Snak

Mere indhold efter annoncen
"The two Puma King stripes reflect the fans loyalty to the club, which is appreciated by all."
Lige præcis den sætning, lagde jeg også mærke til. Holy cow...
Forstår ærligt talt heller ikke valget af trøjefarverne. Rød er da ganske pænt, men almindelig rød kombineret med en grad af bordeaux til bukserne ser jo farligt ud.

Jeg synes dog mest af alt, at Cardiff City hurtigst muligt bør vende tilbage til blå/hvid og det gamle logo - det de har gang i er usmagelig i mine øjne!
Tja, Cardiff solgte jo deres sjæl for at undgå økonomisk nedsmeltning efter flere års overforbrug, og betaler nu prisen. Men jeg ville da uden tvivl fælde en tåre hvis det var min klub som var tvunget til disse ændringer.
Det ville være skrækkeligt. Selv om det ikke hører til her, så bliver det spændende at se hvad Watford gør næste år med alle de lejesoldater fra Udinese og Granada.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er efterhånden få klubber der kan sige sig fra at have solgt ud i en eller anden grad, men det Cardiff går igennem er jo til grin. De må gerne rykke hurtigt ned - surt for fansene, men det lort skal ikke have succes.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Der var masser af brok over Umbros Saints-dragt fra denne sæson, der nok mest af alt kunne ses som et forsøg på at modernisere holdets udtryk - med en lidt for ringe skelen til klubbens traditionelle striber. En anledning til debat omkring klubben, ja, men ikke et valg der udelukker, at Adidas genindsætter striberne en af de kommende sæsoner.

Men fuldstændigt at rebrande klubben med farver, logo, tilnavn etc., det er sq anderledes kynisk. Men det er en fed formulering at de betaler prisen (for det gør de sq!) - mens de samtidig kan se frem til at tage del i den mest oppustede tv-aftale nogensinde ;-)
Watford har også gjort det på sin måde. Ganske vist har de beholdt trøjefarven og stadionnavnet (sidstnævnte har Cardiff dog stadig i behold), men derfra er der ikke meget Watford over det.
Det ville være skrækkeligt. Selv om det ikke hører til her, så bliver det spændende at se hvad Watford gør næste år med alle de lejesoldater fra Udinese og Granada.

FA skulle efter sigende se på sagen, så jeg håber egentlig at de smækker døren. Så vil jeg skide på om Watford er at finde i League 1 ved denne tid næste år. Det er muligt at man mener det der foregår i Cardiff er ulækkert, men det er ret tydelige at Pozzo-svinene kun er i det for stordriftsfordele og for at rage TV-penge til sig, og det er endnu mere klamt. Det skal stoppes og helst før end senere.
Saints´ Umbro-dragt lignede også i påfaldende grad Nottingham Forest-trøje i deres storhedstid. Jeg synes dog, at Southampton-dragten fra år er klart en af de pæneste i lang tid.
Annonce