Med vores historik in mente, så vil det være rart, hvis vi kan undgå kæmpe fuck ups i fremtiden. De fuck ups som både Shelvey og Mitro, desværre, render og laver. Det ligner at Rafa er ved at have fået indført en sund og professionel kultur i vores klub (hvornår har vi sidst haft det?), og en vigtig del af det er, at vores spillere ikke er halvhjerner, der konstant får røde kort pga. hjerneblødninger. Ikke bare ødelægger det kampene for deres holdkammerater, det skader også klubbens brand og kultur.
Jeg bifalder professionalismen. Shelvey har fået chancen og blomstrer pt. men som Ginola, så er jeg også lidt spændt på hvor længe det varer ved. Jeg håber virkelig at han kan holde fokus, og at det ikke bare handler om at han virkelig gerne vil til VM. Kan han fortsætte, så er han en fremragende spiller at have i folden den kommende sæson. Men han får ikke mange flere chancer hos Rafa.
Hvis dette indlæg tolkes som at jeg ikke kan kritisere Rafa, så fair nok...Jeg indrømmer gerne at jeg er ret vild med den retning han leder vores klub i - deriblandt det som ligner en sund kultur med masser af sammenhold i truppen. Hvis det skal koste et hoved eller to (Colback, Mitro, Shelvey), så er det fint med mig. Ingen over holdet og den udvikling vi er i.
Black and White Army!
"The Entertainers" er tilbage.