Snak

Mere indhold efter annoncen
Hold kæft hvor må Mitro have lyst til at hakke Rafa sådan en....
Hvad er det sket med Diame ?
Seriøst? Og jeg spørger på en seriøs og ikke-hånende måde.

Unge englændere skal vel generelt ikke vise specielt meget for at gøre sig interessante for de store klubber. Hayden og Lascelles har alle dage været udråbt som store talenter i deres årgange, men skader, manglende spilletid og ophold uden for Premier League, har så ført dem lidt ud i glemslen. Hvis de viser noget af det samme som sidste sæson, tror jeg helt sikkert at der er interesse. Især Hayden tror jeg kan blive interessant for landsholdet ganske hurtigt, hvis han bygger på. Der er ikke mange boldfaste engelske midtbaner, som også kan tage fra i defensiven.
Gayle i starteren mod Tottenham. Det synes jeg er lidt overraskende. De mangler selvfølgelig folk i defensiven, men jeg tror alligevel at man var bedre tjent med en mand at sparke bolde op på, og som man kan slå det tidlige indlæg mod. Atsu og Ayoze Pérez skal virkelig lykkes udfordringerne og at strække forsvaret, hvis man skal få noget igennem til Gayle, tror jeg.
Gayle er på intet tidspunkt blevet fravalgt, når han har været spilleklar, så det er ikke spor overraskende at han starter.
Nej, det er lidt som at blive overrasket over Wenger. Jeg tænkte sådan rent taktisk, i en kamp man næppe dominerer, modsat de fleste kampe sidste sæson. Det var også mit indtryk at Mitrovic har gjort en god figur i opstarten.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Bedre end Gayle ihvertfald, men det er ingen hemmelig at han er salg og fortid så snart der modtages et acceptabelt bud..

Benitez taktiske ændringer ift. startelleveren plejer at være begrænset til 10´eren i form af Perez eller Diamé. Overraskende derimod at Diamé er ude idag.. Men bænken er dog stærk.
Det virker alligevel mærkeligt, at han er fravalgt på baggrund af to deciderede wings.

Ægerligt med to skader i forsvaret. Den halve time vores nye mand fik så han virkelig stærk ud.

Lidt en åbning ellers som forventet. Positivt har Atzu vist hvad han kan. Shelvey får tydligt ikke den plads han er vant til.

Så fik Shelvey solgt den fodboldkamp.. Mon han en dag vokser fra de hjerneblødninger!?
Lige nu kunne jeg godt tænke mig at se McCarthy komme ind ad døren...
Du må nøjes med Joselu, vores nye super angriber direkte fra Stokes bænk...
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
Annonce