Så det vil sige, at du åbnede munden og der kom automatisk lort ud?
Good to know!
Bevares da.
Helt konkret kan jeg da nævne at Middlesbrough blev fratrukket tre point for at aflyse en kamp pga. sygdom, selvom de havde været i dialog med FA og faktisk havde fået et OK fra en medarbejder. Det blev efterfølgende konkluderet at personen ikke var den rette til at afgøre dette, og Middlesbrough skulle ikke blot dømmes som tabere af kampen men have tre point fratrukket. Det endte med nedrykning, som de tre point kunne have afværget.
West Ham benytter senere to uberettiget spillere, men får blot en bøde og resultaterne får lov til at stå og klubben overlever. Så vidt jeg husker var West Hams klubelegende Trevor Brooking med til at afgøre hvad der skulle ske med West Ham.
QPR stod efter de vedtagne FFP regler til en bøde på 50 mio. pund, men det ser nu ud til "kun" at blive 8 mio. max.
Det er sager som disse der gennem tiden skaber en vis portion skepsis over for det, der foregår i London, nøjagtig som mange fans af mindre klubber i Europa mener, at UEFA oftest varetager de store klubbers interesse.