Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvem er de "flere" du referere til, Goikoetxea? Jeg tvivler på at der er ret mange der kan holde til at se på et Pulis hold i længden. Selv folk i Stoke og omegn synes at det var for meget at der skulle bruges en halv time på hvert et indkast, at deres midtbane´s hyppigste arbejdsskade var hold i nakken og at der blev brugt mere tid på at heade til mursten til træning end på at træne med en fodbold. Der er meget få folk jeg har mere ondt af, end de tilhængere af fodboldklubber der er tvangsindlagt til at se et Pulis hold spille.

Og hvis Pulis og Palace skal gøre håb om at redde sig, så var det nok en ide at slå sløje Norwich på hjemmebane. Eller at få point ud af en Man City offday.
KROENKE RAUS!
Hænning

Jeg tvivler stærkt på, at jeg er den eneste som finder den fysiske del af fodbold mere spændene, end at spille i trekanter.

Stoke var et sted man frygtede at spille, modsat nu sjovt nok.

Ang Pulis har manden fået Chamakh til at arbejde hårdt OG score mål, det er alligevel noget af en bedrift. Og hvis man bare får points her og der bliver man oppe det er jeg ret sikker på.
Wise Men Say...
Ja for det er jo enten eller. Enten spiller man som Pulis eller også spiller man i trekanter? Jeg vælger at tro der er noget midt imellem. Jeg underkender ingenlunde det fysiske aspekt, og jeg kan også finde det underholdende at se direkte og fysiske hold dominere via andre midler end bare det at have bolden. Everton i sidste sæson er et godt eksempel. Men Pulis´ Stoke var jo røvhamrende syge at se på. De lavede 34 mål i sidste sæson. 34!. Det var gudsjammerlig kedeligt, og Pulis lykkedes aldrig med at lave et offensiv koncept der kunne bare til nøds fungere. Det kom sig af at udover at hans backs, midterforsvarer og midtbanespillere ikke kunne tage 2 på foden, så havde de heller ikke licens til at komme ret meget ud fra deres egne zone. Jeg tvivler stærkt på at du, har set Stoke over en hel sæson, for så havde du sikkert den samme holdning som tilhængerne på Britannia havde til slut.

Chamakh har lavet 3 mål under Pulis, så er det vist heller ikke en større bedrift.
KROENKE RAUS!
"Stoke var et sted man frygtede at spille, modsat nu sjovt nok"

Maaske behoever man ikke laengere tegne ekstra invalideforsikring inden man besoeger Britannica, men resultatmaessigt har Stoke kun tabt en enkelt hjemmekamp i denne saeson, og blot lukket syv maal ind. Og det er vel at maerke med en spillestil, der maaske ikke kan beskyldes for at vaere tiki-taka, men som er noget mere alsidig end under Pulis. Gad vide, hvad man selv foretraekker i Stoke?

Respekt for hvad Pulis (til et vist punkt) formaar at faa ud af sit materiale - ogsaa i Palace, som paa trods af en elendig start og en trup der ikke just oser af PL-kvalitet absolut ikke kan afskrives nu. Hans tilgang er dog ikke en, der kan bringe et hold meget videre end det. Hvilket ogsaa aflaeses i hvor lidt Stoke flyttede sig relativt til de midler han fik stillet til raadighed.
Aaahhh banter
Vældigt interessant at høre Ole Gunners interwiew på Sky. Det bliver interessant at følge Cardiff den kommende tid. Jeg kunne næsten få sympati med det gode gråhårede babyface. Den kultur og den spillestil han udtrykker skal bygges op, bliver spændende at ser om han magter og ikke mindst om Tan har tålmodigheden hvis ikke der skabes resultater de kommende måneder. Den rullende kontrakt kunne man argumentere for havde en negativ klang i det henseende.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Solskjær er definitivt et hyggeligt bekendtskab og han har så langt været god til at omgive sig med kyndige folk også. Han tager vel sine tro væbnere med sig fra Molde, i Richard Hartis og Mark Dempsey. Begge var tidligere en del af Uniteds ungdoms setup.
- Du er meget anderledes nu, siden du er begyndt at spille for landsholdet. Du plejede ikke at være sådan her, sagde Clattenburg angiveligt til kantspilleren i kampens hede.


Jeg plejer at være et meget følsomt gemyt, som tager anstød over det mindste, men det her har jeg noget svært ved at se, skulle berettige en klage over sprogbrug fra en dommer.

Så hjælp mig dog!

Forklar det for mig!
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
http://www.youtube.com/w…EjFUfIxfQvc

Synes normalt at John Terry er usympatisk, men i denne video fremstår han som en en fin fyr.

Knægten: "It was between Chelsea and Arsenal. I choose to support Chelsea"
Terry: "Good choice. Arsenal havent won much since then"

Fin video.
\"Soldado makes me realise i wasn\'t that sh*t\" - Gary Lineker
Klaphat.

Brendan Rodgers er næste mand der skal stå skoleret for FA:

http://www.thefa.com/new…hester-city
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Ja, det er dumt. Men vi får garanteret aldrig at vide, hvorfor Dean fra Wirral aldrig dømmer Liverpool-hold, mens Mason fra Bolton dømmer Manchester-hold.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Annonce