Nej. Martins blev vel købt pga. sit potentiale, som imidlertid aldrig blev indfriet.
Og du er jo ikke uforstående overfor, at jeg refererer til Duff før NUFC, nu da du jo beder om, at jeg skal forholde mig til konteksten og bagefter forklarer mig, hvad du forstår ved konteksten, selvom jeg dog har svært ved at få øje på, hvordan personlig succes skal vægtes i forhold til holdets succes.
Hvis man skal pege på en nedtur i Duffs karriere, så er skiftet fra CFC til NUFC oplagt. Her oplevede han vel den største holdmæssige nedtur i karrieren (indtil nu), samtidig med at han ikke havde stor personlig succes. Fulham-tiden derimod har været mere opløftende, selvom han selvfølgelig ikke har været i nærheden af de samme trofæer, som han var i CFC.
Owen var ret skarp for RM, når han fik spilletid. Skiftet til NUFC blev dog begyndelsen på nedturen, så igen ville jeg se på skiftet fra RM til NUFC som det væsentlige for Owens karrieremæssige deroute fremfor at sætte skillelinjen ved skiftet fra NUFC.
N´Zogbia spillede sin karrieres bedste fodbold for Wigan og havde stor andel i, at Wigan ikke rykkede ned. Det var også her, at han fik debut for det franske landshold. Han har så haft en skuffende sæson for Villa efterfølgende, men det virker mærkeligt at se stort på tiden i Wigan, når NUFC jo altså præsterede at rykke ned, og så er det vel ikke helt urealistisk, at N´Zogbia som 26-årig igen kan blive en profil i PL.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"