Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg læste det på et NUFC fansite på Facebook. Vedkommende referede til skysports TV. Overskriften skulle dog være ændret nu til at QPR want to sign Barton. Før var det: QPR close to signing Barton.

Arg, kan vi da ikke bare fjerne ham fra transferlisten og forlænge med ham? Virker som om at dette er hvad Pardew ønsker, men at det blokeres længere oppe i systemet.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Jeg synes også sagtens, at i kan være jeres midtbane bekendt. Jeg synes så bare også, at vores egen er rigtig stærk.

Og når vi så tager resten af holdet, jamen så er der jo ingen tvivl om at jeres angreb er flere klasser bedre end vores. Faktisk kunne jeres godt gå hen og blive ligaens bedste i denne sæson. Trods Carrols lidt svage start, tror jeg ikke han klasse fornægter sig på sigt.

Udover det har i to klasse-backs.

"Og når vi så tager resten af holdet, jamen så er der jo ingen tvivl om at jeres angreb er flere klasser bedre end vores. Faktisk kunne jeres godt gå hen og blive ligaens bedste i denne sæson. Trods Carrols lidt svage start, tror jeg ikke han klasse fornægter sig på sigt."

Men det er jo svært at adskille det fra midtbanen. Det handler jo om at opbygge et godt hold, hvor kæderne også skal fungere indbyrdes. Mod Arsenal har LFC så meget klasse på midtbanen, at man for det første afholder Arsenal fra at have over 50% i boldbesiddelse for første gang i 18 mdr. på hjemmebane, og dernæst har man mulighed for at skifte en spiller som Meireles ind, da der bliver plads til at foretage løb mellem kæderne pga. det røde kort. Jeg kan ikke se, at NUFC har de samme muligheder for at justere midtbanen.

Adam, Lucas, Maxi, Gerrard, Kuyt, Downing og Meireles tilbyder alle noget forskelligt uden, at man kan sige, at der er decideret klasseforskel, hvis en spiller starter i stedet for en anden.

Spearing, Shelvey og Henderson virker på hver deres måde til at være et skridt ned, men her er der jo netop tale om spillere med potentiale.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
"Nej, Scotty, du har selvfølgelig ret, Ramadanen betyder ingenting for muslimer!"

Hvorfor havde han ingen problemer sidste år? Og hvor hårdt træner man i Afrika? Ikke mindst uden nogle at træne med..?

Prøv, du selv at følge ramadaen i en uge, træne hårdt hver dag i en uge og afslut det hele med en kamp om lørdagen.

God form eller ej - det giver ikke toppræstationer
Mere indhold efter annoncen
Annonce

Barton til QPR - jeg ser det ikke ske. Hvad skulle han i en klub med mindre chance for succes end os?

I det mindste har han stadig en chance for forlængelse, hvis han bliver.
Arsenals midtbane er så også helt ude at skide lige pt. Det giver lidt sig selv, at i kan være mere i boldbesiddelse, når modstanderen ikke længere har sine to største profiler på - ikke kun midtbanen, men hele holdet.

Jeg kender udmærket Liverpools spillere, måske lige på nær Meireiles, som jeg ikke har set så meget til endnu. Jeg synes bare ikke, det virker specielt imponerende, og det er lige præcis også derfor, at det stort set bliver umuligt for jer at få mere end max. en 4. plads i år.

Jeres målmand, backs og angreb står ikke tilbage for det Chelsea, Manchester U og City, kan stille med, men det gør jeres midtbane og til dels midterforsvar desværre.

Dermed ikke sagt, at det overhovedet ikke giver mening at hente spillere som Downing og Adam. Jeg kan sagtens se, hvor man vil hen med det, men jeg tvivler på, at det kan give jer det mesterskab i helst gerne skulle have en dag..
"Dermed ikke sagt, at det overhovedet ikke giver mening at hente spillere som Downing og Adam. Jeg kan sagtens se, hvor man vil hen med det, men jeg tvivler på, at det kan give jer det mesterskab i helst gerne skulle have en dag.. "

Ja ok, hvis det var præmissen, så er jeg sådan set enig. Men jeg mener så også, angrebet halter noget efter Man. City, Man. Utd. og CFC.

Centerforsvaret er dog holdets klart svageste led imø.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Ja ok, hvis det var præmissen, så er jeg sådan set enig. Men jeg mener så også, angrebet halter noget efter Man. City, Man. Utd. og CFC

Det afhænger jo lidt af, om Carrol får det gennembrud, som jeg faktisk forventer kommer.

I så fald mener jeg, at han nok skal overmatche en Dzeko i City og Torres i Chelsea, som mere og mere ligner en mand, der får ualmindeligt svært ved at finde sit niveau.

Selv Rooney havde jo problemer i sidste sæson, og Chica synes jeg ikke er ligeså god som Suarez.. Rooney er dog nok stadig favorit til at blive topscorer/årets angriber.

Egentlig har den her debat, ikke for mig, gået ud på at nedværdige jeres eller Arsenals midtbane, men mere at fremhæve vores egen som jeg tror du undervurderer en del. Cabaye spiller efterhånden fast for det franske landshold, ligesom Ben Arfa gjorde det før skaden. Tiote ER vitterligt en af de bedste defensive midtbaner i ligaen, hvilket folk kommer til at indse før eller siden. Barton var fænomenal i sidste sæson. Om nogen en to-vejs spiller, som desværre lider kraftigt under, at folk kun ser ham som en bisse. Jonas er netop blevet udtaget til det argentinske landshold. Du ved sikkert udmærket, hvor stor konkurrence, der er om pladserne der.

Vores problem, hvis man kan kalde det det, er at de andre kæder ikke er bedre end at de fleste fans nok er tilfredse med en plads i top-10.
@ Mill

Lucas og Kuyt er vel standardeksempler på spillere, der bliver undervurderet af fans, men som nyder stor respekt blandt trænere og kolleger.

Men min pointe er såmænd blot, at jeg ikke synes, at NUFC´s midtbane er dårlig. Den er bare for tynd og indeholder for få muligheder for justeringer til at være på niveau med LFC´s.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Annonce