Snak

Mere indhold efter annoncen
Selvom jeg jo nyder når United mister point, så synes jeg virkelig det er et ynkeligt straffespark. Hånd til bold / bold til hånd definitionen giver så meget mere mening end det andet pjat.

Og endnu mere tåbeligt man må skifte skytten ud. Så får man jo endnu en fordel.
YNWA
1-2 og lidt spænding til sidst.
Jeg kan ikke lide Manchester United og jeg er enig med at der kan dømmes straffe, men hvis der er dømt straffe om skal det også være samme aktører i straffesparket.
Debutantmål! Fedt nok
Hvorfor må man ikke skifte skytter? Det er jo ikke fordi der er afleveret et stykke papir til dommeren inden kampen med den faste straffesparksskytte fra hvert hold. Hvis Ayew havde fået ondt i maven, mens han stod og overvejede, hvor han skulle placere bolden, så måtte han vel også bytte med Zaha i 11. time.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hands reglerne er håbløst tilfældige og ofte uretfærdig, det er skide ærgerligt når fodboldkampe afgøres ved tilfældigheder og ikke ved hvem der er bedst til fodbold. Heldigvis vinder det klart bedste hold kampen i dag. Crystal Palace kunne sagtens have ført mere end de 1-3 der står nu.
Præmissen om at første straffesparksskytten havde ondt i maven dur ikke. Han ville slet ikke tage sparket i første omgang, jeg tror ikke engang han ville spille kampen.
Det handler om psykologisk kamp mellem straffesparksskytten og målmanden. Hvis der bliver dømt omspark fordi målmanden der reddede straffen havde bevæget lidt for tidligt skal begge aktører være samme, men nu har målmanden lille psykologisk fordel.
Okay, maveonde var et smalt forsøg på at være vittig (i øvrigt ondt i maven som følge af nervøsitet - ikke tyndskid), men du har jo før set situationer, hvor én spiller har stillet sig op, men efterfølgende har måttet overlade bolden til en medspiller. Pointen er, at du må skifte når som helst indtil der bliver sparket, så hvorfor skulle du ikke også måtte det på et omspark? Skulle der så være en tidsmæssig ramme for hvornår man ikke længere må bytte skytten ud og bordet fanger? Det ville blive noget frygteligt rod.

At det så er VAR, når det er allerværst, at sparket skal tages om, er så en anden sag.
Hvis en elendig regel dømmer omspark burde der også laves en regel at de samme aktører skal udføre omsparket uanset udfaldet af første straffespark.
Hvis skytten tør i første omgang at skyde og laver fuck up synes jeg ikke at det er i orden at skytten kan skiftes.
Shit Saka er en lækker spiller!
Annonce