Snak

Mere indhold efter annoncen
Så er Wijnaldum tæt på at være NUFC spiller.

PSV har netop offentliggjort at han har forladt deres træningslejr for at rejse til Newcastle.
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
Mitrovic er sgu alt andet lige også et noget mere interessant køb end Austin. 20 år, topscorer i Belgien, Champions League erfaring og allerede en rigtig dygtig afslutter. Modsat Austin kan Mitrovic´ værdi fordobles eller mere hvilket alt andet lige tæller for Ashley. Beholder man Cissé vil det give fine muligheder for at tage lidt af presset fra hans skuldre det første år i det engelske..
Jeg har set nok 20-25 kampe med Juan Jesus det seneste års tid eller to. Jeg har et glimrende grundlag for at bedømme ham. Jeg synes blot han er en spændende spiller, som vil passe fint ind hos NUFC, som jeg ligeledes følger.

Du har din mening og jeg har min.
Fremragende med Wijnaldum! Mitrovic ser dælme også spændende ud - ung spiller med et imponerende scoringssnit. Herefter skal især det centrale forsvar forstærkes.

Hvad med noget i denne retning:

-------Mitrovic--Perez--------

-----------Wijnaldum----------
---Colback--Tiote--Sissoko----

---X------X-------X-------X---
--------------X---------------

Kompakt, solid midtbane med Tiote som ankermanden på den defensive midt.
Jesus - det er gode nyheder der ser ud til at vente os..

http://www.chroniclelive…dar-9628515

http://www.chroniclelive…cal-9627937

Jeg tænker to klasse spillere, der begge kan gøre en forskel og begge spillere, der kan udvikle sig yderligere, og så endda på positioner hvor behovet er stort. To direkte til startopstillingen, selvom måske specielt Mitrovic skal bruge tid til at vænne sig til PML og nye græsgange. Enig med Scotty - Cisse som supplement vil være fint.

Scotty, vil de to signings heller ikke kunne bringe lidt entusiasme frem? :-). Nu ser det endelig ud til at MA vil lidt mere end kun at drive forretning.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vi linkes ikke umiddelbart til nogen kantspillere, så måske McClaren vil spille helt uden kanter?

Det er svært at spå om. Vi får en lille indikation i aften. Vi har jo efter sigende fx haft bud ude efter Thuavin, så vi er blevet linket til en kantspiller og jeg tror stadig det mest oplagte er en klassisk 4-2-3-1.

Vi har også adskillige folk der kan spille kant.
Og så i øvrigt ikke et ord om denne handel..

http://www.bbc.com/sport…ll/33474027

Lidt.. Indtil jeg har set dem floppe i en grad som Cabella. Der er nemlig ingen der siger nogen af de to også er "klassespillere" i Premier League. Ligeledes har jeg uendeligt svært ved at juble over den slags køb på bagkant hvilket det igen reelt er. Wijnaldum er en ekstremt forsinket erstatning ovenpå salget af Cabaye og en førsteangriber streg vi alle efter sidste sommer ovenpå Remy´s exit. Alting sker som regel minimum ét år for sent.. Sælger vi Sissoko, er vi lige vidt hvad angår styrken på midtbanen.

Der skal mere end medie-ævl til at overbevise mig. Ligesom McClaren skal levere mere end én sæson..

Men det er et skridt på rette vej..
Uhh, du er ikke nem at gøre tilfreds. Det er småsvært nu at ændre på alle fejlene i fortiden.

Tænk over hvor vi stod for 2. mrd siden. ALT er lysende end da - meget lysere. Alt hvad klubben har gjort og signalet siden da kan jeg ikke forstå skal frembringe andet end optimisme. Målsætning, udtalelser i medier, åbenhed overfor presse og nu nok også investeringer (måske to på en dag) der er større end på noget tidspunkt de sidste 7 år - alt går i den rigtige retning.

Men hvis spørgsmålet er om der stadig er masser af spørgsmålstegn - så er svaret et rungende JA.
Ashley har stadig kun interesse i at drive forretning. Han har blot åbnet øjnene for at det måske kan betale sig at købe "sikre" valg for £10-15m med stor videresalgsmulighed fremfor spillere til £5m med mindre videresalgsværdi. Derudover vil det bringe os højere op i tabellen hvilket vil øge omsætningen på mange andre områder.

-------Mitrovic--Perez--------

-----------Wijnaldum----------
---Colback--Tiote--Sissoko----

Den der opstilling kommer vi næppe til at se. Jeg tror stadig der bliver hentet endnu en angriber (Cisse sælges) og at De Jong og Cabella kommer til at spille fra start. Jeg har på ingen måde opgivet de to endnu.
NEWCASTLE - Intet over, intet ved siden af...
Annonce