Snak

Mere indhold efter annoncen
Det kan ikke undgå at blive grimt med de spillere vi har til rådighed. Hvem havde for et halvt år siden forudset at vi på nuværende tidspunkt ville være nødsaget til at stille med folk som Jonas og Ryan Taylor. Og Anita som back.. Det er ikke overraskende at vi har svært ved at skabe chancer. Og så bliver det heller ikke bedre af at man kun bruger Ameobi få minutter igår - og i den forkerte side.. Modsat f.eks Cabella så formår Ameobi at sætte sig igennem og smække et indlæg med saft og kraft - bare engang imellem..
Ingen kunne forudsige at vi skulle spille med de spillere, men holdet er stadig bedre end det ringeste i pm i 2015. Fx Taylor står stadig foran en mand som Abeid, der blomstrede noget op i efteråret.

Cabella spillede ellers en af sine få gode kampe i går - men 9 ud af 10 gange er der alt for meget fifa over hans aktioner. Ameobi har været alt for lidt involveret den seneste tid - men vi har jo også spillet uden kanter.
Så fik Carver igen holdt det obligatoriske pressemøde uden at sige noget. Efter meldingen om at han var Pms bedste træner er han blevet lidt mere diplomatisk og tænksom når han udtaler sig.

Ift. til sidste runde får vi Janmaat tilbage. Om Anita så bliver smidt på bænken, den anden back eller ind centralt må tiden vise. Jeg håber han erstatter Taylor centralt.

Læste lige Poul Mersons forudsigelser omkring runden.
Spurs - Hull 1-2
QPR - Newcastle 2-1
Her går jeg og håber på vi ikke har noget at spille for i sidste runde. Ovenstående vil betyde vil skal vinde sidste kamp og have hjælp andre steder fra..
Jeg frygter også, at Hull vinder i dag, men har dog tillid til, at vi kan hente point, selvom det nok kun bliver til et enkelt.

Det er nok svært at komme uden om, at Spurs på papiret er favoritter, men at jeg for nogle dage siden kunne få odds 5.25 på Hull-sejr forstår jeg slet, slet ikke. Det er faldet til omkring 4.75 nu, men det er stadig aaalt for højt, synes jeg. Håber dog ved Gud ikke, at den går hjem denne gang.

Pudsigt, at vi i truppen pt. mangler spillere med hjerte - netop sådan en fyr sendte vi til QPR for nogle år siden..

Det skulle ikke undre mig, hvis selvsamme spiller sikrer de tre point på Loftus Road i dag.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja ellers bliver det på dødbolde som vi plejer..

Anita trak sorteper i dagens puslespil. Rivierre får et sidste skud i bøssen. Han har fået alt for mange.. Havde hellere set gouffran deroppe med de alternativer der er.

Jeg er nervøs
Har i slet ingen lovende angribere på reserveholdet, der kan give de andre kamp til stregen?
Jo Adam Armstrong, men han er skadet. Gouffran er oprindeligt angriber
Fuck hvor er det elendigt!
Out of Words!

Rivierre scorer og alligevel taber vi til PMs ringeste hold der ikke har noget at spille for.
Annonce