Snak

Mere indhold efter annoncen
Hey hey, alle er mere eller mindre opmærksomme på hvordan situationen omkring virussen breder sig, men indtil videre er der intet meldt ud om aflysning af PL kampe for de kommende runder. Er der nogle der ved hvor de vil melde det ud eller kender nogle at følge for det? Jeg skal/skulle til London i morgen, men tager nok ikke derover uanset hvad, men afklaring på kampene ville gavne uanset hvad.
Der spekuleres i at kampene spilles men for tomme tribuner.

Der er dog ikke meldt noget ud endnu.
Blev det ikke meldt ud i morges at alle kampe bliver spillet for lukkede døre og at turneringen spilles færdig?

Det med at spille turneringen færdig kan sagtens nå at ændre sig
The Times har i hvert fald kørt en artikel med det, men jeg ved ikke, om det er officielt endnu.

Jeg tænker dog det næsten det er mere nærliggende at hele skidtet bliver afbrudt end at der får lov at komme tilskuere på stadion i den nærmeste fremtid.
Forstår heller ikke hvor man ikke bare melder ud at alt er suspenderet på ubestemt tid til at starte med. Så kan man se de næste 14 dage an.
Om det bliver med et slutspil om at spille om placeringer eller noget helt andet, det må man tage sideløbende. Det vigtigste er altså at få stoppet den spredning
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Man er åbenbart ikke helt enige: https://www.bbc.com/sport/football/51852461

EFL vil fortsætte. PL vil om ikke andet spille uden tilskuere.
Lad os nu bare annullere sæsonen.

Vi må for fanden tænke på vor alles bedste og det er helt klart at Liverpool ikke vinder mesterskabet..
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
moderator
De bliver jo nødt til at spille uden tilskuere som minimum. At EFL ikke kan se det, synes jeg er råddent.
Maradona was good, When he was off his meds // Messi was alright, 'Til the Tuesday night, He had to play the Reds. // // Oh Mac Allister, Oh Mac Allister // He's the best there's been, from the Argentine, Oh Mac Allister
Maarkap

Hehehe! Godt med humor. Next season.

De bliver jo nødt til at spille uden tilskuere som minimum. At EFL ikke kan se det, synes jeg er råddent.

Det økonomiske skal selvfølgelig ikke være det altafgørende i sådan en situation, men det handler jo selvfølgelig om, at EFL-klubberne er langt mere afhængige af billet-indtægterne end PL-klubberne. Så det er også lidt nemmere for sidstnævnte at lukke tribunerne.
Annonce