Snak

Mere indhold efter annoncen
Kuyt skal også nok få puttet nogle stykker i kassen...
Y. N. W. A. - #JFT97
Men egentlig lidt vildt, at alle 11 eksperter peger på United!

Jeg skal da indrømme, at jeg også selv har dem som favoritter, men da kun lige en knivspids foran Chelsea.
"Wonder, and it's no wonder"
Eksperterne går vel efter det "sikre". Havde Chelsea vundet PL sidste sæson på samme måde som United gjorde, var det nok dem de pegede på istedet :o)
Y. N. W. A. - #JFT97
Med undtagelse af kampene mod Milan, så har jeres hold da også spillet noget rigtig flot og målrigt fodbold her på det sidste. Jeg har altid gået under den illusion at man har brug for en høj boksspiller i truppen for at kunne gardere sig mod hold der måtte spille defensivt, men selv her har i vist jer overlegne. I skal i hvert fald nok score mål, og de mål skal jo komme fra nogen, så Rooney som topscorer er ikke urealistisk.

RvP, Rooney, Torres, Drogba og Berbatov er alle gode bud, selvom sidstenævnte i min bog er mere end oplægger end en målscorer, men det er da også positivt.

Et alternativt bud kunne være Martins selvom jeg måske ikke tror at Newcastle får en decideret topscorer i og med at der nok bliver rokeret en del i angrebet. Martins viste dog skarpheden sidste sæson, hvor resten af holdet spillede under middel, så hvis man følger den logik, bør han score endnu flere, hvis man altså som jeg er optimistisk med henblik på Newcastles kommende sæson. Owen tror jeg ikke på. Jeg tror ikke på at han kan holde sig skadesfri hele sæsonen, og det er næste påkrævet, hvis man skal følge med de andre.
Det undrer også mig, at der er så stor tiltro til Man Utd. Specielt fordi ingen rigtig aner, hvordan midtbanekaballen præcis skal gå op. Bedre hold end Man Utd anno 2007 har ødelagt en god midtbane ved at købe forstærkninger.

Personligt tvivler jeg også på, at Chelsea begår lige så mange og store fejl som sidste sæson.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"RvP, Rooney, Torres, Drogba og Berbatov er alle gode bud, selvom sidstenævnte i min bog er mere end oplægger end en målscorer, men det er da også positivt."

Tror bestemt ikke på Torres, han er ikke den store målscorer. Jeg tror på Dean Ashton som topscorer, med Drogba og RvP lige efter. Shrek og Barba kommer nok også til at ligge i toppen. Torres scorer max 10 kasser.
Den der ler sidst, fatter joken for sent!!
Kommer Torres først i gang, skal han nok kunne score mere end 10 mål.
Y. N. W. A. - #JFT97
Måske - Nu må jeg indrømme jeg ikke er en stor fan af spansk fodbold. Men han har da aldrig været en topscorer type i Spanien, han kan mange ting - det er jeg enig i. Men hvis Liverpool har købt ham, fordi de regner med at han laver 25 kasser hver sæson, så er det da et fejlkøb.
Den der ler sidst, fatter joken for sent!!
Det har de så heller ikke.

Det er korrekt, at han ikke har scoret mange mål i Spanien, men hvem siger ikke, at luftforandringen (skiftet til PL) kan ændre på dette.

Kommer han først ind i en godt samarbejde med specielt Kuyt, skal der nok falde en del mål af...
Y. N. W. A. - #JFT97
Jeg har desværre en "good feeling" mht Torres. Hvis Liverpool kan fortsætte hvor de slap fra sidste sæson med alle de skabte chancer, så skal Torres nok score en del mål. Han har aldrig været den helt målfarlige angriber, men jeg tror desværre også, som DBR siger at luftforandringen og den nye spillestil, vil gøre ham det mere motiveret og desværre også det mere farlig.

men vi får at se
Annonce