det kommende storsalg af Spence betyder forhåbentlig, at man kan holde på de tre andre profiler; Tavernier, Fry og Jones. Transfervinduet åbner officielt om en uges tid, og mon ikke der begynder at ske noget til den tid.
NP er Suppens bedste 6'er!
Hjulene er begyndt at køre rundt nu, og der sker ting og sager på transfersiden. Flere spillere er rykket ud på lån og et par stykker er aktivt sat til salg og træner ikke med truppen. Det er Ikpeazu, Grant Hall og Akpom. Ud med dem. Det store spørgsmål er stadig Djed Spence. Daniel Levy gør sit bedste for at få en billigere handel. Boro vil have 15 mio. plus bonusser, og der er allerede to klubber der har matchet Boros krav. Djed Spence vil dog til Spurs, så klubberne forhandler stadig. Jeg kan ikke forstille mig at den kommer til at køre meget længere end til en gang i næste uge. Alle parter har brug for at komme videre, og han har stadig 2 år tilbage på sin kontrakt, så han kan heller ikke bare få næste sæson overstået.

Vi har den seneste uge hentet en ny målmand der skal kæmpe med den førsteholdmålmand vi stadig leder efter. Varmeste emner er Daniel Iversen og Karl Darlow. Begge vil være en voldsom opgradering på sidste års målmand. Darragh Lenihan har også skrevet under og kommer på en fri transfer fra Blackburn. Han skal give noget merekvalitet i dybden til forsvaret. Vi har også hentet Ryan Giles til venstre wingback positionen, og det er ligeledes en kæmpe opgradering. Det skulle gerne give noget mere trussel fra venstre, så alt ikke skal gå via Jones i højre. Jonny Howson har også forlænget sin kontrakt med ét år.

Det er ikke hemmeligt, at vi har brug for at få solgt Spence, da vi stadig mangler at hente tre angribere, og det er nok her vi kommer til at ligge de fleste penge. Varmest emner er her Armstrong fra Southampton og Gyökeres fra Coventry. Gayle fra Newcastle har også været rygtet kraftigt til, men jeg tror man afventer den, og ser om ikke man kan presse Newcastle lidt økonomisk, da vi næppe er klar til at overtage hans fulde løn.

Men nu er vi i gang og især Giles og Lenihan ligner rigtig gode tilgange. Wilder skal nok få bygget et stærkt hold, og jeg forventer helt klart at man kan slutte i top-6 som minimum.
NP er Suppens bedste 6'er!
Det bliver tilsyneladende hverken Darlow eller Iversen der skal stå i målet for Boro næste sæson, selvom det har været de to varmeste navne de seneste par uger. I går aftes blev det mange steder rapporteret, at man har lavet en aftale med Man City om at leje Zack Steffen. Det er ikke spiller jeg kender så meget til, men noget må han jo kunne siden Guardiola har været tryg nok ved at have ham som førstereserve de seneste par sæsoner. Chris Wilder vil gerne spille bolden ud nede bagfra, så det er vigtigt at finde en målmand der er god med fødderne, og det plejer målmænd at være i Guardiolas system, så det har nok vægtet højt hos Wilder. Men han må godt være lidt mere vågen end i sidste sæsons FA Cup kamp mod Liverpool ;)

Ellers regner jeg med at Spence snart er solgt. Han skal vende tilbage til pre-season på mandag, og det har hverken Boro eller Spence lyst til skal være på Teesside. Spurs er ved at sælge Royal, og mon ikke det er den brik der skal falde på plads for, at Tottenham henter Spence.
NP er Suppens bedste 6'er!
Sæsonen er i gang og vi lagde fra land med et 1-1 resultat hjemme mod WBA. Kampen bar i høj grad præg af at vi stadig mangler forstærkninger oppe foran, hvor kun Marcus Forss er hentet ind. En ny mand i front kan vel bliver Jørgen Strand Larsen fra Groningen. I går var der erstatte rygte på et Hollandsk medie, og i dag er der så kommet forlydender ud om at han har gennemgået lægetjekket og trænet lidt med sine nye holdkammerater. Hvorvidt det er korrekt må tiden vise, men sådanne pludselige rygter ha det med at have noget sandhed omkring dem. Ikke desto mindre så kigger vi ihvertfald efter et par angribere.

I dag har vi også solgt fanfavoritten Marcus Tavernier. Det er trist for han var virkelig god og bandt hele holdet sammen. Ham kan vi ikke erstatte. Men det er godt for klubbens økonomi og FFP at vi har solgt to akademispillere for ca 250 mio kr. denne sommer. Bare vi nu kan holde på Fry og Isiah Jones. De må helst ikke sælges, og det tror jeg nu heller ikke de bliver.
NP er Suppens bedste 6'er!
Nå, men et nyt år og nye tider :)

Sæsonen ramlede hurtigt sammen med Wilder ved hjelmen. Hans flirteri med Burnley i foråret sad fast i ham selv, truppen og ledelsen, og så trykkede man på knappen i oktober, da klubben lå omkring nedrykningspladserne og spillede forfærdeligt.

Ny mand på posten blev Michael Carrick. Endelig fik sportschefen lov til at vælge sin mand, og det er kun gået fremad siden. Carrick gik hurtigt væk fra tre-back kæden og skiftede til noget der ligner 4-2-3-1. Den helt store oplevelse har være Chuba Akpom. Han var helt ude under Wilder og trænede for sig selv i sommers. Nu har han scoret 8 mål i de sidste 9 kampe fra sin plads som 10´er.

Selve spillet er også blevet bedre. Bolden er mere på jorden, presset er højere og mere intenst, og så er der kommet mere bredde på spillet. Vi var blevet alt for forudsigelige under Wilder, som ellers startede virkelig godt. For et år siden så det godt ud under Wilder, men efter "Burnley-gate" gik det stødt ned af bakke, og ret beset burde han have været fyret i sommers eller med det samme man fandt ud af, at han havde ansøgt om at blive Dyche´s afløser.

Nå men nu er det nye tider (igen), men modsat Pulis, Warnock og Wilder har vi nu endelig en lidt mere progressiv manager med et godt øje til de unge spillere - det er ihvertfald førstehåndsindtrykket. Men træerne vokser ikke ind i himlen, og Carrick skal nok også opleve nogle pump på vejen. Forhåbentlig håndterer han det bedre end Wilder.

Sæsonen er stadig lang, men pt er der kun 5 point mellem Milwall på 4. pladsen og Preston på 15. pladsen. Boro ligger pt. 8´er men kan rykke op på en 4. plads med en sejr ude over Birmingham senere i dag.

Og så er det dælme længe siden at et Boro hold har været blandt topscorerne i ligaen. Kun Burnley og Sheffield United har scoret flere mål.

nu bliver det interessant at se hvad vi gør i januars vindue. Vi mangler ihvertfald en defensiv midtbane, og nok også en fløj. En dygtig angriber vil også være en fordel (d´uh), men det afhænger nok af, om man kan annullere den lejeaftale man har med Muniz fra Fulham, som ikke ligner en spiller som Carrick ser det store lys i.
NP er Suppens bedste 6'er!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er ret sjovt at se som United fan hvordan vores ellers udskældte assistent trænere lige nu nyder stor succes hos andre klubber i Carrick og McKenna. Carrick har også haft noget af en hylde at drage erfaringer fra først som spiller under Sir Alex, Van Gaal og Mourinho samt siden som assistenttræner under sidstnævnte. Om han kunne tage noget med fra træneren Solskjær er nok mere tvivlsomt, men krisen i Manchester og den efterfølgende pause har nok lært ham et par ting alligevel når i en dag rammer de første bump.

Som jeg har forstået det er opblomstringen endda sket med en trup af spillere der måske ikke helt passer ind i hans mere progressive og moderne filosofi? Imponerende hvis han tilmed er en mirakelmager, men der er nok også lidt honeymoon periode inde over dette.

Uden at vide hvad Boro mangler i truppen og økonomien til evt. tilgange ville det jo også være oplagt for ham at kigge mod Manchester måske allerede i januar når han skal forme holdet mere til hans stil. Undværlige angribere og fløje har man ingen af medmindre landsholdsspilleren fra Uruguay, Pellistri, skal have kickstartet sin karriere, men United har to dygtige unge centrale midtbanespillere rendende i udkanten af førsteholdet med vidt forskellige kompetence sæt, som måske kunne være tilgængelige på et lån. Det er nok for tidligt for det 17-årige stortalent Kobbie Mainoo der forventes at få førsteholdsdebut mod Charlton den 10. januar, men den mindre tekniker, Zidane Iqbal, der gør sig på 8´eren og virkelig kan spille fodbold (havde også været ærgerligt hvis han med det navn var endt som en tonser) bør overveje at tage på udlån selvom han tit er med på bænken for førsteholdet. Han sigter nok selv efter et PL udlån, men hvis en træner der kender ham allerede henvender sig bør det være interessant.

Held og lykke med kampen om oprykning. Jeg følger interesseret med fra sidelinjen og krydser fingre for at den sympatiske Carrick fortsætter!
Manchester United Brøndby IF
Som jeg har forstået det er opblomstringen endda sket med en trup af spillere der måske ikke helt passer ind i hans mere progressive og moderne filosofi? Imponerende hvis han tilmed er en mirakelmager, men der er nok også lidt honeymoon periode inde over dette.


Honeymoon´en kommer helt sikkert til udtryk i at truppen var trætte af Wilder. Der er masser af historier om, at Wilder generelt ikke var særlig vellidt blandt klubbens ansatte. Truppen er alt for god til den placering den lå på under Wilder.

Wilder havde sammensat sin trup til at spille 3-5-2, så det er rigtigt, at det ikke passer fuldstændig ind i Carricks måde at spille på. Men han har ændret sin taktik til at tilpasse materialet nogenlunde. Venstre back er ualmindelig offensiv og topper assist listen i ligaen, mens højre back i højere grad skal blive hjemme. Der er også kun 1 decideret fløj i truppen, Isiah Jones, og han huserer på højrekanten, så han skal give bredden derovre. Desuden har vi ikke en klassisk 10´er, så her har Carrick skulle finde en spiller. Det er så blevet Chuba Akpom, der er faldet ned som dybdeliggende angriber/off. midt, og det er helt vildt, hvor meget han har ændret sig. Han er med i det meste og scorer masser af mål.

I forhold til januar, så tror jeg vi med sikkerhed får en defensiv midtbanespiller. Sådan en har vi ikke rigtig, så rollen er givet til gamle Jonny Howson, og selvom han er dygtig og i god form, så er han altså ikke en solid 6´er.

Som nævnt har vi kun én klassisk fløj, så der skal hentes en. Jeg har selv tænkt Pellistri, når jeg har kigget på Uniteds reserver.
NP er Suppens bedste 6'er!
Det går fra godt til bedre for Carricks tropper i CHampionship. Man er nu oppe som nummer 4 efter 8 sejre i Carricks første 11 kampe. Imponerende. Det store FA Cup nederlag på 1-5 mod Brighton blev hurtigt glemt, da man i weekenden sendte en anden play off bejler, Millwall, hjem med et 1-0 nederlag. Siden nytår har man forstærket sig med Cameron Archer, der er kommet til på leje, hvilket indtil videre er eneste handel. Archer signalerer også, at man fortsat vil have fokus på bevægelighed og alsidighed. Det forventes at Rodrigo Muniz snart er fortid, hvis man kan finde en anden klub til lejesvenden fra Fulham.

Ellers har der været nogle rygter om en fløj og en defensiv midt, hvilket nok også er de eneste to steder vi mangler forstærkninger. Pt. er både Lenihan og Clark skadet i forsvaret, så afhængig af hvor længe de er ude, kan det ske at man kigger i den retning senere i vinduet. Det lyder dog som om der er tale om uger og ikke måneder for de to, så jeg tror man sparer krudtet.

Det mest vedvarende navn til midtbanen er schweiziske Ardon Jashari fra Luzern, og han er eftersigende Kieran Scotts hovedemne. Luzern vil dog ikke slippe ham og desuden er der store klubber ude efter det 20 årige talent. Man ser ham som den naturlige afløser for Howson på den defensive midt. Men hvis det er sandt at klubber som Arsenal, Napoli og Leipzig også er interesserede, så virker det nok en kende urealistisk. Men det er opløftende at man kigger i den retning, frem for udelukkende på hjemmemarkedet som under de seneste managers i Pulis, Warnock og Wilder. Der er en helt anden friskhed over klubben nu.

Det bliver et interessant forår, hvor vi skal holde os i play offs. Sheffield og Burnley er nok allerede for langt foran, til at andre klubber kan indhente dem.

Næste opgave er lokalopgøret i nordøst på udebane mod Sunderland. De har en god sæson, så en sejr der vil være super lækkert.
NP er Suppens bedste 6'er!
Gårsdagens store sejr hos Sheffield United har i den grad sparket gang i spekulationerne om det nu også kan lykkes at fange netop Sheffield. Godt nok er de fortsat 7 point foran, og har en kamp i hånden, men de har et virkelig svært program den næste måned, så hvis man kan hente 5 point på dem inden næste landskampspause, så kan det blive en super interessant afslutning på sæsonen. Kommer Sheffield til at mærke nogle nerver? Deres manager fik ihvertfald rødt kort og en spiller skændtes med hjemmepublikummet ved et indkast i går.

Men en play off plads vil nu også være ganske fint. Carrick overtog holdet på en 21. plads og har siden hentet 37 point i 16 kampe. Dybt imponerende. Og så måden han praktiserer fodbold på. Rolig, bolden på jorden, afleveringer der sidder i fødderne og fokus på fart. Selv i går aftes da man kommer bagud efter 5 minutter er Carrick fuldstændig rolig. Sheffield dominerer det første kvarter men man æder sig ind i kampen ved at fortsætte sin gameplan og begynder at skabe chancer og køre bolden rundt. Det er imponerende ude mod Sheffield. Man kan drage en parallel til Forest sidste år, som også kom fra baghjul. Nu håber jeg bare vi kan gøre det et hak bedre og snuppe 2. pladsen.

Unge Hackney er eksploderet på midtbanen, Chuba Akpom kan ikke stoppe med at score, Forss og McGree har fundet sig tilpasse på fløjene og lejesvenden Cameron Archer fuldender angrebet med sin hurtighed og bevægelighed.

At vi fik Lenihan på en fri transfer fra Blackburn i sommer må være en af de bedste handler denne sæson. Sikke en leder og ganske suveræn forsvarsspiller på det her niveau.

Det er som om man har samlet alt elendighed sammen fra de sidste 7 år og vendt det 180 grader på hovedet, og endelig får man forløst det vi alle har ventet på. Det er stadig tidligt for Carrick, og det er uvist hvordan han navigerer svære tider, men hold nu op en forskal han har gjort siden han kom ind. Overhovedet ikke noget ego som de selviscenesættende Wilder, Warnock og Pulis. Han er hurtig til at rose spillerne og tage ansvar når der laves fejl. Det kunne de tre andre lære meget af.
NP er Suppens bedste 6'er!
Endnu en kamp og endnu en sejr fristes man til at sige. Det blev lørdag til en sikker 3-1 sejr hjemme mod QPR, og Chuba scorede igen. Med to mål er han nu helt alene i toppen af topscoretabellen og har scoret 19 mål indtil videre. Godt nok mange år siden vi har haft en topscorer i klubben.

Sheffield United tabte samtidig hos Millwall, så nu er der pludselig kun 4 point op til Sheffield på 2. pladsen og den direkte oprykning. Sheffield har ganske vist stadig en kamp i hånden, men efter Boro har hentet 8 point på dem på kun to uger, og de har tabt to kampe i streg og indkasseret 6 mål, så kan man krydse fingre for, at det er alvorlige gummiben der er ved at indfinde sig hos the Blades.

Med en pointhøst på 40 ud af 51 mulige under Carrick, rammer Boro topformen på det helt rigtige tidspunkt. Nu venter der en svær opgave, når man på lørdag gæster WBA, som dog er faldet lidt af på den på det seneste efter en super start under Corberan. Men Boro er gode når modstanderne også gerne vil spille og kommer lidt frem i banen, så hvis vi fortsætter med det høje niveau, så er der gode muligheder for sejr. Sheffield møder samtidig Watford hjemme, og med Watfords individualister kan man godt håbe, at Sheffield igen taber point. Vanvittig liga i år.
NP er Suppens bedste 6'er!
Annonce