Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg har svært ved at komme med et konkret navn men mit gæt er man lige lader Bruce præstere dårligt i et par kampe mere så man også kan argumentere for han fik chancen under de nye. Det giver tilmed kostbar tid i rekrutteringsprocessen.

Når vi så taler nyt navn så tror jeg det bliver et stort af slagsen og formodentligt en udenlandsk fætter. Jeg tænker han er første mulighed for at vise ambitionerne med projektet. Mon ikke også det skal være en der gerne vil spille bold…
Hvad laver Joakim Løv nu?
Det store spørgsmål er hvor godt de nye ejere er forberedt på opgaven. Hvor længe har de vidst at overtagelsen kunne ske nu? Ejerne ved at der er brug for forandringer og mere kvalitet på alle poster, så Bruce er definitivt "dead man walking".

Hvis man ikke har vidst at overtagelsen ville komme nu, er mit ønskescenarie at Bruce ryger straks, og at Jones bliver caretaker indtil den nye manager er på plads. Det er billige point, og den rigtige start på et nyt eventyr.
Ny direktør, ny sportschef og ny træner (i denne rækkefølge) skal gerne falde på plads indenfor den næste måned. Det er virkelig svært at spå om den kommende træner, men valget viser ambitionsniveauet. Howe og Potter er lottokuponer, men de har trods alt vist noget i deres respektive karrierer. Lampard og Gerrard er endnu mere unproven i mine øjne. Conte vil vise gigantiske ambitioner, og vil betyde massive investeringer både til januar og til sommer. Hvis han skulle komme ville det betyde ambitioner om at kæmpe med om top 4 allerede i næste sæson, hvilket dog vil være meget svært.

Conte er jeg egentlig ikke synderligt fan af, men alligevel kunne det være interessant, da det betyder at ambitionerne menes seriøst. Min længerevarende Newcastle-depression har betydet at jeg ikke har drømt om diverse managererstatninger længe. Gasperini og Galtier kunne være interessante, omend usikre kort, fra det store udland. Rodgers og Potter vil være de mest interessante på det britiske marked.

Jeg er mest af alt spændt på at se de hvem direktør og sportsdirektør bliver, samt at høre nærmere omkring planerne for stadion, træningsanlæg og kommercielle tiltag, som har ligget dødt i årevis.
NEWCASTLE - Intet over, intet ved siden af...
Fordi Jones er assistent. Der er verden til forskel på at være assistent og manager. Ingen som helst grund til at give ham chancen for at vise hvad han kan da han aldrig får jobbet permanent alligevel.

Jeg kunne sagtens se en mellemløsning de næste par år ala den City valgte med Hughes. En der kender PL og som fansne ikke straks vil kaste sig kritisk over. Benitez havde været oplagt hvis han var ledig..
Jeg høre mange rygter om Fonseca..tidligere Roma og shaktar..sku havde til Spurs i sommers men vidst droppet i sidste ende. er der nogen der kender noget til ham?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Bruhmo.. ja hvad laver low nu...ad en spændende kasket du smider i puljen:) ham har jeg slet ikke tænkt på eller hørt rygter om z men spændende er han
Scotty- tror heller ikke det bliver hamz men mange trænere er startet som assistent:)
Löw var mere interessant for år tilbage. Han har haft en længerevarende, skidt periode med Tyskland, og har ikke erfaring med day-to-day management, hvilket er noget helt andet end landstrænergerningen.
NEWCASTLE - Intet over, intet ved siden af...
Hvad så med de syv klubber Löw var i, inden han blev landstræner?
Der har du sku nok en pointe Ginola.. btw jeg er tosset med dit venstre ben, jeg glemmer aldrig da du fik Gary Neville til af ligne en 2[ årig efter første tur på karrusellen:)
Annonce