Snak

Mere indhold efter annoncen
Nævnte du lige Moyes i sammenhæng med en ny træneransættelse hos os? Ikke just realistisk..
Fem et halvt aar, men med minimal termination fee og kun 500K om aaret foer praestations bonuser. Det er egentlig rimeligt nok. Jeg ville hellere have Hughton til det dobbelte, men c´est la vie.
Madam

Naturligvis kan man sige - om noget tid - om det var forkert at fyre Hughton. Pt ligger vi nummer 12, solidt i tabellen, rykker vi ned var det naturligvis en fejl.

Argumenterer man at man ikke vidste hvad Hughton ved roret ville føre til, har man selvfølgelig ret (af åbenlyse grunde), men hvis der sker en deroute nu - gud forbyde det - og så man ikke må kategorisere det som en fejl at fyre Hughton, ja så kan man jo aldrig kalde en fyring for en fejl. IMO er en fyring altså en fejl, hvis ikke det fører noget bedre med sig.

Og selvfølgelig ville det være bedre med Jol, Moyes eller Alex Ferguson. Men enten kunne vi ikke få dem eller også ville vi ikke ha´ dem.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Den eneste jeg er rimelig sikker på ville levere, er Mourinho. Alle andre ville jeg sagtens kunne se floppe. Only in Newcastle..

Og naturligvis kan man IKKE om noget tid sige at det var en fejlbeslutning. Men man kan være 100% sikker på at mange nok skal forsøge alligevel..
Hmm, så hvis det hele ender i anarki og vi taber alle vores kampe, så vil du ikke mene, at det var en fejbeslutning af afskedige Hughton? :-)
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Apparently Gazza turned up at Mike Ashley´s office Monday morning with a can of beer, some chicken and a fishing rod to try and stop him before he did something stupid...
From doubters to achievers.
Derudover er det da iøvrigt interessant, at du Scotty, Madam og flere ikke allerede nu anser det som en fejl at fyre Hughton, når stort set alle engelske Newcastle fans, kommentatorer, redaktører, osv. netop mener at det er en katastrofe og nærmest ufatteligt at Ashley på denne måde will rock the boat når nu det ellers fungerede ganske godt.

Jeg siger ikke at det er en forkert holdning at synes, at det ikke var en fejl at fyre Hughton, men at sige, at det umuligt kan være en fejl, det er mærkværdigt.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Bevares vi ligger nummer 12 i ligaen men det er kun med 4 point ned til den første nedrykningsplads. Hvis man så ligger dertil at vi har haft svært ved at vinde over de hold der er placeret dernede, plus det at topholdene som regel bliver en tand skarpere ved sæsonafslutningen, ja så synes jeg bestemt man kan forsvare fyringen. Samtidig udløb Hughtons kontrakt jo til sommer. Vi kunne derfor alternativt forlænge med ham for at se samme ustabile spil til næste sæson eller lade kontrakten rende ud og dermed formentlig have en træner, der er modløs i de vigtige kampe vi har til sidst på sæsonen.

Selvom Pardew bestemt ikke var ham jeg ønskede at se, så tror jeg nu på at manden nok skal levere resultater der holder os oppe i år.
Det er også mærkværdigt at du finder grund til at gentage dig selv 117 gange, men sådan er der så meget. Get over it..

"[..]men at sige, at det umuligt kan være en fejl, det er mærkværdigt."

Jeg føler efterhånden jeg taler for døve ører. Hvad pokker er det du stadig ikke forstår?!
Det er jo ikke nemt at blive klogere på dig når du ikke vil argumentere for din sag.

Edit:

Du kan starte med at argumentere for dette:
Og naturligvis kan man IKKE om noget tid sige at det var en fejlbeslutning
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Annonce