Snak

Mere indhold efter annoncen
"Er glad for det ene point, men Pardew skal sku stadig tale med store bogstaver.."

Helt ærlig, hold nu kæft og forstå at der er noget som hedder medgang og modgang i fodbold. Newcastle i denne sæson burde være et fremragende eksempel hvis du er i tvivl om forskellen.

Du kom min kommentar i forkøbet..

@ Halil

Jeg kan godt lige hans arbejdsindsats og han smider næsten aldrig bolden, men hans kantspil er desværre alt for ufarligt. Han skal bruge sin back og de centrale midtbanespillere meget mere - han vil (for) meget på egen hånd.
Ja der var ikke meget taktisk selvmord over Ben Arfa på kanten i dag.

;-) Kan du egentlig huske om vi var foran eller bagud da han blev sat på banen? Alternativt vil du forstå det var en håbløs kommentar.
Den eneste håbløse kommentar var din. Taktik selvmord svarer til at Ben arfa falder fuldstændig igennem på højre kant og det gør han ikke.

At TiS også i dag kritiserer Ben Arfa er så i øvrigt lige så håbløst. Ikke alt lykkes for Ben Arfa, men der kan da for gud ikke være tvivl om at skaber en hulens masse chancer for vores hold og giver os en ny dimension? Han tvinger endda Sunderland til en udskiftning af en rundtosset Richardson! På hjemmebane i kampe hvor det kan forventes, at vi er dominerende skal Ben Arfa simpelthen spiller hver eneste gang.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Jeg forstår i øvrigt heller ikke udskiftningen af Santon. En af vores mest gennembrudsfarlige spillere. Han må næsten være skadet. Som Emilfu havde jeg skiftet Simps i stedet.

Og ja, selvom Ba er vores topscorer, så skal Ameobi altid sparke straffe når han er på banen. Særligt når Ba ikke spiller optimalt i perioden. Har Ameobi nogensinde brændt?
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@ Bruhn

Arhh - selvfølgelig var vi tvungent frem på banen ved 0-1, men det var jo ikke fordi, at Sunderland spasserede gennem højreflanken efter behag med Arfa på banen hverken før eller efter udvisningen.

Med det spil Arfa viser i dag, vil han tvinge venstrebacken og ofte
også venstrekanten eller en central midtbanespiller til at tænke sig grundigt om i offensiven. Allerede der er han en del værd i defensiven...

Jeg vil stadig hellere spille ham i et andet system, men selvmord det var en gedigen overdrivelse fra din side.
Ben Arfa er din lille mission. Tæl selv hvis du finder det interessant.

Mest tankevækkende er det nu stadig at du kalder dig selv Newcastle-fan.


@Scotty.

Så fordi man ikke er enig med dig, sætter du spørgsmålstegn ved om man er Newcastle fan?

Din tiltagende arrogance er pisse irriterende at skulle lægge "øjne" til.
Ben Arfa skal aldrig nogensinde spille blot fordi han er den bedste chanceskaber i vores trup. Han skal spille fordi han har gjort sig fortjent til det. Selv idag var der 10-15 min hvor man blot kunne ryste på hovedet af hans beslutniunger. Det er for usammenhængende og uvarieret altid at skulle lave det besnærende.

Mht. Taylor så tror jeg hans dødbolde var afgørende for at han forblev på banen. Simpson er stadig lidt mere etableret end Santon.
Ligesom det er pisse irriterede, at nogle folk ikke kan bevæge sig bare et lille niveau op, og anskue Arfa problematikken bare en anelse nuanceret.

Men man kunne selvfølgelig sige sig selv, at en god Arfa halvleg ville resultere i dette..
Jeg kan godt forstå dit argument med at Simp er mere veletableret, men Santon kan skabe noget fremad banen og det var det vi havde brug for eftersom vi var bagude? derudover havde Simps også et gult kort.

Angående Ben Arfa så er jeg ikke enig. Der var ikke et kvarter hvor han lavede hovedløse gerninger. Han træf i flere situationer de forkerte beslutninger, det er vi enige om. Men det er der ved gud mange af vores spillere der gør, og at Ben Arfa også gør det, udligner på ingen måde det han skaber for holdet.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Annonce