Der er vel to logiske muligheder ift. at forklare det høje antal straffespark til MU:
1) Det er tilfældighederne, som pt. giver marginalerne til United og det vil udligne sig over tid. De forudgående 5 år fik United 12, 3, 4, 3 og 5 straffespark, og i så fald vil det nuværende antal falde drastisk de næste år.
2) Det er spillerne og spillestilen, som gør det. Høj hastighed, direkte løb ind i boksen mod mål, hurtige fødder = større sandsynlighed for at få et straffespark.
Og så er der den 3 mulighed - det er SNYD.
a) Dommerne lader sig farve af, at det er United. Men hvorfor gjorde de så ikke det i de 4 sæsoner fra 14-18, hvor vi samlet fik 15 straffespark?
b) Det er VARs skyld. Men faktisk er kun 3 af disse straffespark givet af VAR. Resten er givet af dommeren, som så har fået det konfirmeret af VAR. Og VAR har samtidig taget 1 straffespark væk (korrekt), som dommeren ellers havde dømt. Så uden VAR ville totalen være 12.
c) Men så er dommerne købt (sølvpapirshatten) - i så fald er de blevet betalt for dårligt, da de ikke har hjulpet os til nok sejre i år ;-)
Så måske OGS har ret, når han siger, at det skyldes hurtige spillere med hurtige fødder, hvilket man som modstander af MU så kan blive ved med at være misundelig over, da vi nok også de kommende sæsoner vil få tocifret antal straffespark.
Og hvis I ikke tror på den forklaring, men går med 1) så behøver I blot at læne jer tilbage og afvente, at det udligner sig over tid, og MU igen kun får 3, 4 og 5 straffespark / sæson, mens I kan fryde jer over os MU fans, der klager over dommeren, fordi vi nu ´frarøves´ de marginale straffespark :-)