Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg synes nu ikke det er ligegyldigt med fejlagtigt kendelser. Det er et klart irritationsmoment. Dommerne kan selvfølgelig ikke fange det hele, men det hjælper hvis man i det mindste prøver at placere sig korrekt.
Hvad gør Pogbas soleklar i forhold til så mange andre?

Reglerne og tolkningen af disse er standarden, ikke "så mange andre", hvad det så end betyder.

For det første er det ikke bold til hånd. Pogba går "blindt" op i duellen med armene først på en langsom ballonbold, så det bliver hånd til bold. Om armene er i en naturlig position kan altid diskuteres, men Pogba bruger dem ikke så meget til at generere løft som til at komme på tværs af Lovren og forsøg på at gøre sig højere/bredere tolkes forsætlig. Reflekshandlinger til en hvis grad også, hvis du fører armen ind i boldens bane.
Selvfølgelig er det ikke ligegyldigt, Bosse, især ift. dommerens præstation. Linjedommeren stod f.eks. ikke godt placeret, da Valencia får bolden i dybden. Der er bare ikke meget, man bagefter kan - eller bør - gøre ved det, derfra min kommentar.

Pogbas er soleklar. Hånd til bold.
Hvor mange hold er hoppet med på tremandsforsvarsbølgen efterhånden? Med Spurs og Everton som seneste modeløver må vi nærme os halvdelen af ligaen.


Been there, done that. Den visionære Rodgers.
Jeg synes nu ofte man har set det. Når det er de små hold kaldes det dog ofte bare en 5-back. Koeman gjorde det jo også hos Saints fra tid til anden. Bilic har også eksperimenteret med det.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Bosse: Det er dejligt vi er så enige vedrørende Pogba.

De skider hands situationer er en kilde til evig ævl og kævl.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Ja, der er meget polimik omkring hands, men en del skyldes også bias og at folk ikke sætter sig ind i reglerne og tolkning. I forhold til fodboldloven er "deliberate" ikke det samme som vi normalt ville tolke det som. I tilfældet Pogba er det dog soleklart at han bevæger sig ind i boldens bane for at vinde den og den kommer ikke "overraskende", som når den losses op på en udstrakt arm fra en meter eller to. Han tager selv initiativet til at gå mod bolden og at han fejlbedømmer den, eller timer opspring dårligt, gør det ikke uforsætlig. Dabbing-posituren, netop i tilfældet Pogba, kan man så godt kalde naturlig.
Ja, der er meget polimik omkring hands, men en del skyldes også bias og at folk ikke sætter sig ind i reglerne og tolkning.


Og at dommerne dømmer ret forskelligt. Det kan give anledning til diskussion om det var en fejljugement.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Dabbing-posituren, netop i tilfældet Pogba, kan man så godt kalde naturlig.


Haha.

Men er enig med Halil i, at det, der er mest forvirrende, er, at dommerne overhovedet ingen linje har at enes om. Nogle gange kan det også være forskelle i samme kamp. Men reglerne er omvendt netop tiltænkt fortolkningsvenlige, fordi det ikke altid er ligetil, I guess.
Det hjælper heller ikke dommerne at der er drama under og efter kampen hver evig eneste gang en bold rører en arm i feltet. Det er som det store flertal derude aldrig rigtig har forstået eller accepteret "uforsætligt", og samtidig har de mest urimelige forestillinger om hvordan arme bevæger sig naturligt på en krop i bevægelse.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Annonce