Snak

Mere indhold efter annoncen
Lingard bliver i Manchester.
Manchester United Brøndby IF
Det var han sikkert - hvis 4-5 spillere var ude...

Jeg tror ikke på at Schär slår Lascelles af (og hvorfor skulle han også det).
Schar har haft gode kampe på det sidste, hvis man ser de sidste 5 kampe, Så har han været bedre ind Lascelles i disse i mine øjne, Schar var man off the match for et par kampe siden, Det er Burn sammen med Schar/Lascelles. Jeg tror på Burn/Schar. Men selvfølgelig er den tæt, kan være Lascelles opper sig til træning for at kæmpe for sin plads, så vil ikke afskrive ham, men lige pt er Schar foran i mine øjne med hans seneste kampe.

Taggart er en klar opgradering er meget tilfreds.
Lascelles har ikke niveauet lige nu. Jeg var rigtig glad da han blev udskiftet mod Leeds, for så var der da en mulighed for at vi kunne køre resultatet hjem.

Det er tænkeligt at det bare er anføreransvaret der tynger ham, og det er det der gør hans spil forkrampet, og får ham til at miste koncentrationen lidt for ofte. Det er lidt som om at han kigger lidt for meget på at andre gør det rigtige, og glemmer selv at gøre det.
Lascelles ligner en som har behov for en styrmand ved sin side. Han magter imø ikke selv opgaven men som no nonsense forsvarer tror jeg han er fin nok.

Kender ikke Burn så godt men håber han kan få organiseret forsvaret bedre.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Flere steder læser man om at Newcastle har haft et fantastisk transfervindue. Det er måske lige at stramme den vil jeg mene.

Trippier
Wood
Guimaraes
Targett
Burn

£90m er mange penge. Det er vel kun Trippier der er en decideret forstærkning, mens man må forvente at Guimaraes er det samme.
Snakken gik på at vi svækkede Burnley ved at hente Wood (for en voldsom overpris). Jeg vil mene at vi forstærkede Burnley, da de har hentet Weghorst som erstatning, samtidig med at de har penge i banken til en handel eller to yderligere.

Med vores nyfundne rigdom og behov for resultater på banen vil jeg sige et godt (på grænsen til middelmådigt) transfervindue. Hverken mere eller mindre.

En sidste offensiv handel på falderebet kan fjerne "middelmådigt".
NEWCASTLE - Intet over, intet ved siden af...
@Ginola

Jeg tror også at klubbens situation i bunden har spillet ind i forhold til hvem i har kunnet tiltrække. Alt andet lige så er jeres trup både bredere og stærkere nu. Er der et problem så er det snarere at det er uvist, hvor lang tid det tager at spille de nye ind. En Jesse Lingard ville have pyntet gevaldigt men når Man Utd reelt ikke vil afgive ham til jer så er der ikke så meget at gøre.
At vi ligger til nedrykning spiller helt sikkert en stor rolle. Havde vi ligget lunt i svinget på en 12. plads var Wood aldrig blevet hentet f.eks. Truppen er stærkere end for en måned siden, men hvor meget stærkere er spørgsmålet. For en måned siden havde vi Wilson.
NEWCASTLE - Intet over, intet ved siden af...
@Ginola

Med lidt held har i Wilson tilbage engang i løbet af marts.
Jeg skal love for at der bliver kogt suppe på Lascelles´ ene elendige kamp. Han har været bedre end Schär i den resterende del af deres tid sammen i Newcastle. Plus man beder om ballade ved at sætte anføreren af på så tyndt et grundlag. Eneste lille ting som taler for Schär er at Howe nu er manden med beslutningen og de har været nogenlunde lige gode/dårlige i hans regeringstid..
Annonce