Snak

Mere indhold efter annoncen
Han blev ikke solgt fra Championship, men han var ikke god nok til PL da han blev solgt.

Problemet var, at han er alt alt for langsom til en wingplads - og for langsom i tanke og boldomgang til alle andre pladser. Et til tider fremragende venstreben, men langt fra nok til at han var en gevinst samlet.
Det kunne godt se ud som om at Nigel Adkins bliver manager hos Redaing senere i dag.
Utrolig sympatisk bekendtskab, men tror ikke det er nok til at redde Reading... Spillermaterialet er simpelthen for tyndt.
moderator
Det er blevet offentliggjort. Spændende at se om det overhovedet får en effekt, med kun otte kampe tilbage.

Edit: Og så alligevel ikke. Det skulle det dog blive om ganske kort tid.
https://kortlink.dk/sudv
Jo, jo... Så skulle den være god nok. Det bliver noget af en opgave at redde the Royals. Håber da, at de giver ham chancen selv hvis - eller snarere når - nedrykningen er en realitet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
En mulig vinkel er, at han er hentet ind til at føre dem op fra NPC næste sæson. Redder han dem i år, er han en helt, og redder han dem ikke, har han haft lidt tid til at forberede sig til næste transfervindue og sæson...

Typisk for Saints, skal vi nok tabe til Reading, men ud over den kamp, vil jeg ønske Adkins alt helt og lykke. Glade mand :-)
Fletchers skade gør Black Cats til mine outsidere til en nedrykning. Han har været et af få lyspunkter på meget gennemsnitligt holdt og så har han i tilgift lavet 1/3 af holdets mål. O´Neill plejer at være god til at hente de afgørende point, men jeg tror ikke på, at det er nok med lidt uafgjorte hist og her i år

\\\"He got a cake but when it was Roberto Carlos´s birthday, the president of Anzhi gave him a Bugatti. \\\"I don´t expect City to present Yaya with a Bugatti, we only asked that they shook his hand and said ´we congratulate you´.
Rykker Sunderland ned?
Det begynder at se tungt ud for Sunderland, også nu hvor Steven Fletcher - manden med sidste fod på en tredjedel af SAFC´s mål i denne sæson.

For få ledertyper centralt
Dog synes jeg at der mangler lederskikkelser, særligt på den centrale midtbane. inde ved Sebastian Larsson. Uden tvivl en dygtig spiller, men han fylder for lidt, og desuden er Lee Cattermole ude med en skade, og han går i den grad forrest.

Den største lederfigur, nu hvor Steven Fletcher er skadet, er vel højreback Craig Gardner der vel også holder et ganske højt niveau.

Dyre spillere - men samlet set en skuffelse
Adam Johnson var der store forventninger til, da han skiftede fra Manchester City, men han har ingenlunde præsteret som forventet, og det samme har midterforsvareren Carlos Cuellar, der kom til fra Aston Villa, heller ikke. Unge Alfred N´Diaye har man ikke set meget til endnu, men det, at han stadig er ung, gør at han ikke skal vurderes på minuslisten.

Martin O´Neill
Manageren fik en fantastisk start, da han kom til Sunderland i december 2011 efter fyringen af Steve Bruce. Holdet gjorde en fin figur i den resterende del af turneringen, og rykkede i sikker afstand væk fra bunden og op på en sikker midterplacering.

I denne sæson har MON - ligesom holdet - virket rådvild og uden nævneværdige idéer og i det hele taget har det virket noget stift. Det ændrer dog ikke ved at nordireren, der tidligere har virket mere entusiastisk på sidelinjen - har erfaringen, og har TIDLIGERE været god til at hente de afgørende point. Men kan han det denne gang?

Trods et væld af negativiteter, så tror jeg alligevel the Black Cats skal klare den.

I forhold til de andre bundhold har de en markant bedre defensiv, og det er her jeg tror de skal klare den. Men det hjælper naturligvis ikke at spille til nul uden selv at score, så kan det sagtens ende med en tur i the League of Hell.

Tilbage til startspørgsmålet: Rykker Sunderland ned? Nej, jeg tror den forholdsvis store erfaring fra mange af spillerne redder klubben endnu en sæson i den bedste række. Men det bliver ikke så lige til!
Jeg tror at det kan blive rigtig svært for Sunderland at klare skærene i og med at deres tilsyneladende værste konkurrent Wigan har betydeligt gode erfaringer med at sætte en slutspurt ind når det gælder. Det kan godt være at Sunderlands defensiv er bedre men til gengæld scorer de alt for få mål.
Må indrømme at jeg troede, at Sunderland ville stabilisere sig i Premier League og måske også nå toppen. De bruger alligevel en god sjat på spillere, og har et fantastisk stadion.

Jeg troede at Sunderland i denne - eller næste - sæson, ville nå Europa League pladser, for jeg synes der blev købt spændende ind.

Gad vide om Martin O´Neill holder sæsonen ud?

Derudover; ser man på de resterende kampe så venter der en udekamp mod Manchester United, og derudover kampe mod Chelsea og Everton. Av, av!
Annonce