Redigerettors 26. dec 2019
Straffespark og frispark samt gule og røde kort bliver givet ved de mindste forseelser nu om dage, så at der bliver straffe på en arm som lige er 10 cm ude, er ingen overraskelse.
Liverpool spiller fremragende, var lige lidt presset i starten af kampen, men derefter har de fuldkommen ædt Leicester. Det er et utroligt flot år de har haft!
Alle hold får kendelser med og mod sig, Liverpool får sku hverken mere eller mindre, dog er fodbold generelt bare blevet et stort kendelses helvede hvor ethvert frispark, (som der er en million af) skal gennemgåes og diskuteres.
Det er som om at fodbold er ved at bevæge sig over til basketball hvor at et skub skal give frispark, og derfor søger mange spillere kontakten i feltet, fordi chancen for at få et straffe i sådan en situation er langt nemmere i dag. Dette er også fordi man skal "beskytte" de gode spillere, hvilket er noget pjat. Alle spillere er på lige fod når de går ind på en bane.
Alt i alt er det altså ikke dommerne som forærer Liverpool noget som helst, de spiller fremragende og som en enhed!
\\\"Sometimes we forget that you’re just a man.
I am not a man! I am Cantona!\\\"