Snak

Mere indhold efter annoncen
TIS, hvorfor giver det ikke mening, KUN at købe 2 spillere i januar hvis Tiote ryger? I givet fald vil jeg da også gerne have en angiber, en kant, en central midtbanespiller og en central forsvarsspiller, men det er altså Newcastle og Ashley vi har med at gøre - og ikke FM. Prioriteterne tyder på at være en angriber (som måske også kan spille kant) og måske en forsvarsspiller, måske en kant alt afhængig om man vurderer det render rigtig god "value for money" rundt ude på markedet. Det er dog blot min perception.

Skrald, dit angreb mod Scotty, virker ret søgt for at vinde en debat, der ikke kan vindes. Faktum er du overså en væsentlig præmis og derudover (i min verden) tillægger ANC alt for stor betydning.
Fordi et salg af Tiote ville kræve en afløser...
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
TIS, hvorfor giver det ikke mening, KUN at købe 2 spillere i januar hvis Tiote ryger? I givet fald vil jeg da også gerne have en angiber, en kant, en central midtbanespiller og en central forsvarsspiller, men det er altså Newcastle og Ashley vi har med at gøre - og ikke FM.

simpelt, fordi hvis vi kun køber 2 (og den ene er maiga) så mangler vi en afløser for tiote eller Taylor + det kunne være dejligt med en kompetent venste back.

Det er ikke FM, fordi man køber ind på de pladser som er nødvendige.
winning
Nødvendige i forhold til hvad?

Jeg håber da også på mere end + 1 spiller og ryger Tiote ville jeg da også blive glad hvis vi kunne hente en erstatning og .. og.. Dog (omendt det ikke lyder særligt ambitiøst) kan Cabaye og Guthrie med Gosling som backup godt klare sæsonen ud uden vi falder igennem.

Det er let at lade sig rive med ift den fine sæsonstart, men hvis det ikke skal blive FM snak, så bliver vi nødt til at forholde os til, hvem der styrer klubben, hvor vi hierakisk ligger og hvad der er ambitionen med klubben.

Du / I taler ud fra en præmis der er tæt på at hedde chl kval
.. af samme grund er det iøvrigt vanvittigt ikke at gå efter Maiga, hvis man mener han er første valget bare fordi han er væk indimellem i Januar.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
CL kval???

Fordi vi vil erstatte en spiller der smutter eller hvad? Dette er vel meget naturligt uanset om man hedder Wigan eller Man City og hvilke ambitioner man end har.

Bredden er i forvejen meget lille, så at sælge en spiller for blot at hente en anden og måske 2, det har sku intet med CL kval at gøre.
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
Pardew siger i øvrigt selv på pressemødet, at der helt sikkert bliver købt en og forhåbentlig to, såfremt ingen bliver solgt.
Derfor må man formode han ikke er så blåøjet som Bruhn at tro, at Gosling og Guthrie er det nye sort indenfor central midtbanepositioner, skulle Tioté blive solgt.
http://www.sporten.dk/fo…t-i-england

Bendtner og Cattermole arresteret for hærværk mod biler ved St James Park...

hahahahahaha
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
For satan der er dumt.

Men ok, han er jo heller ikke ligefrem den skarpeste kniv i skuffen - Det gælder egentlig også Nicklas Bendtner.

@ Bruhn

Jeg angriber ikke Scotty præsentation af fakta, men hans generelle tone og bidrag til tråden. Den har ham og jeg haft før, og han kender udemærket mit ståsted.

Jeg skal ikke vinde nogen diskussion, at ACN kun afvikles hvert andet år er selvsagt en vigtig pointe, omend ændrer det ikke på den præmis, at vores to sandsynlige første angribere formentligt er væk under ACN i år. Det skal selvfølgelig tages med i overvejelserne.. Det ville være hovedløst andet, da der kræver ekstra kvalificerede valg på 3-4 pladserne i angrebet.
Annonce