Snak

Mere indhold efter annoncen
Kan man ikke bare lade spillet fortsætte i stedet for at straffe folk for at have arme?
Kan man ikke bare lade spillet fortsætte i stedet for at straffe folk for at have arme?


Så vil spillerne jo netop gøre sig unaturligt brede og flagre med armene og blokere indlæg. Det vil give en masse diskussioner og dommerne sværere vilkår.
Man kan undres over at Hull konsekvent sparker sine frispark i højre side så de går væk fra målet .... med mindre de ingen har der kan lægge et indlæg med venstre fod
Det er dommernes job og vilkår. At vurdere situationer. Hvis en dommer vurderer, at en spiller har armene ude til siderne for at blokere et indlæg, så er der selvfølgelig en forseelse. Hvis en dommer vurderer, at spillerens arm bliver ramt uforsætligt, så fortsætter spillet. Sådan fungerer det jo også nu.
Der blev så lige fløjet frispark for hånd på bolden, selvom forsvarsspilleren stod ca. 1-2 meter væk fra spilleren der snittede bolden videre. Så deeet.
Liverpool FC og New Orleans Saints
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ha ha - Klokkeklart straffe med arm i unaturlig position
Hvorfor er der så straffe og rødt kort der, Don Karnage?
Foggy - bare fordi
Nå, hvordan forsvares den så folkens?
Liverpool FC og New Orleans Saints
Der kan vel aldrig gives rødt kort i situationen ift. reglen om dobbeltstraf, der er blevet lavet, eller er jeg helt galt på den?
Annonce