Snak

Mere indhold efter annoncen
Besynderlig dommerindsats i den kamp her. Mon Friend har glemt det røde kort?

Lemina er faldet lidt ud af kampen her til sidst, men hvor er han dog bare cool på bolden. Han har noget klasse i sit spil
Både Yedlin og Hayden er heldige med at færdiggøre kampen, især Yedlin. Men tak til Friend for det.
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
Snakken om Boleslaw junior som en top-5 målmand i PL må være forstummet for en tid. Ret skidt start han har fået på sæsonen og langt fra den første store fejl han har lavet. Ligesom Leicester iøvrig. Et Leicester hold der er meget bedre end hvad der bliver vist hidtil. Jeg tror Shakespeare er dead man walking hvis de taber idag.

Ift. den snak jeg havde med et par Man Utd folk i lørdags, så har Miguel Delaney mere eller mindre nedfældet de tanker jeg forsøgte at formulere efter kampen. Med noget mere elegance naturligvis.

http://www.independent.co.uk/sport/football/premier-league/manchester-united-latest-news-jose-mourinho-revealed-anfield-liverpool-tactics-a8001441.html

KROENKE RAUS!
Han er generelt en af de Manchester-journalister, jeg bryder mig mindst om, men Delaney rammer alligevel hovedet på sømmet med denne bemærkning:
Given that such economics have led to the growth of the big six and thereby that 10 of your 38 games are now titanic, it is no longer enough to just pick off the weaker sides and be content with mere points against the rest, given how the top six are getting more points than ever against the rest.


Der er for mange tophold til, at man kan spille som Mourinho gjorde i lørdags i alle topkampene. Hvis han laver samme nummer på Emirates, på Etihad, på Wembley og på Stamford Bridge, så vinder United bestemt ikke mesterskabet. Det er der kommet for mange tophold til, og det har Delaney helt ret i. Man kan ikke bare nøjes med at spille uafgjort mod hele top-6 og stadig ende som nr. 1. Men hvis man fx kun må vælge to topkampe at gøre det i, så tror jeg stadig Liverpool ville være ét af mine valg. Anfield er for mig at se klart den farligste bane i England, at forsøge at dominere på pga. Liverpools spillestil. City, Spurs og Arsenal taber alle på Anfield sidste år og kun United og Chelsea henter point med derfra (begge uafgjort). Så man skal måske også passe på med at overdrive. Man kan stadig godt bliver mester selvom man spiller 0-0 på Anfield.
Hænning:
Kan godt følge dig (og Delaney) i mange af punkterne. Er det nok at spille afventende mod top 6 og måske! hente 5 udebane point? Og hvad skal det blive til på Old Trafford?

Pt. tager jeg den med ro, og afventer, hvad der kommer til at ske i de næste par topkampe.
Jeg forventer dog en ligeså defensiv indstilling hos City og nok også Chelsea og Tottenham.

Men jeg tror også på, at hvis man henter 6-7 point ude (og ellers ikke dummer sig mod "bunden") så har man et virkeligt godt udgangspunkt til kampene hjemme.

Så håber vi bare der også bliver spillet fodbold (fra Uniteds side) på Old Trafford.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Newcastle til salg: http://bbc.com/sport/football/41643718

Forhåbentligt kommer er en ejer ind, der vil klubben og har pengene til det også. Fantastisk stadion og et område, der elsker fodbold. De hører simpelthen bare til i Premier League.
Craig Shakespeare fyret. Bud på, hvem der overtager denne gang?
København.
Det har jeg også hørt, men sjovt nok er der ingen medier der beretter om det.
I så fald måske en smule hårdt. Man har mødt Arsenal, United, Chelsea og Liverpool.

Man kunne måske have givet ham til næste landskampspause.
København.
Annonce