Snak

Mere indhold efter annoncen
Og så vandt de - kører ikke skidegodt for Meulensteen men bundkampen i PL er nok også rigeligt at se til.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
@No17

Har nogen givet udtryk for "en mentalitet"?

At sprørge Newcastle-fans er vel en fin måde at komme i kontakt med førnævnte virkelighedsfornægtelse, så til afveksling kom du tæt på med et af dine vådeskud. Det måtte jo ske, skal man tro infinite monkey theoremet.
Alan Curbishley kommer ind og redder Fulham. Mark my words.
\"Soldado makes me realise i wasn\'t that sh*t\" - Gary Lineker
"Har nogen givet udtryk for "en mentalitet"?"

Du siger at det var skidt for Laudrup at Swansea vandt LC og kalder den "Worthless cup".

Selvfølgelig har resultaterne været dårlige siden sejren, men tror ikke Laudrup fortryder at han fik oplevelsen med at være på Wembley, vinde et trofæ osv.

Måske burde de lade være med at give EL-plads til LC vinderen. Synes det er ærgerligt så mange klubber ser ned på den turnering(og FA Cuppen). Var du da ikke skuffet da Birmingham scorede mod Arsenal i finalen i overtiden?
\"Soldado makes me realise i wasn\'t that sh*t\" - Gary Lineker
Det gør det også bare mere forkælet, for mig. En træner der har ført klubben til deres første trofæ bliver vraget fordi det går sådan lidt halvskidt midt i et svært program, vorherre bevares. Måske har de en treårsplan der kulminerer i PL-titlen og blev utålmodige.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ah, således. På den anden side skader trofæet og det efterfølgende slutspil for en førstegangsklub (europæisk) næppe Laudrups muligheder for at lande et nyt job. På længere sigt er det vel Swansea der ender med at stå som taberne i den forstand.
https://enywulandari.files.wordpress.com/2014/11/lippi1.jpg
Din logik er som altid skudsikker.

Jeg jublede naturligvis som den sinke du er, da Birmingham scorede mod os, efter en elendig kamp hvor vi har brugt tid og energi på turneringen. Det siger sig selv.

Ud over det kræver det forståelse på børnehaveklasse-niveau, at se at tingene sættes på spidsen og det således er den afledte virkning, og ikke trofæet, som er et problem, i det første jeg skriver.
Om Laudrup hellere vil have Worthless Cup skrevet på sin wiki-side, da det ellers er glemt om et par år, end realistiske arbejdsbetingelser, kan du snakke med dit Toon-panel om.
Ahh, Bosse.

Jeg synes ikke det holder helt. Selvfølgelig var det flot af Swansea at vinde Cocacolacuppen og kunne give et peg om, at Swansea ikke var en bette mongoklub, men der rent faktisk kunne opbygges noget "stort", hvor fobol i EU var en bestanddel med jævne mellemrum.

Det er jo ikke fordi resultaterne har været gennemført elendige i denne sæson.

Sportsligt har jeg ihvertfald noget svært ved at kunne retfærdiggøre en fyring. Især lige nu, som er et helt håbløst tidspunkt.

Så det må være interne anliggender der er hovedårsagen. BT skriver en del om Tutumlu har været en "pain in the ass" og Laudrup ikke har ville ændre sin "stil" til noget mere engelsk med råben og skrigen og "put in a shift" mentalitet(Hvor har vi iøvrigt hørt det før... Nååå ja, Spurs...) som bestyrelsen har ment kunne være løsningen.

Jeg synes pilen peger på en bestyrelse som tager et valg nu istedet for at Laudrup selv skrider/bliver købt fri til sommer.

Rykker Swansea ned kan det hurtigt vise sig, at være en ganske idiotisk beslutning.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
@Halil

Jeg har selv været efter Laudrups import af spanske andenrangskusser, som i sit omfang kun overgåes af Newcastles tunnelsyn. Den slags plejer man dog at drøfte inden ansættelse og løbende med den øvrige sportslige ledelse.

På det seneste, hvor spillet og dedikationen har været sløj, har non-fodboldfolkene i ledelsen så fået den idè, at det er manglen på britisk blod. Måske de har snakket med King Kenny, hvem ved. De har så valgt at lave tilføjelser til Laudrups trænerstab, samt hentet ubrugelige Emnes og muligvis også Ngog. Vinduet er lukket. Ville man den slags, skulle man have sparket ham ud tidligere.
Det er tydeligt at skader og manglende bredde har spillet ind, især med EL. Det har været et tovtrækkeri siden man kvalificerede sig at få ledelsen til at forstå det. Laudrups indkøbspolitik er den mest fesne i ligaen. Mindre kunne dog have gjort, havde han ikke stået med EL også, som man ved han naturligvis, som altid før, satser benhårdt på. I Spanien kan man fedte med den slags, men uden den nødvemdige bredde straffes det i England.
Det er tydeligt han og ledelsen ikke har været på omdrejningshøjde og det er så forstærket af EL. Igen, det er en forkælet fyring og mon ikke The Monk udtyres med campinghabit og tyggegummi, og får lov at køre det i sænk. Sådan er det når folk der træffer beslutninger ikke har den store forstand på fodbold.
Hæhæ, nå. Så var det slut med uenigheden. Kedeligt.

Jeg forstår sgu ikke, hvad Swanseas ledelse har gang i og deres begrundelse er noget tyndbenet.

Laudrup har holdt fast i sin tankegang og handlet ind efter klubben størrelse. Fesent er det måske med de mange spanske fobolspillere, men kvaliteten af disse er dog stadig langt større end de kvarthjerner fra England som sælges for større beløb.

Og det kan meget vel være, at der har været en manglende forståelse af, hvordan man udviklede sig sportsligt.(Edit: Hvad hedder det der fancy konsulent ord, hvor man sammen skal finde ud af, hvor man vil hen før man går videre? Jeg har glemt lige nu. Irriterende)

Signingerne fra sidste sæson gav et trofæ og mulighed at flytte sig positivt opad med Laudrup ved roret.

De muligheder er ganske effektivt røget direkte i lokummet.

Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Annonce