Snak

Mere indhold efter annoncen
Så kom man ned på jorden igen. Måske det mere viste OBs styrke end vores egen.

Jeg har googlet lidt, men synes ikke jeg er blevet så meget klogere. Eksisterer B1901 stadig, eller hedder alt Nykøbing FC nu?

Er lidt gammeldags. Savner B1901, B1903, KB, Randers Freja, Ikast FS m.fl.


B.1901 og b.1921 eksistere ikke den dag i dag. Det er slået sammen til en klub. Men har dog begge klubhuse endnu, hvor den ene hedder syd og den anden nord. Men der er kun en klub idag.
Der har dog været en overbygning siden 1992 (mener jeg), og for at kunne lave et fornuftigt hold var det bedst at slå det hele sammen. En by med 17.000 indbyggere har ikke mulighed for at have 2 hold der kæmper om de samme spillere for også at komme op i tabellerne. Derfor var det logisk at slå klubberne sammen, men det har ikke været uden konflikter. Har selv spillet i 1921, og her fik jeg uden at have talent en masse kampe for klubbens andethold (Danmarksserien den gang) fordi spillere forlod klubben da man fusionerede pga man ikke ville spille sammen med 1901 og modsat. Idag fungere det faktisk fornuftigt og man har en godt ungdomsarbejde kørende.

Bare til info. KB og 1903 eksistere stadig, de er ikke lukket ned. Den eneste klub du nævner er b.1901 som ikke eksistere mere. At de andre er lavere rangeret hold er noget andet. Men man må følge med tiden, og som Darwin sagde Survivel of the fittest. Du skal tilpasse dig omgivelserne for at overleve.
Nykøbing FC, siden det hed B. 1921, Nykøbing Falster Alliancen, Lolland Falster Alliancen og nu NFC.
Sydhavsmafien

Tak for svaret. Ved godt de andre stadig er der, men savner dem i divisionerne så:-)

Går ud fra stadion er B 1901s gamle selvom det selvfølgelig nok er ombygget/udbygget.

Er der en ligelig fordeling af aktiviteterne (træning og administration) i dag i forhold til det gamle B1901/B1921?
Jeg tror vist at jeg skal komme med en lille historie opdatering, som jeg husker det. Hvis jeg husker forkert må LifeTec rette til. :)

I Nykøbing har vi i mange år haft 2 fodboldklubber (faktisk flere med både b.1989 og Svanedammen også) men det er b.1901 og b.1921 der var de store klubber.

B.1901 startede i 1901 og er startet af en læge og en brygger og en mere. Det var lidt de riges klub. Klubben var ældre en Lolland Falsters Boldspil Union.

I 1921 startede B.1921 da der var en del som var utilfredse med måden 1901 blev kørt på. B1921 var mere arbejdernes klub.

Fra 30erne og fremefter var der en kæmpe intern kamp om hvem der var de bedste og der har indtil fusionen altid været had mellem de 2 klubber.

B1901 spillede på det der i dag er kendt som gl stadion og det er revet ned for at have en stor park med udendørs legeaktiviteter, det hedder evigheden idag, og Svanedammen er den sidste klub der brugt det gl stadion.

1921 spillede på atletikstadionet som var 500m nede af vejen på modsatte side, og det var faktisk her at Svanedammen spillede deres sidste kampe indtil opløsningen i starten af 2000-tallet.

Jeg husker ikke hvornår man byggede den nye Idrætspark med det har nok været engang i slut 60erne. Her kan du se et billede fra 1975 hvor man kan se alle 3 stadions, som ligger lige midt i byen. https://arkiv.dk/vis/4074548

Nederst til højre kan du Ane gl. stadion hvor b1901 hørte til i starten. Øverst til venstre kan du Ane atletikstadionet som var b1921 hjemmebane, og øverst i midten kan du se Idrætsparken som jeg tror de begge brugte da det var bygget.

Fra 70erne led begge årstalklubber meget, da der kom penge i sporten. Vi er et lille samfund og her kunne man se at begge klubber røg længere og længere ned i hierakiet. Vi kunne ikke skaffe sponsorer der kunne konkurrere med de sjællandske klubber. (Bonus info: jeg har været medejer af et vvs firma som ligger i Brøndby og vi havde 80-100 ansatte, det blev betegnet som en mellemstor virksomhed, men på øerne så man det som en stor virksomhed)

I start 90erne lavede man en overbygning (som man kender den fra fck, 1903+kb) som hed nykøbing Falster Alliancen, kom senere til at hedder Lolland Falster alliancen da man ville lave et hold fra hele Lolland Falster, men der var lidt dårlig stemning fra de andre “topklubber” her nedefra, ex DMI of Nakskov Boldklub. Her spillede man vist nok på b.1901s licens, men de træk sig fra samarbejdet i 2010 og b.1921 forsatte som underklubben der leverede spillerne.

Siden slut 90erne har vi rykket op og ned mellem Danmarksserien og 1 division og må vel betegne os selv som et elevatorhold. Vi har dog haft en del landsholdspillere fra de fleste ungdoms landshold og flere spillere har haft fornuftige karriere efter deres start på øerne. Claus Jensen vores nuværende manager er vel det største der er kommet herfra, men der kan også nævnes Jonas Kamper, Anders Due, Michael Stryger, Søren Christensen, Lars Pleidrup (er stadig på kontrakt i klubben), christiAn Pihl nåede da også en tur til udlandet.

I 2013 skete det så endeligt at det lykkedes at fusionere de klubber b.1901 og b.1921 efter 20 års forsøg og I dag er NFC den store hernede på øerne og har har et stort ungdomsprojekt kørende hvor stort set alle fodboldklubber på øerne er med i dette samarbejde. (NFCs 2 hold spiller i samme række som de andre Sydhavs klubbers 1 hold)

I 2015 kom Claus Meyer til, og han havde vennerne Claus Jensen, Mick Øgendahl og Biri Biri med. De lagde lidt mønt da man gerne ville give putte Sydhavsøerne på landkortet. Det var dem der kom med superliga 2020, som ikke lykkedes helt. I dag er det vist kun Claus og Claus der er tilbage.

Jeg ved ikke hvad jeg svare til det sidste spørgsmål da jeg ikke forstår det. Der er kun 1 klub så om de deler det ligeligt ved jeg ikke. Men man har begge de 2 klubbers klubhuse, men man kalder b.1901 for Nfc nord og b.1921 for nfc syd. Nord har kunstgræsbane og en opvisningsbane hvor syd kun har en opvisningsbane, tilgængæld har de 3 gange så mange græs baner som nord.

Nykøbing FC, siden det hed B. 1921, Nykøbing Falster Alliancen, Lolland Falster Alliancen og nu NFC.
LifeTec: tabte vi 3-0 med en mand i overtal? Jeg ved godt at jeg måske var lige optimistisk med min top 6 placering, men jeg er lidt skuffet i dag. Vi kan jo absolut ikke skabe chancer. Vi havde 3 skud på mål i dag?

Er Egeris ved at blive for gammel? Gehrt var vores MoM, Valon spillede også en fin kamp. Milas bliver vild, hvis han er i klubben efter sæsonen er der nogle klubber der har sovet i timen, og nej Lyngby i kan godt holde fingrene væk.
Nykøbing FC, siden det hed B. 1921, Nykøbing Falster Alliancen, Lolland Falster Alliancen og nu NFC.
Tusind tak for historie opdateringen. Spændende læsning.

Vidste faktisk ikke meget om B1921. Husker bedst B1901 og Nakskov (som havde englænderen Julian Barnett som tog til Vejle og bor i Vejle området i dag) Nakskov var vidst en enkelt gang tæt på oprykning til landets bedste række. Maribo havde vidst også et par sæsoner i 3. division. Men B1921 husker jeg ikke som divisionsklub.

Men tak for historien, glæder mig til at besøge jer i oktober.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nu har jeg selv spillet i 1921 i mange år, så derfor er jeg nok lidt farvet i mine fortællinger. Men 1921 toppede vel også med 3 division, for 1901 nåede 1 division. 1901 nåede også 2 pokalfinaler. Så 1901 er vel den største af de 2.

Jeg syntes det var fedt som ung at man havde disse 2 gamle hæderkronede klubber, men med en opland på 17.000 mennesker var det bare bedst at slå det hele sammen til en klub. Jeg synes dog at man skulle have kaldt det Nykøbing Boldklub eller Boldklubben Nykøbing i stedet for FC. Men det er jo en mindre detalje.

Som det ser ud i øjeblikket frygter man kampdagene, fordi man hele tiden bliver skuffet. :)
Nykøbing FC, siden det hed B. 1921, Nykøbing Falster Alliancen, Lolland Falster Alliancen og nu NFC.
Tak for historietimen. Fine betragtninger. Det eneste jeg lige kan supplere med er, at jeg tror du bytter lidt rundt på NFC Nord og NFC Syd. Kunstgræsbanen ligger i NFC Syd sidst jeg tjekkede :-)
Og så brændte klubhuset i NFC Nord desværre for et par år siden, hvor en masse gamle billeder og pokaler gik tabt. Sørgeligt :-( Til gengæld er det nye store klubhus ved at stå klar i NFC Syd. Tror det bliver et fint sted, men der er da godt nok røget et par boldbaner på den bekostning...
Jeg spillede hverken i B1901 eller B1921, men jeg har spillet mod dem et utal af gange. I starten synes jeg det var ærgerligt at slå to traditionsklubber sammen. Jeg elsker historiens vingesus, og jeg har egentlig også altid synes det var fedt med ægte lokalopgør. Tiden er bare ikke til det længere. Der er snart længere og længere mellem klubberne på LF, og der er slet ikke grundlag for elitefodbold hernede, hvis ikke alle arbejder sammen.
LifeTec: tabte vi 3-0 med en mand i overtal? Jeg ved godt at jeg måske var lige optimistisk med min top 6 placering, men jeg er lidt skuffet i dag. Vi kan jo absolut ikke skabe chancer. Vi havde 3 skud på mål i dag?


Ja, det var helt skidt. Man kan selvfølgelig altid prøve at nuancere og finde små lyspunkter/undskyldninger. F.eks. havde kampen måske fået et andet forløb hvis Hassan havde scoret på sin kæmpechance i det 1. minut eller hvis ikke Lumb havde flæsket Milas ved hans 100% chance. Overordnet var det dog dybt skuffende. Og ja vi har enormt svært ved at skabe chancer, og sådan har det været hele sæsonen og i træningskampene. Svært at finde de "37 mål" vi har "solgt". Håber det bliver bedre når de nye får lidt flere kampe sammen. Nu hedder den Hillerød i weekenden, og den skal simpelthen vindes! Taber vi den er vi efterhånden totalt isoleret i bunden - og ugen efter er det Sønderjyske på hjemmebane som ikke ligefrem bliver nemt....

Og så lige ift. til din bemærkning om vores navn. Det ærgrer mig grænseløst, at vi skulle vælge et FC-navn. Der er frit valg på alle hylder og så vælger man dette :-(
Langt hellere Nykøbing Boldklub eller lignende. Mere jordnært og passer bedre til en bonderøv som mig :-)
(Hvis jeg skal være helt ærlig havde jeg også en forkærlighed for Alliance-navnet, da det symbolisere vi står sammen på sydhavsøerne. Det gjorde vi bare ikke 100% på det tidspunkt, som du også beskriver. Men det ville passe bedre til de nye tider der heldigvis hersker i området. Det nytter ikke at bekrige hinanden om alt muligt småfnidder. Vi bliver nødt til at stå sammen hernede, hvis vi vil skabe resultater.)
Tak for historietimen. Fine betragtninger. Det eneste jeg lige kan supplere med er, at jeg tror du bytter lidt rundt på NFC Nord og NFC Syd.


Det skulle Ikke være første gang. Hold da op hvor har man ringet til mig mange gange fordi jeg er kørt til det forkerte sted. :)

Jeg elsker historiens vingesus, og jeg har egentlig også altid synes det var fedt med ægte lokalopgør. Tiden er bare ikke til det længere. Der er snart længere og længere mellem klubberne på LF, og der er slet ikke grundlag for elitefodbold hernede, hvis ikke alle arbejder sammen.

Også mig, men der er bare ikke grundlag for så mange klubber på øerne mere. Der er vel egentlig også kun ungdomsfodbold i Nakskov, Rødby, Maribo, Sakskøbing og Nykøbing. Dølle kører sit eget løb med deres elite, men de har også markedet der giver dem penge. Jeg husker at vi måtte lave et oldboyshold af guldborg, Radsted og Sakskøbing, bare for at få spillere nok til et hold.

Nykøbing FC, siden det hed B. 1921, Nykøbing Falster Alliancen, Lolland Falster Alliancen og nu NFC.
Ja, det var helt skidt. Man kan selvfølgelig altid prøve at nuancere og finde små lyspunkter/undskyldninger. F.eks. havde kampen måske fået et andet forløb hvis Hassan havde scoret på sin kæmpechance i det 1. minut eller hvis ikke Lumb havde flæsket Milas ved hans 100% chance. Overordnet var det dog dybt skuffende. Og ja vi har enormt svært ved at skabe chancer, og sådan har det været hele sæsonen og i træningskampene. Svært at finde de "37 mål" vi har "solgt". Håber det bliver bedre når de nye får lidt flere kampe sammen. Nu hedder den Hillerød i weekenden, og den skal simpelthen vindes! Taber vi den er vi efterhånden totalt isoleret i bunden - og ugen efter er det Sønderjyske på hjemmebane som ikke ligefrem bliver nemt....


Jeg har det lidt svært med hvis og hvis. Som min farfar sagde, hvis jeg havde 7 rigtige i lotto var jeg millionær. Hvis og hvis min røv er spids, sådan gik det ikke. Hvis vi ikke slår Hillerød lørdag begynder det virkelig at lugte af krise. Håbet er lysegrønt og jeg håber stadig på mirakler, det gjorde jeg også efter OB kampen, men det blev slukket i lørdags.

Hvis vi taber på lørdag, håber jeg at Claus åbner pengepungen og for forlænget med samtlige mand så vi har et godt hold til 2 division. Jeg synes vores hold er spændende og der er muligheder, men hele offensiven er jo ny og det kræver tilvænning.

Og så lige ift. til din bemærkning om vores navn. Det ærgrer mig grænseløst, at vi skulle vælge et FC-navn. Der er frit valg på alle hylder og så vælger man dette :-(
Langt hellere Nykøbing Boldklub eller lignende. Mere jordnært og passer bedre til en bonderøv som mig :-)
(Hvis jeg skal være helt ærlig havde jeg også en forkærlighed for Alliance-navnet, da det symbolisere vi står sammen på sydhavsøerne. Det gjorde vi bare ikke 100% på det tidspunkt, som du også beskriver. Men det ville passe bedre til de nye tider der heldigvis hersker i området. Det nytter ikke at bekrige hinanden om alt muligt småfnidder. Vi bliver nødt til at stå sammen hernede, hvis vi vil skabe resultater.)


Jeg er også mere til Alliancen kontra FC… alt andet end FC. Jeg tror dog man ville væk fra alliance navnet da man både have prøvet med Nykøbing alliancen og Lolland Falster alliancen. Det var tid til noget nyt. Bare surt man havde brugt de gode navne for tidligt. For vi bliver nød til at lave Sydhavsøernes Elitesport, hvor vi kan samle håndbold og fodbold i en. Lige nu er herre håndbold i Maribo/Rødby samt dame håndbold og fodbolden i nyk. Jeg tror man ville få mere ud af at samle alt under et tag. Lige nu kæmper vi om de samme sponsore, tilskuere og lign. Men jeg er ikke ekspert men det har virket for søndrjydske og andre. Måske det kunne virke hos os også.

Nykøbing FC, siden det hed B. 1921, Nykøbing Falster Alliancen, Lolland Falster Alliancen og nu NFC.
Annonce