Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg er træt af at de engelske dommer har så elendige syn! Man kunne godt tro de var arrogante, men de virker bare umådelig uintelligente.

Er ved at være trætte svinske handlinger, som sker langt væk fra bolden. Vi så flere Chelsea spiller være svinske igår uden at få et gult kort. Har set flere albuer i hovedet uden dommer dømmer noget som helst eller at FA gå ind og gør noget ved det.

For et par måneder siden fik Ayoze Perez en ordentlig albue lige på næsen inde i feltet af Boly i en duel, hvor bolden var i spil. Helt grotesk ingen af dommerne ser det og endnu mere grotesk at FA ikke gør noget ved det efterfølgende. Jeg fryder mig så over at Boly fik et rødt kort forleden. En virkelig beskidt spiller!
"Har ikke set et så intetsigende hold i flere år i PL."

Virkelig?

Jeg har svært ved at se dem være hverken bedre eller ringere end så mange andre bundhold.

Cardiff, West Brom, Swansea, Sunderland, Middlesbrough, Aston Villa, Burnley etc.

Alle ovenstående, i deres seneste nedrykningssæson, var ganske rædderlige.
København.
"Cardiff, West Brom, Swansea, Sunderland, Middlesbrough, Aston Villa, Burnley etc. "

Er også ganske enig i at de hold var ligeså intetsigende, forskellen er bare Huddersfield er bare en rugby by, så opbakningen mangler også modsat flere af de nævnte hold.
“It was so hot in Sevilla that, at first, I nearly regretted my transfer. I much prefer playing football in the rain at Stoke. It’s far easier.”
Huddersfield kan vel bedst sammenlignes med Wigan, hvor interessen for fodbold også er til at overse.
Zanka eller Billing udtalte også, at Hudderfields forholdvis hurtige succes og tilmed PL-status var kommet lidt bag på byen, der ikke havde forventet en sådan opvågning.

Modsat Wigan har Huddersfield ellers fornem forboldhistorie - omend det går tilbage til før Anden Verdenskrig. Derfor overrasker det en smule, at interessen trodsalt åbenbart ikke er større i byen for klubben.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
In other news - så er mine penge på, at Sarri er fortid i Chelsea senest til december/januar 19/20.

Han har ad flere omgange øffet og været mavesur over forskellige forhold i og omkring Chelsea - ligefra nuværende trup, transfers, resultater og præsationer mm. Det er dog gået lidt forbi radaren, fordi medierne havde større fokus på Mous nedsmeltning samt Klopps, Pochs og Peps flotte sæsoner hidtil.

Chelsea virker bare som en (mellem)station for ham. Han skal nok gøre sig tilpas upopulær - Ancelotti style - når han kør nok sur i det og bliver træt af sit nikotin tyggegummi.
"Hudson-Odoi has rejected a new contract offer from Chelsea worth £72,000 a week. He is determined to leave the club. He is very unhappy with Sarri and co."

Hvis det passer, så er det svært at have den mindste sympati for Hudson-Odoi.
“It was so hot in Sevilla that, at first, I nearly regretted my transfer. I much prefer playing football in the rain at Stoke. It’s far easier.”
Hvis det passer, så er det svært at have den mindste sympati for Hudson-Odoi.


Med mindre at han vil skifte i jagten på mere spilletid. Jeg tvivler på at Bayern vil betale det samme i løn.

Med mindre at han vil skifte i jagten på mere spilletid. Jeg tvivler på at Bayern vil betale det samme i løn.


Det er vel ikke givet at han får mere spilletid i Bayern? Pedro og Willian er ved at være godt oppe i årene og Real Madrid intensiverer jagten på Hazard ifølge Marca og Pulisic hører til i den anden side.
We know what we are
Det kan også være, at han bare vil noget andet end Chelsea. Helt forståeligt i så fald.
København.
Annonce