Ejerens opbakning
Hvem der end udpeges til Newcastle Uniteds næste manager, må da antages at have ejerens opbakning. Her adskiller Shearer sig vel ikke fra enhver anden kandidat.
Netop ejernes opbakning har manglet de sidste mange år og er ofte drevet af at tilfredsstille supporterne. Her vil det være rart med en ejer, som var mere uafhængig af disse, selvom det kan være svært på disse kanter.
Men der er vel forskel på at få hevet en eller anden manager ned over hovedet, fordi folket taler for denne mand og så til rent faktisk synes at manden passer til jobbet.
Og som det lyder, så synes de fleste af dem der byder på klubben i øjeblikket, at han er manden til jobbet, hvilket man godt kan forstå. Vi bør have en større pengepunge og en større kvalitet i truppen (lige pt. i hvert fald) end de øvrige hold i ligaen, og dermed kan Shearer bruge den kommende sæson til at få spillet holdet ind, som han vil have det og samtidig få noget erfaring. Han vil uden tvivl trække på andre rutinerede eks-trænere, såsom Bobby Robson, hvilket nok vil hjælpe en del på hans mangler.
Man skal ikke undervurdere den respekt en manager har overfor spillerne i truppen og her har Shearer mere end de fleste, specielt i de egne, hvor han jo er en levende legende. Det er svært at sige, hvad han ellers bringer med sig af evner og det kan derfor godt virke meget naivt og romantisk for en udenforstående, men jeg vil meget hellere satse på en mand der brænder forklubben, som Shearer gør, end en kold og mere rutineret træner a la Gullit typen, som intet forhold har til byen og klubben og som ikke ved, hvordan det press skal håndteres.
Shearer skal jo starte et sted og det kan lige så godt blive i Newcastle, som uanset hvilken manager de får, får det svært i Championsship.
Men ja, jeg kan sagtens se et scenarie udspille sig, hvor Shearer har ført Nufc til deres fjerde nederlag i træk og supporterne begynder at tvivle på hans magi og ejeren føler sig presset til at foretage sig noget drastisk. Sådan er det jo med Newcastle.