Snak

Mere indhold efter annoncen
Forstår ikke man kan seriøst kan mene at Tottenham er et svinsk og hårdt spillende hold. De har ingen røde kort i PL i denne sæson, og over gule kort, ligger de blandt de hold som modtager færrest.

De har heller ikke modtaget nogen karantæner på efter bevilling i denne sæson. Især Chelsea fans har en tendens til at huske kampen på Broen i sidste sæson, hvor Tottenham rigtigt nok spillede en meget hård kamp, og langt over stregen. Men at gøre den kamp til Benchmark for Tottenhams spille stil er helt sort imo.
Well spoken nappey ...
Lukaku - 1 chance, 1 mål - stærkt
Fortjent Spurs sejr - den kan man ikke indvende noget imod, Everton kom alt for sent igang fremadrettet
Det lugter fælt af at top 1-2-3 er afgjort nu, og at kampen om den sidste CL-plads bliver mellem Liverpool, Arsenal og Man U. Liverpool burde (haha) have en gigantisk fordel, fordi deres sidste 10 kampe, stort set alle er imod hold fra nedre del.
I am an Owl.. ............. Meaning that I support Sheffield Wednesday, by all means
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Chelsea er det eneste hold som er smuttet. Taber Spurs og City en kamp, så er Arsenal og Pool ved siden af igen.

Men det bliver spændende at følge. Sikkert er det dog at der bliver to sorteper :-)
Nej? Så du fortryder ikke ikke-svaret "dommeren vurderede det ikke til gult"? Well thank you Mr. Obvious. Zlatans albue var åbenlyst til rødt, Arters sene, glidende tackling var åbenlyst til gult. Hvor er forskellen så, for jeg mindes, at du og medfans, hylede op da Zlatans blev snydt for en udvisning? Bias kan ikke undgås, men det er lidt sørgeligt, at den skal være så åbenlys - og det er ikke kun møntet på dig

Man oplever mange ting i løbet af en weekend. Alligevel er dit "scouser-trip" sgu ret løjerligt.

Ja, jeg undrede mig over et manglende rødt kort til Zlatan, og til Bournemouth spilleren, men du hænger dig i Zlatan-kommentaren. Forventeligt.

Gult til Arter. Muligvis. Så ikke situationen som jeg skrev.

Men hatten af for dit intense forsvar, selvom det er lidt omsonst.
Y. N. W. A. - #JFT97
Leroy Sané. Hold nu kæft, hvor han imponerer p.t.

Knægten havde ikke engang fået sit full blown gennembrud hos Schalke - og havde spillet mindre en sæsons seniorfodbold, da han i sommers ankom til Manchester City.

Og p.t. præsterer han 19 år gammel fuldstændigt uimponeret på verdens bedste scene - og kan spille på niveau med de aller bedste.

Der vil selvfølgelig komme udsving, og hans hotte form vil også dale - men han er en diamond in the rough.
Jeps, han er meget imponerende. Meget bedre end jeg troede, selvom den heftige transfersum naturligvis hævede forventningerne lidt.

Og så er der ekstra point for at være tysker og hedde Leroy.
H
Annonce