Jeg er også revet med - dog af min egen forbandelse over at se noget godt der var ved at blive bygget op, smuldre.
I forhold til det du skriver, så ved vi jo ikke hvad Ashleys ambitioner er. En ansættelse af Pardew vidner ikke om høje ambitioner. Rygterne går derudover på, at en ny manager SKAL være klar til at lytte på bud på Carroll. Heller ikke noget der tegner et særligt ambitiøst billede.
Derudover synes jeg du er temmelig hård, når du skriver at Hughton virkede famlende taktisk og spillemæssigt. I de kampe jeg har set, har jeg set forskellige taktikker afprøvet (højt pres, afventende eksempelvis), og mens jeg ikke altid har været enig i dem, som feks mod WBA forleden, så tænker jeg at Hughton har valgt taktik og spillestil efter modstander og efter hvem han havde til rådighed. For mig var både taktik og spil særdeles postivt og korrekt i starten af sæsonen. Vi spillede god fodbold, vi havde meget besiddelse, og vi hev mange points hjem. Alene dét, at jeg for første gang i mange år, har set holdet spille flot, vinde kampe, holde sammen og udvise stor glæde, gør at jeg gerne havde beholdt Hughton. Der var spor af noget meget rigtigt. Som du sikkert har bemærket, mener jeg så, at Ben Arfa´s skade havde enorm betydning for Hughton og for holdet. Et vigtigt kreativt element forsvandt pludseligt. The rest is almost history, flere skader og flere karantæner, gjorde at vi i nogle/for mange kampe var direkte usammenhængende. Især savnet af Harper, Barton og Nolan - rygraden på holdet -gjorde ondt (især for sammenholdet).
Det jeg egentligt ville sige var; mens man kan mene, at Hughtons taktik ikke altid var spot on, så er det forkert at kalde den famlende. Ovennævnte forklarer hvorfor det evt kom til at se ud som om Hughton ikke havde styr på det (til tider).
Men...Jeg vil kaste bolden over til dig. Hvorfor/hvordan mener du at Hughton er taktisk famlende?
Black and White Army!
"The Entertainers" er tilbage.