Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu må tv3sport snart begynde at evaluere på de bodegasvin de sætter i boksen. Det er da ikke nogen speciel stor overraskelse at Vidic må i bad efter den slagtning??? Og så skal Carsten Færge have hjælp til at huske at der er 2 englændere i Chelseas startopstilling, ligesom idioten skal bruge et kvarter på at finde ud af at John Obi Mikel kom fra Lyn.
KROENKE RAUS!
Skuffende at Mourinho ikke går efter at vinde større.

Hvorfor skal du spille med 6 defensive midtbanespillere mod et tamt United-hold til sidst?

Har mere respekt for Guardiola og Fergie som gik efter at vinde stort mod en rival(Guardiola 5-0 og 6-2 mod Madrid og Ferguson med 8-2 mod Arsenal).
\"Soldado makes me realise i wasn\'t that sh*t\" - Gary Lineker
Du kender ikke saa meget til ham der Mourinho og hans fodboldfilosofi generelt, goer du?
Aaahhh banter
@ Hænning

Jeg husker da også, at vi fra tid til anden er enige, men du er selvfølgelig velkommen til at være uenig. Jeg mener bare ikke, at Osvaldo og Ramirez har stor andel i fremgangen, og jeg mener, at tilgangen af Wanyama er gået ud over Schneiderlins rolle. Det sidste kan man selvfølgelig diskutere, men det første har jeg altså svært ved at se skulle være noget, som skulle være videre kontroversielt.

@ Bosse

Nu skrev jeg jo ikke, som jeg gjorde på selve dagen stik imod, hvad jeg havde læst. Bl.a. Simon Clancy tweetede om, at det var visionen for klubben, som de var uenige om, og det viste sig så i Ben Smiths artikel dagen efter at dreje sig om en uenighed om salgstidspunktet. Men det fremgik altså ikke af Clancys tweet og heller ikke andre informationer den dag.

Det var altså ikke det, at klubben ville blive forsøgt solgt, som Cortese var utilfreds med. Det var det, at den ville blive forsøgt solgt snarest. Jeg har stadig lidt svært ved at se, hvorfor salgstidspunktet - altså nu frem for om 2-3 sæsoner - er så afgørende.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
@Fribytter

Cortese har, skal man tro hvad der skrives, kæmpet en brav kamp for at der følges op på de planer han lagde med den ny afdøde ejer. Dette værende den primære grund til at han fortsat var i klubben. Kommer en ny ejer ind, er der intet der tilsiger at samme oplæg følges. Ligeledes er det ikke sikkert at klubben vil foretage sig alverden, eksempelvis på transfermarkedet, frem til salget. Er det tilfældet, forstår jeg godt Cortese. At Katharina Liebherr sætter sig i stolen, uden at gøre mine til at finde en Cortese-afløser, kunne indikere at der ikke skal ske det store frem til et salg.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Igen, i følge Ben Smith-artiklen er det udelukkende salgstidspunktet, som Cortese ikke kunne forlige sig med. At klubben skulle sælges, havde han ikke et problem med. Jeg forstår ikke, hvorfor det er afgørende for Corteses beslutning. Ben Smith skriver ikke noget om, at Cortese frygtede en ny ejer, hvilket jeg ellers sagtens ville kunne forstå, hvis det var tilfældet, men omvendt så har Cortese allerede oplevet tre ejere i sin tid i klubben, hvor den ideelle af dem kun var ejer i ganske kort tid. Hvis man skal tro The Guardian, så var det først i 2012, at Katharina begyndte at blande sig i, hvordan klubben blev drevet, og avisen trækker et eksempel fra 2013 frem som et udtryk for, at samarbejdet mellem de to ikke var det bedste. Vurderet ud fra forbruget i vinduerne under Katharina, så har Cortese fået virkelig god opbakning, så jeg tvivler meget på, at Cortese har kæmpet en brav kamp, siden Katharina kom til, da han jo nærmest bestemte alt i klubben under Markus, og ifølge Guardian-artiklen blev ved med det indtil 2012.

Det kan da godt være, at Katharina fremover ikke støtter planerne i samme grad som tidligere, og at det er derfor, at hun er begyndt at blande sig mere. Men at Corteses indflydelse mindskes, er i sig selv ikke sådan videre drastisk eller usædvanligt. Det usædvanlige var nærmere, at han havde så enorm indflydelse og magt uden at være ejer.
http://www.theguardian.c…rman-markus
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Zoopla, hvad i alverden det så end er, stopper som sponsor i WBA efter denne sæson. Man ønsker ikke at forlænge pga. Anelka-sagen.

God og lettilgængelig PR. Om kort tid ved jeg sikkert endda hvad Zoopla er.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Her, Pref.

http://www.zoopla.co.uk

De spammer mig konstant med emails om boliger, de sataner.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Hvor spændende.

Nu sigter FA så også Anelka for episoden. Det tog jo ikke så lang tid at nå frem til den beslutning.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Adrian Durham: Arsenal should have signed Eriksen instead of Ozil.

http://www.dailymail.co.…DURHAM.html
\"Soldado makes me realise i wasn\'t that sh*t\" - Gary Lineker
Annonce