Snak

Mere indhold efter annoncen
På den korte bane, ser jeg dog sandsynligheden for at Liverpool taber point større end Chelsea og derfor kan det meget vel blive et forøget forspring på måske 8-9 point inden kampen på Anfield mellem Liverpool og Chelsea, hvor Liverpool så, mere eller mindre, vil være tvunget til at vinde for at bevare noget spænding. Liverpool har City og United inden, mens Chelsea kun har Tottenham fra top-6.
Det er så fra et Liverpool-perspektiv, men det kan selvfølgelig også blive en af de andre hold der bliver ny første udfordrer på vejen ud af januar. City vil med sejr på Anfield selvfølgelig tage en god skalp, men jeg må indrømme, jeg har også svært ved at se dem gå hele vejen. For meget ustabilitet og for svag en defensiv.
United ser jeg ikke som en mesterskabskandidat, de er simpelthen for langt efter, men de er da helt klart en alvorlig udfordrer til top-4.
Det har du selvfølgelig ret i, Robert. Der skal bare gå noget galt hvis Spurs offensiv skal presse jeres imponerende defensiv tilstrækkeligt meget til at alle tre points snuppes. Jeg kan nemmere se jer score på dem.
Det er rigtigt, det er vores forsvar, der vinder kampen for tiden, som så ofte i denne sæson, da vi har holdt nullet mange gange efterhånden. Bevares, det kræver også en skadesfri trup og det samme held som tidligere.

Det er dog samtidigt det, jeg er lidt nervøs for. Mod Bournemouth var vi ekstremt heldige at de ikke scorede på 2 kæmpechancer, mål der ville have vendt kampen på hovedet. Vi var heller ikke just uheldige mod City, WBA og Spurs. Jeg er nervøs for, at heldet og Courtois geniale redninger slipper op. Sker det, bare 3 kampe i træk, er det hele vidt åbent igen. Men som du siger, ser jeg også at vores angreb er bedre. Jeg kan ikke se, at de har en spiller der kan tøjle en Costa og Hazard i højeste spillehumør.
Liverpool skal godt nok have forbedret defensiven hvis de skal snuppe mesterskabet. Og særligt de to keepere kan blive et alvorligt problem. Det samme med City, godt og vel. Og et af de to hold smider points i den kommende runde.
Men det skræmmende er, hvis de får styr på deres til tider tvivlsomme defensiv, hvor ender det så ikke henne? Jeg tør slet ikke tænke på, hvor godt deres 13/14 hold havde været med bare nogenlunde acceptabelt forsvarsspil.

Når det så er sagt, ville jeg slet ikke have noget i mod at møde dem nu, uden Coutinho. Jeg kan ikke se dem skabe meget mod vores solide defensiv uden ham. Det er dog stadig en lidt uhyggelig tanke, hvis Klopp skulle få styr på de bagerste rækker.
Derimod tror jeg på Arsenal for en gangs skyld. De ligger i baghjulet og hiver point hjem.


Hvis bare det var sandt. De sidste tre runder har alle topholdene hevet 9 point hjem - på nær Arsenal, med 3 point.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Spock:

Det er vel også tid til at Arsenal skal smide det lige omkring nu. Du kan jo se frem til en genfundet form omkring marts og derefter en forlængelse til Wenger ;).
FCK og United siden \'92.
moderator
STOP!!
https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kontinuitet og rettidig omhu er kedelige heltekvaliteter. Hvem skulle også kunne gøre lige det Wenger gør hvis ikke Wenger? Når han bliver opsagt henter klubben jo Hughes eller noget tilsvarende, for ingen gider jo Arsenal.
Arsenal smider nok ingenting de kommende uger med et meget nemt program, så det bliver nok ikke nu Wengers rynker får ham til at ligne Joda.... øv.
Fedt tidspunkt at vise City/Liverpool.

Lige midt i maden nytårsaften.

Hvad fanden er meningen?
Mindes ikke jeg har oplevet man har ligget en kamp på et dårligere tidspunkt.
“It was so hot in Sevilla that, at first, I nearly regretted my transfer. I much prefer playing football in the rain at Stoke. It’s far easier.”
Ja, det er da lidt underligt.

Med alle de hensyn, der bliver taget for at komme TV-markedet i møde, kan det undre, at man vælger det tidspunkt.
Annonce