Snak

Mere indhold efter annoncen

Hvilken tid står kostede i?

Rondon blev solgt til 18 millioner Euro til Kina... mig bekendt er Callum hentet for omkring 22.

Jeg tænker også, at Callum for en fornuftig løn..

Det sagt, så har du åbenlyst ikke forstået budskabet bag indlægget..
Det er bare nogle horrible eksempler..

Haaland kunne vi aldrig have hentet og Rondon er 2,5 år ældre end Wilson så venezuelaneren er den uambitiøse af de to..
Har de fleste Newcastle-fans glemt at vi fortsat har Ashley som ejer og Bruce som manager? Jeg skal da lige love for at fansene går amok i positivitet på baggrund af de senere dages handler.

Først og fremmest må Ashley have gramset på Bruce´s datter i tidernes morgen. Bruce får penge som forgængerne kun kunne drømme om...

Dernæst er vi kun marginalt forstærket - på papiret i hvert fald.
Danny Rose -> Jamal Lewis
Nabil Bentaleb -> Jeff Hendrick
Valentino Lazaro -> Ryan Fraser

Callum Wilson er den reelle forstærkning. Han skal nok blive en fornuftig succes, men jeg savner spillere med potentiale til noget mere. 3 nedrykkere og en boldflytter er det blevet til.

En ting er sikkert. Der var absolut intet pres på Bruce i sidste sæson. Pressen og mange fans havde forventet en klokkeklar nedrykning (af bizarre årsager). De vilkår får han ikke i år.
NEWCASTLE - Intet over, intet ved siden af...
Hvilken tid står kostede i?

I denne sammenhæng er det ligegyldigt, for Haaland var ikke kommet til Newcastle uanset om man var gratis.
Han var endt i en af topklubberne uanset pris.

Rondon blev solgt til 18 millioner Euro til Kina... mig bekendt er Callum hentet for omkring 22.

Det hjælper ikke noget, når Newcastle ikke ville betale £18 mio. og WBA ikke ville sætte prisen ned.
Det hjælper heller ikke, når Rondon ville have omkring £120.000, gerne mere, om ugen, som er/var næsten dobbelt så meget som den bedst betalte spiller på det tidspunkt (Shelvey).

Jeg tænker også, at Callum for en fornuftig løn..


Jo, men jeg tror ikke det er mere end Rondon skulle/ville have.

Det sagt, så har du åbenlyst ikke forstået budskabet bag indlægget..

Jo, jeg er bare ikke enig med dig.
Har de fleste Newcastle-fans glemt at vi fortsat har Ashley som ejer og Bruce som manager? Jeg skal da lige love for at fansene går amok i positivitet på baggrund af de senere dages handler.


Beggars can´t be choosers.

Dernæst er vi kun marginalt forstærket - på papiret i hvert fald.
Danny Rose -> Jamal Lewis
Nabil Bentaleb -> Jeff Hendrick
Valentino Lazaro -> Ryan Fraser


Hvis man kigger potentiale har du ret, men som jeg ser det, så var ingen af dem til venstre ovenover nogen nævneværdig succes i Newcastle og jeg tvivler på at de bliver savnet.

Callum Wilson er den reelle forstærkning. Han skal nok blive en fornuftig succes, men jeg savner spillere med potentiale til noget mere. 3 nedrykkere og en boldflytter er det blevet til.

Den engelske landstræner synes også at han er god nok, så det skal blive interessant at se om han kan score flere mål end de øvrige 3 angribere tilsammen.

En ting er sikkert. Der var absolut intet pres på Bruce i sidste sæson. Pressen og mange fans havde forventet en klokkeklar nedrykning (af bizarre årsager). De vilkår får han ikke i år.


Eller også er Ashley bange for at Newcastle bliver komplet værdiløs hvis klubben rykker ned i en kommende økonomisk krise.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hverken Rose, Lazaro eller Bentaleb leverede noget som helst nævneværdigt i klubben, jeg anser ingen af dem som bedre end hvad vi nu har fået ind. Tværtimod, vi er væsentligt forstærket.

Lazaro er ikke i nærheden af 1 holds bold i Inter, han var marginalspiller/bænkevarmer hos os. I stedet for vi Fraser med 28 PL kampe sidste sæson, ville have fået flere hvis han havde spillet sæsonen færdig.

Vi får Jamaal Lewis, talentfuld venstreback som Liverpool også var efter, i stedet for en mere end udbrændt Danny Rose.

Bentaleb og Hendrik går vist lige op, bortset fra at Bentaleb havde koster en 80-100 mio, Hendrick var gratis.

Men ja, hvis man bare ser på det som 3 nedrykkere og en boldflytter, så kan alt jo se negativt ud. Men hvis de 3 er så meget dårligere end hvad vi havde, så kan presset på Bruce jo også kun være mindre :)
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
En skør debat jeg ikke forstår.

Er der nogen der havde forventet større investeringer end en angriber til 20 mill pund og en vb til 15? Begge kender ligaen og profiler på deres hold, som mange mener vi var i kategori med.

Hvad i alverden under nuværende forudsætninger kunne man have ønsket mere?

De andre var lejede spilere. Jeg havde ikke gættet på MA ville bruge 35 mil på spillere dette vindue.
Jeg havde heller ikke regnet med to så relativt fine, prøvede spillere kunne lande hos os gratis.

@ Scotty

Det er muligt, men det var jo også blot eksempler på, at man kan hente potente angribere for den slags penge (jeg havde ikke behov for at trevle nettet i gennem efter bedre bud). Pointen er, at jeg kan bare ikke hidse mig op over Callum Wilson, og jeg gerne havde set, at klubben havde prioriteret anderledes.

Og nej jeg havde absolut ikke forventet større investeringer, men snarere, at man flyttede opmærksomheden uden for PRL ifht. ihvertfald Wilson, da man får så ufatteligt lidt for pengene i Prl.
Det er selvfølgelig en valid pointe at vi ikke skal glemme negativiteten. Tilfredshedsbarometeret bevæger sig i foruroligende grad op over frysepunktet i disse dage. Husk stadig at vi hader Ashley. Og Bruce (giver sig selv). Både fordi han er evneløs men også fordi han er ligeså tyk som Ashley..

Gud forbyde det at Bruce skulle levere endnu en sæson minimum på niveau med den almægtige Benitez. Hvordan går det iøvrigt ham?
Under normale omstændigheder ville jeg være enig, Madam. Men lige denne sommer mener jeg ikke at der er råd til endnu en lottokupon som Joelinton. Det var jo nærmest et mindre mirakel at vi opnåede så gode resultater sidste år uden en reel angriber. Wilson er på alle måder en Benitez-signing. PL-proven, erfaren og som skabt til levere resultater. Men der er naturligvis intet potentiale. Når det er sagt så kan vi på ingen måde forvente bedre. Det er toppen af den kransekage vi sidder på..

Faktisk kunne man godt argumentere for at der mangler en angriber yderligere. Gayle er nu skadet indtil han er fri til at snakke med andre klubber og formentlig smutter videre. Både ham og Carroll var mere ude end inde sidste sæson. Derudover har vi Muto som ingen tror på og Joelinton som ikke er boksangriber. Prangende er det ikke..

Hendrick og Fraser på fri transfer kan ingen vel brokke sig over. Begge er driftsikre PL-spillere. Intet fancy, men man får en indsats. Fraser tror jeg ingen havde forestillet sig skulle havne i Newcastle for et halvt år siden. Der talte man klubber på en højere hylde. Samme med Wilson..

Lewis er den ubekendte faktor. Murphy-signingen. Tiden må vise hvad han er lavet af. Jeg glæder mig faktisk til at se ham - måske han kastes for løverne allerede i weekenden..

Bruhmo, der var nu blevet rapporteret at budgettet lå omkring £30 mio denne sommer (efter Corona) så mere overraskende er det vel heller ikke..
Annonce