Snak

Mere indhold efter annoncen
Chronicle melder nu at Sheik Khaled bin Zayed Al Nehayan har kontaktet dem og bekræfter at de er interesseret og forhandlingerne er i gang.

https://www.chroniclelive.co.uk/sport/football/football-news/sheik-khaled-bin-zayed-al-16338947
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
Det interessante modsat samtlige tidligere interesserede parter er at vores arabiske fætter ihvertfald har pengene til at gøre en forskel. Jeg troede på at der var noget om snakken for nogle måneder siden da Kitson udtalte et salg var en "done deal". Tidspunktet er ideelt..
Det er så bare et spørgsmål om hvor mange penge han vil bruge....
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
Like Danske Newcastle fans på Facebook. det bliver godt.
Aaron Hughes takker af og afslutter en flot karriere der goer mig ikke saa lidt nostalgisk. Han sagde farvel til Newcastle i 2005 - 9 aar efter han kom paa foersteholdet - og fortsatte saa 14 aar endnu. Respekt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Diame får ikke forlænget kontrakten. Mon ikke det betyder at forventningen til overtagelsen af klubben er meget positiv? Jeg tror det men tør alligevel ikke tage det til indtægt før det er bekræftet.

Det er fandme godt nok spændende hvor vi står når vinduet er lukket, hvis overtagelsen går igennem.

Bliver Rafa?
Er der all in fra start?
Hvor nemt er det at tiltrække nye profiler?
Og hvilken hylde kan vi tiltrække fra?
Det har ligget i kortene i flere måneder at han sandsynligvis ikke ville få en forlængelse, så jeg tænker ikke de to ting er forbundet på nogen måde..

Jeg har en enormt ambivalent følelse mht. et salg til netop den type ejer. Skønt med fremgang og ikke mindst fornyelse, men der er grænser for på hvilken bekostning. Og i dette tilfælde er min konklusion helt sikkert at det ikke er det værd. Vi sælger vores sjæl. Ikke overraskende har The Chronicle ikke ytret så meget som én frase omkring menneskerettigheder..
"Hvem hader iøvrigt Man. City? Er det ikke kun forsmåede individer?"
Har du en pointe eller...??
If you have to ask...
Annonce