Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er jeg slet ikke enig i.
Jeg ser Guehi et mulehår foran Joakim Andersen og som en bedre fodboldspiller. Samtidig kan han stadig udvikle sig.

Dyrt men fremragende.
Men kan egenligt godt huske du er glad for Joakim 😃
Andersen er lederen. Det er ham der binder skidtet sammen.. Guehi er kun interessant pga. hans alder og nationalitet. Same old..

Vil til enhver tid hellere nøjes med at spendere det halve for en Thiaw-profil som kan stige i værdi. Og vise sig at være bedre..
Håber det blot er et forsøg på at give Milan lidt at tænke over..


Numerisk er Milan på plads, hvis klubben beholder Thiaw. Bliver han solgt, skal han erstattes. Derfor tror jeg ikke, at Milan bliver påvirket af, at Newcastle lurer på Guehi. Hvis Guehi skal koste ca. 525 mio. kr., synes jeg ikke, man kan kimse af, at Milan kræver ca. halvdelen for Thiaw. Nuvel er han måske ikke på niveau med Guehi, men som type vil han passe rigtig godt ind i engelsk fodbold.
“Guehi er kun interessant pga. hans alder og nationalitet.”

Det håber jeg alligevel ikke du mener. I så fald giver det ikke meget mening. Det er trods alt ikke for sjov han starter EM foran flere etablerede PM spillere. Det har hverken noget med alder eller nationalitet at gøre…

Synes fint man kan diskutere værdi sætningen men ikke kvaliteten.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Foran etablerede PM-spillere? Han ville engang have været udtaget hvis ikke andre var blevet skadet.. Manden alle har grinet af i flere år stod klart foran.
Guehi var på flere All Stars-hold udtaget efter EM.

Han spillede sig i den engelske idealopstilling, og var aldeles overbevisende under hele turneringen, og der kunne godt ligge en tanke i, at han har konsolideret sig på en betydeligt højere hylde pga. indsatsen.

Der er ikke særligt mange forstærkninger til 11´eren i nogle af de engelske topklubber, men Guehi er da stensikkert en af dem - hvis ikke den største ( mens vi ikke kender Calafioris virkelige niveau endnu ).
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Situationen tidligere på sommeren taget i betragtning, det virker regulært vildt, at bruge så mange penge på en stopper, når det er ikke det eneste mangler.
Hvorfor kender vi Guehis virkelige niveau hvis vi ikke kender Calafioris? Det var en typisk honeymoon-optræden fra Guehis side. Bliver praiset som den nye dreng i klassen og i mangel af bedre fordi alle andre ikke leverer noget særligt. Morten Bruun var inde på det samme i sin vurdering af hans præstationer. Jeg siger ikke at han er dårlig, men 60 mio er intet mindre end absurd at smide efter ham. Og det kommer heller ikke til at ske - ihvertfald ikke fra vores side..
Fordi Calafiori kommer fra italiensk fodbold og i øvrigt er meget yngre og derfor mere uprøvet; Guehi har til gengæld været igennem det engelske system og har nået sit nuværende niveau via optrædender i PRL.

Det er sindssygt mange klasse-centerforsvarere i PRL, bla. Brantwaite, og pt. fremstår Guehi som en af de bedste, hvilket hans markant stigende præstationskurve under EM var et bevis på.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Annonce