Det bliver bare lidt en glidebane. Skal der så også dømmes straffespark hver gang en bold bliver sparket direkte op på armen af en forsvarsspiller i feltet fra en meters afstand? I disse situationer drager forsvarsspillerne fordel af, at indlægget/skuddet ikke kommer ind i feltet eller går mod målet.
Armene ned langs siderne er spøjst nok langt mere unaturligt end at de flyver rundt i luften, når man netop bruger armene til at skabe fremdrift og holde balance i kroppen, når man bevæger sig.
Det er formuleringen, den er galt med. Det er ganske vist mest naturligt at flagre med armene i løb, men for at forsvarsspilleren drager mindst mulig fordel af det, har fodboldloven i sin tid vægtet, at forsvarsspilleren er "uskyldig", hvis armene er langs siden.
Sådan bør det også være.