Snak

Mere indhold efter annoncen
Dale Johnson
@DaleJohnsonESPN
·
1 t
The VAR, David Coote, should have checked there was a genuine attempt to play the ball by Jordan Pickford.

But after the offside was cleared, the check was complete and play restarted. There was no review for a possible red card against the keeper for the challenge

Clarification on Pickford/Van Dijk.... we all get one wrong now and then.

Pickford could have been sent off (probably should have been).

Had it confirmed that the VAR, David Coote, did NOT check for a red card. Appears he was too concerned with the offside. #EVELIV
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Ja, desværre.


Men bare lige for at være helt klar.
Offside er et dynamisk spørgsmål, så vidt jeg ved.
Man kan ikke bare zoome ind på et billede f.eks.
Det er jo en linie der opstår i et givent moment mellem spillere der bevæger sig, som skal vurderes og ikke bare en statisk linie som mållinien er.

De sidder vist og trækker en linie med noget vector-halløj, som er bevist skulle være mindre præcist end en erfaren liniedommers bud.
Sådan forstod jeg det, ihvertfald i sin tid da det var oppe.

Jeg synes den side med pludseligt at ville finde hands i alle kampe siger ligeså meget. Det handler om hvad man har lyst til at dømme, og ikke hvad man har fundet ud af er mest urimeligt eller whatever.
Det er bare en rigtigt dårlig udvikling.
Atletico. Dortmund. Atalanta. https://www.youtube.com/watch?v=9qo_3zSQD90&ab_channel=SVMM (Ilicic)
Det handler jo om at man må stole på at den teknologi man har til rådighed regner rigtigt. Problemet er så, hvis den heller ikke er helt præcis ned til sidste my.
Helt sikkert Gunner. Men der er jo ingen fans der har brokket sig over hands igennem tiden i stort antal. Vi har 2 historiske ´hands situationer´ der modsat nok mere har beriget spillet:
Maradonnas hand of god.
Også dengang Suarez blev diskvalificeret men redede Uruguay mod Ghana til vm (tror jeg nok). Vi nævner ikke den med Henry :)

Det er jo ikke noget med at man uge ud og uge ind, har siddet og skreget omkring hands på pubsene rundt omkring. (Ville jeg mene)

Det peger nærmere på en fejl som man kun kan påvise med videoteknologi også har man pludseligt en undskyldning for at tjene nogle penge på det.
Atletico. Dortmund. Atalanta. https://www.youtube.com/watch?v=9qo_3zSQD90&ab_channel=SVMM (Ilicic)
Men bare lige for at være helt klar. Offside er et dynamisk spørgsmål, så vidt jeg ved. Man kan ikke bare zoome ind på et billede f.eks.
Det er jo en linie der opstår i et givent moment mellem spillere der bevæger sig, som der skal vurderes og ikke en statisk linie som mållinien er


Det giver mening. Og det er så her at "clear and obvious" alligevel bør komme i spil.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Til de interesserede er her en lille video der fortæller lidt om hvordan systemet bruges til offside kendelser


https://youtu.be/PCOK7-kc_8o

Jeg syntes nu det virker til at der er fod grund til at tro på de kendelser som der træffes i det rum. Dermed ikke sagt at der ikke laves fejl. Men syntes nu altså at man til en vis grad må have tiltro til at de fanger mere der, end vi gør hjemme i stuerne.
Det giver mening. Og det er så her at "clear and obvious" alligevel bør komme i spil.


Det er smart sælger talk. Det lyder som noget absolut når man siger clear and obvious, men obvious/indlysende er jo netop subjektivt og vagt.
Atletico. Dortmund. Atalanta. https://www.youtube.com/watch?v=9qo_3zSQD90&ab_channel=SVMM (Ilicic)
@Berker

Det er jeg enig i. Normalt synes jeg heller ikke at jeg har grund til at betvivle VARs offsidekendelser. Det er mere irritationen over, at der går milimeterdemokrati i det hele. Men sådan er reglerne jo. Og det er vel i sidste ende også okay da et mere flydende regelsæt skaber lige så mange tvivlssituationer - eksempelvis veden clear and obvious tilgang.

I dag er dog første gang, hvor jeg stadigvæk ikke har kunnet finde afgørende bevis for offsiden. Jeg håber at der dukker noget op for den nager sgu godt nok noget.

Nå, nu fik Timo scoret. Det kommer vi nok til at se meget mere af over de kommende år.
@Bimmelim

Det er klart - der er selvfølgelig stadigvæk en vurdering involveret.

Problemet er jo at man har valgt at gå med en teknologi, der i princippet, er mere præcis end det blotte øje, men stadigvæk indeholder en lille fejlmargin. Det er klart at det kan give anledning til frustration, når man ikke kan se det med det blotte øje, at det er så marginalt, men at der så også stadigvæk er en lille smule tvivl.

Nej, det er værre endnu :)
Det er et system som introducerer mere tvivl eller en endnu større fejlmargin. Det er bare ulogisk for os at en cpu er mindre præcis, men det er tilfældet her.
Atletico. Dortmund. Atalanta. https://www.youtube.com/watch?v=9qo_3zSQD90&ab_channel=SVMM (Ilicic)
Annonce