Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg ved godt man ikke må sammenligne ham med andre, men jeg synes der lidt Rasmus falk over ham. Jeg ser ham gerne som den 3 midtbane, da han kan lidt offensivt. Han har jo startet inde ifølge dbu.dk i de første kampe, men er sat på bænken de seneste kampe, men jeg er vild med ham.

Bredahl er startet ude og fået de sidste 30 min for at finde formen. Jeg synes han ser tung og langsom ud, så det bliver ikke i 2023 han skubber emeka på banken eller som højre kant. Jeg kan bedre lide Emeka på toppen end leje Adam. Jeg synes at Adam laver nogle dumme frispark fordi han bliver sur eller fornærmet. Men han må vise noget på træningsbanen :) fik han ikke også rødt for en diver episode?

Min favorit pt.

Brogård
Angus - Kasper - Elias - Madsen
Pank - Thor - Victor
Delvin - Emeka - Ole

Thor som 6er og Pank og Victor som 8ere
Delvin og Ole som inside forwards og emeka som falsk 9er.

:)





Nykøbing FC, siden det hed B. 1921, Nykøbing Falster Alliancen, Lolland Falster Alliancen og nu NFC.
Ja Rasmus Falk er egentlig en meget god sammenligning. Delvin er også lille hvirvelvind med spøjse driblinger og løb. Tror også han kan blive rigtig god.

Brogård
Angus - Kasper - Elias - Madsen
Pank - Thor - Victor
Delvin - Emeka - Ole


Ja det er nok de bedste spillere, men jeg synes bare det bliver en anelse defensivt med Pank, Thor og Victor på den centrale midt. Jeg ville gerne have Delvin derind som den mest offensive af de tre - i hvert fald mod bundklubberne. Spørgsmålet er så bare hvem det skal være i stedet for. Både Pank, Victor og Thor gør det jo rigtig fint. Luksusproblem :-)

Hvis Delvin kommer ind som 10´er er der stadig plads til Adam på kanten. Jeg kan godt læse du ikke er synderligt imponeret af ham, men jeg synes nu han i glimt har været god. Han har bare ikke fået så meget ud af det senest, men jeg ville holde ham på banen, så vi i hvert fald har 4 spillere der kan lidt fremad banen.

fik han ikke også rødt for en diver episode?


Jo, og han "divede" igen mod Aarhus Fremad, men undskyldte det så med en krampe..... Det skal han altså stoppe med.
Jeg er ikke modstander af Adam. Men han er leje spiller, så jeg håber at Milas kommer tilbage og tager hans plads. Har du status på Milas? Det er kun lejestatussen der gør at jeg hellere vil have en anden.
Han forcer er at han virker brølstærk, men også hurtig. Hans forudseenhed virker også stor, jeg synes han læser spillet godt og nogle gange er hans løb spildte fordi han ikke bliver spillet. Men han er lejespiller, så det er kun derfor jeg vil have Milas, Delvin, Nymann foran i køen.

Nykøbing FC, siden det hed B. 1921, Nykøbing Falster Alliancen, Lolland Falster Alliancen og nu NFC.
Det giver rigtig god mening at du foretrækker de lokale frem for lejespillerne. Jeg er som udgangspunkt helt enig. Lige nu synes jeg dog vi er bedst med Adam på banen. Når/hvis vi kommer i top 6, så kan vi satse endnu mere på de lokale.

Jeg har desværre ingen status på Milas. Håber han snart er klar. Jeg havde virkelig glædet mig til at se ham udvikle sig i 2. division. Simpelthen så ærgerligt for knægten, og for fans af klubben.
I følge Google og transfermarkt kommer Milas først retur til marts 24, men hvis han først der skal træne sig op, kommer han ikke i spil før halvvejs i foråret 24, så det bliver ikke mange kampe til Milas.

Jeg er stadig stolt over Pokalkampen. Tænk sig kun at tabe med 1 mål, til et hold der spiller 2 rækker højere. Vores mest defensive kamp i mands minde, men brogård er jo årets signing. Fuck han er god.
Nykøbing FC, siden det hed B. 1921, Nykøbing Falster Alliancen, Lolland Falster Alliancen og nu NFC.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Er først lige blevet opmærksom på tråden her og har pløjet det sidste halve halvandet års fodbolddebat igennem⚽️🙂

Lettere trist læsning de første sider, men tænker - i tråd med jer, at der er masser af gode ting undervejs. Det handler mest af alt om økonomien/sponsorater fremadrettet, da de bedste af vores nuværende, unge spillere skal kunne fastholdes for at kunne rykke noget.

Kom til at tænke på, om strategien (selv med medvind og nedad bakke) kan holde til målet ude i horisonten: nemlig Superligaen, hvis det fortsat skal ske med 50 %’s egenudviklede spillere. Så skal vi altså have (alle) gamle LF’ere hjem igen😉

Mikkel Rygaard
Jakob Bonde
Magnus Warming
Jens Stryger
Mikkel Andersen
Claes Kronborg
Elias Sørensen
Rochester-brødrene

Hvem glemmer jeg?🙂
Velkommen til LifeTec og min debattråd om nfc. Du skal være velkommen.

Jeg tror ikke vi ser de nævnte tilbage i klubben. De kræver alle en god sjat penge, og dem har vi ikke. Desuden har den ene rochester bror kun et ben, så er ikke sikker på at han skal være med :)

Men 1 ting er sikkert, vi har massere af talent hernede, så det skal bare findes, samles og føres mod toppen.
Nykøbing FC, siden det hed B. 1921, Nykøbing Falster Alliancen, Lolland Falster Alliancen og nu NFC.
Mange tak:-) elsker at følge NFC og fodboldmiljøet omkring. Især når det går godt:-)

Den ene spiller på Island og den anden har klippet fodboldlivet fra, men tænker stadig han har 2 ben;-)
https://ekstrabladet.dk/sport/fodbold/dansk_fodbold/overraskende-karriereskift-dansk-fodboldtalent-er-blevet-frisoer/9701604
Hold da helt op. Det er mig der er helt på månen. Jeg tænkte på Richter brødrene fra FCN og han mistede da et ben da et lyn slog ned i banen. Men det var nogle helt andre vi snakkede om. :) min fejl.

Det er sjældent det går super godt for NFC, men nu er man kommet der i snart 25 år så mon ikke vi tager nogle sæsoner endnu :)
Nykøbing FC, siden det hed B. 1921, Nykøbing Falster Alliancen, Lolland Falster Alliancen og nu NFC.
Haha godt, så er er der en lille chance endnu😉 kan man få notifikationer om indlæg her eller skal man ind og kigge manuelt?
Annonce