Redigeretfre 24. jun 2016
Hvor er det vildt, at der rent faktisk er folk udenfor UK, der køber ind på fortællingen om, at det er de mange udlændinge, der ødelægger kvaliteten af britisk talentudvikling. Prøv at se de lavere ligaer derovre. Man skal ikke under championship, før det niveaumæssigt svarer til nedre halvdel af 1. division. Og det er til trods for et befolkningsgrundlag, der er ca 12 gange så stort.
Sol Campbell har i øvrigt en hjernekapacitet svarende til vådt pap. Man kan da ikke inddrage den mands holdninger i en seriøs diskussion om noget som helst.
Mon ikke UK i øvrigt ender med en helvedes masse bilaterale aftaler, der alt i alt stiller dem nogenlunde med samme mængde regulering, som de har i dag. Fri bevægelighed er det i hvert fald svært at se dem komme udenom, og så må Nigel og Boris jo prøve at forklare, hvorfor det skulle koste en premierminister og x antal milliarder i tabte investeringer at opnå nogenlunde status quo.
Boris er allerede nu ude og sige, at der ikke er grund til at tage kapitel 50 i brug, ligesom Nigel trækker i land på de 350 millioner pund, som de fik lovet at bruge på NHS. Man må da håbe, at Boris når at nyde adressen, inden briterne englænderne + Wales ved næste primærvalg vil spørge sig selv, hvad fanden der egentlig skete.